Jak pozbyć się pleśni, bakterii i grzybów

Sezon na grzyby już dawno się skończył, a u Ciebie trwa w najlepsze? Pozbądź się nieproszonych lokatorów zanim oni pozbędą się Ciebie. 

Pleśń, bakterie, grzyby FOT. BULLS PRESS, BETH BISHOFF

Zaduch, wilgoć, wysoka temperatura - witajcie w raju dla grzybów, mikrobów i drożdżaków. W takich właśnie warunkach czują się najlepiej i mnożą szybciej niż kalkulatory Casio. Wietrzyć oczywiście trzeba, bo to zdrowo, ale draństwo gnieździ się często w najmniej spodziewanych miejscach, zatruwając powietrze w całym domu. A od tego już tylko krok do zatruć, alergii, infekcji czy zaostrzenia astmy. Przygotuj z MH plan eksmisji i powiedz: "Koniec pleśni".

REKLAMA

1. Gąbka do naczyń

Choć w założeniu ma czyścić, na 1 gramie swojej masy nosi około 320 mln mikrobów. Z każdym przetarciem blatu możesz roznosić na niej pleśń i bakterie.

Sprzątnij: Raz dziennie wyparz gąbkę w kuchence mikrofalowej lub wypierz w zmywarce. Obie metody eliminują 99,9% grzybów – pokazują badania.

2. Szuflada z warzywami

Pieczarki mogą nie być jedynymi grzybami w Twojej lodówce. Kombinacja wilgoci i jedzenia przyciąga grzyby oraz bakterie, które mogą powodować zatrucia pokarmowe.

Sprzątnij: Myj pojemnik na warzywa detergentem. Następnie przetrzyj roztworem 1 l ciepłej wody i 2 łyżek sody oczyszczonej, by usunąć biofilm.

3. Ekspres przelewowy

Wolisz kawę z mlekiem czy z pleśnią? Okazuje się, że w połowie dzbanków ekspresów przelewowych znajduje się właśnie alergizująca pleśń i drożdżaki. Sprzątnij: Raz w miesiącu do wypełnionego wodą zbiornika wrzuć 2 tabletki do czyszczenia protez. Zawarty w nich nadtlenek usuwa osady biologiczne.

5. Nawilżacz

W ogrzewanych pomieszczeniach nawilżacz to konieczność. Okazuje się jednak, że nieczyszczony może rozprowadzać w powietrzu pleśniaki powodujące stany zapalne płuc.

Sprzątnij: Co 3 dni wyszoruj wszystkie części nawilżacza roztworem 3-procentowego nadtlenku wodoru (wody utlenionej) i ciepłej wody.

6. Odkurzacz

Według badań Applied and Environmental Microbiology 46% odkurzaczy wypluwa powietrze z grzybami, w tym z infekującym płuca Aspergillus, z powrotem na zewnątrz.

Sprzątnij: Używaj odkurzacza z filtrem HEPA, który wyłapuje 99% cząsteczek grzybów. Daj sobie spokój z tymi odkurzającymi na mokro – wilgoć to coś, co grzyby lubią najbardziej.

4. Zasłona prysznicowa

Grzyb o nazwie Aureobasidium pullulans uwielbia wilgotne łazienkowe powierzchnie. To niedobrze, bo może zaostrzać astmę – jak pisze „Annals of Allergy, Asthma & Immunology”.

Sprzątnij: Pierz zasłonę w ¼ szklanki proszku do prania i ½ szklanki wybielacza (delikatny program). Pamiętaj, by zawsze włączać wentylator w łazience.

7. Szczoteczka do zębów

Ciasno ułożone włókna są idealnym środowiskiem dla rdzawych bakterii Serratia marcescens. Więc za każdym razem, gdy myjesz zęby, ryzykujesz złapanie zapalenia zatok, infekcję układu oddechowego czy krwionośnego.

Sprzątnij: Wymocz szczoteczkę przez 1 min w wodzie utlenionej. Kup też odkażający sanitizer UV i trzymaj w nim szczoteczkę.

8. Syfon pod umywalką

Już jeden przeciek może zapoczątkować kolonię Stachybotrys chartarum pod zlewem. Ten zielonkawo- czarny grzyb gnieździ się na płycie pilśniowej, gdy tylko zrobi się tam wilgotno.

Sprzątnij: Po pierwsze, napraw przeciek! Następnie spryskaj szafkę pod zlewem mieszanką 1:16 wybielacza i wody. Po godzinie zeskrob grzyba.

9. Piwnica

 Piwnice często są narażone na wilgoć, a na dodatek kiepsko wentylowane. Dlatego ich podłogi i ściany mogą zostać skolonizowane przez białego lub czarnego grzyba.

Sprzątnij: Plamy szoruj szczotką z detergentem. Jeśli jednak powierzchnia grzyba jest naprawdę duża, nie ruszaj tego sam – wezwij firmę profesjonalnie zajmującą się odgrzybianiem.  

REKLAMA