Jak podnieść IQ - 7 patentów

Wynik testu inteligencji budzi często skrajne emocje. W końcu każdy chciałby móc przypisać sobie jak największy "pułap" IQ. Podkręć mózg na wyższe obroty, poświęcając na to zaledwie 3 godziny w tygodniu. Po 7 dniach będziesz mógł dopisać sobie 17 punktów.

| Data aktualizacji: 2021-06-20
mózg, trening mózgu, IQ fot. Julien Tromeur 2015/shutterstock
fot. Julien Tromeur 2015/shutterstock

Inteligencja według twórcy jednej z najsłynniejszych skali do jej badania – D. Wechslera – to ogólna zdolność do celowego działania, racjonalnego myślenia i skutecznego radzenia sobie z trudnościami. Iloraz inteligencji, który otrzymujemy w wyniku rozwiązania testu, jest miarą Twojej sprawności umysłowej, przyjmując, że 100 to wynik przeciętny dla danej populacji.

Naukowcy wciąż się spierają, jaki procent naszego potencjału intelektualnego zawdzięczamy genom, a jaki wpływom środowiska. Ale wszyscy są zgodni co do tego, że ćwiczenia, dieta i styl życia pomagają utrzymać nasz procesor w stanie najwyższej sprawności. Oto 7-dniowy kurs mistrzowski na kolejny poziom IQ.

ZOBACZ TEŻ: Dieta na wyższą inteligencję

1. Zagraj z innymi

Gry typu scrabble kojarzą się nam z wyjątkowo nieudanymi deszczowymi wakacjami. Ale jak się okazuje : „Aktywność, która wymaga wielu zdolności i umiejętności, wykonywana wspólnie z innymi, jest doskonałym sposobem na podniesienie IQ” – mówi Maria Leitner, psycholog i konsultantka MENSY. Tak jesteśmy zaprogramowani, że tylko w rywalizacji dajemy z siebie wszystko.

Jak to zrobić? Zagraj w scrabble online.  

50 min: +1 pkt IQ 

2. Weź suplementy

Kapsułka zawierająca 5 g kreatyny, łyknięta raz dziennie, oprócz zwiększenia wydolności organizmu może w ramach skutków ubocznych poprawić sprawność umysłową. W badaniach uczestnicy przed i po zażyciu kreatyny byli poddawani różnym testom IQ. Okazało się, że kreatyna znacząco poprawiła wyniki w zakresie spostrzegawczości, koncentracji i szybkości reakcji.

Jak to zrobić? 150 kapsułek kosztuje około 30 zł.

1 min: +2 pkt IQ

3. Graj w gry

Inteligencja płynna to ta część naszego IQ, która ujawnia się głównie w testach niewerbalnych. Dr Susanne Jäggi z Uniwersytetu Michigan udowadnia, że ćwiczenia z użyciem gry Dual-N-Back, w której gracz ma zapamiętać sekwencję figur i dźwięków, może zwiększyć ten współczynnik. Podobno tylko 25 min dziennie gry może podnieść IQ o imponujące 4 punkty. 

Jak to zrobić? Graj na www.dual-n-back.com.

25 min: +4 pkt IQ 

4. Załatw złych gości

Badania na amerykańskim Uniwersytecie Rochester zmuszają nawet dobre matki do rewizji poglądów na temat strzelanek. Okazuje się, że gry typu FPS rozwijają istotną składową inteligencji ogólnej – inteligencję wizualno-przestrzenną, czyli to, co jest niezbędne architektom, rzeźbiarzom, nawigatorom, fizykom teoretycznym czy strategom.

Jak to zrobić? Zainwestuj w konsolę.

60 min: +2 pkt IQ

5. Załóż dres

A oto dodatkowy bonus dla tych, którzy w pocie czoła zrzucają kilogramy na bieżni – zmądrzejesz od tego. Szwedzcy naukowcy udowadniają, że trening aerobowy, który pozytywnie wpływa na kondycję układu sercowo-naczyniowego, może poprawiać inteligencję werbalną. Niestety, nie zaobserwowano takiej zależności między IQ i treningiem siłowym.

Jak to zrobić? Zapraszamy do naszego Działu Fitness.

20 min: +5 pkt IQ 

SPRAWDŹ TEŻ: Czym się różni Rubik od Rubikonu?

6. Powtórz testy

Powtarzanie testów IQ może podwyższyć Twój wynik o 2 punkty. Nie chodzi o to, że nauczyłeś się odpowiedzi na pamięć. W innym teście (bo takich testów jest mnóstwo) też będziesz lepszy. To dlatego, że poznajesz zasady, jakimi rządzą się takie testy, i z czasem łatwiejsze staje się rozwiązywanie ciągów liczbowych czy znajdowanie niepasujących elementów.

Jak to zrobić? Znajdź w internecie testy na inteligencję. Tylko uwaga - w większości miejsc, żeby poznać wyniki, trzeba zapłacić. 

30 min: +2pkt IQ

7. Zagraj w zielone

Mięsożercy, odwróćcie głowy. Wiele badań wskazuje na to, że istnieje związek między dietą wegetariańską a inteligencją. Naukowcy twierdzą, że nie jest to tylko efekt jedzenia sałaty, ale dochodzi do tego również zdrowszy styl życia i nieobecność w diecie powodujących sklerozę nasyconych kwasów tłuszczowych. Mózg wegetarian starzeje się wolniej niż mózg mięsożerców.

Jak to zrobić? Rzuć okiem na nasze wegetariańskie propozycje w dziale Dieta

10 min: +1 pkt IQ

 

Zobacz również:
REKLAMA