[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Jak opalać się bezpiecznie?

Nie bez powodu o opalaniu się na plaży często mówi się, że to smażalnia. Odkąd pojawiły się kuchenki mikrofalowe i indukcyjne, coraz wyraźniej dociera do nas, że nie musi być ognia, żeby się poparzyć. Zobacz, co się dzieje z Twoją skórą, gdy układasz ją na piaszczystym podłożu kuchenki ultrafioletowej. 

Plaża, opalanie, wakacje Plaża dostarcza wielu przyjemnych bodźców wzrokowych, ale zbyt długie przebywanie na słońcu tylko Ci zaszkodzi.
1. Nieźle nagrzany

Wychodzisz na plażę i pierwsze, co czujesz, to fala gorąca oblewająca Twój boski, choć wciąż blady tors. Temperatura ciała rośnie, a naczynia krwionośne rozszerzają się, żeby wydalić przez skórę więcej ciepła. Żyły tuż pod powierzchnią skóry też się rozszerzają, a Ty robisz się czerwony. Serce pracuje jak dotychczas, tętno i ciśnienie pozostają bez zmian. No chyba że dziewczyna obok Ciebie uznaje, że nie zamierza mieć żadnych jaśniejszych plam na skórze.

REKLAMA

2. Zaczynasz się pocić

Po kilku minutach na słońcu włączają się kolejne mechanizmy regulacji temperatury. Twoje gruczoły potowe dostają sygnał, że trzeba mocniej schłodzić ciało i zaczynasz się pocić. Pot paruje z powierzchni Twojej skóry, przy okazji chłodząc ją i przepływającą tuż pod naskórkiem skórę. Zwiększone ilości potu wymagają jednak większych dostaw płynów. Na plaży objawy odwodnienia mogą się pojawić już po 10 minutach: możesz wtedy poczuć lekkie zawroty głowy. W pełnym słońcu wypijaj szklankę płynów co pół godziny, najlepiej wody. Piwo tylko pozornie Cię nawodni. 

3. Leży rak nieborak

O rany, spiekłem się na raka! Promienie UV niszczą komórki wierzchnich, ale również głębszych warstw skóry. Pomóż im przetrwać, smarując się kremem z filtrem o faktorze SPF 30+, zatrzymującym znaczną część tego promieniowania. Na szczęście są też dobre strony – światło ultrafioletowe powoduje uwalnianie melaniny do komórek, w wyniku czego skóra ciemnieje. A przecież o to chodzi w opalaniu, nie? Pamiętaj jednak, że opaleniznę widać dopiero, gdy minie stan zapalny.

4. Zastrzyk energii

Nawet jeśli skóra Ci się zaczerwieniła, jakbyś znowu chciał się bawić w Indian, czujesz się zadziwiająco dobrze. Wcale nie tylko dlatego, że nie musisz jutro iść do roboty. Pod wpływem światła słonecznego Twój organizm wydziela endorfiny, zwane hormonem szczęścia. Badania wykazały, że dwie 15-minutowe sesje opalania tygodniowo wystarczą, żeby istotnie poprawić nastrój faceta. No dobra, drink z parasolką też nie zaszkodzi.

5. Witamina za friko

Kolejna dobra wiadomość: skóra, Twój największy organ, ma taką cudowną właściwość, że potrafi absorbować światło słoneczne i wytwarzać z niego witaminę D. Witaminę, której rolę trudno przecenić: chroni przed rakiem prostaty i jelita, pomaga zwalczać trądzik, wzmacnia kości i chroni przed chorobami serca. Jeżeli masz zdrową skórę, w ciągu 30 minut na słońcu wytworzysz połowę dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

6. Słońce rzuca też cień

Ale nie siedź na słońcu dłużej niż owe pół godziny. Promienie UV potrafią bowiem zniszczyć Twoje DNA w komórkach, uwalniając wredne, powodujące raka wolne rodniki. W niesprzyjających warunkach zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować czerniaka – jednego z najzłośliwszych raków. Żeby zmniejszyć ryzyko, unikaj słońca w godzinach od 11 do 15 i uważnie obserwuj wszystkie znamiona na skórze. Jeśli zauważysz, że któreś zmieniło kolor lub kształt – idź do dermatologa. Lepiej dmuchać. Zwłaszcza na gorące. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij