Jak nie wyłysieć - czy to tylko genetyka?

Przyczyn cofania się linii włosów na Twojej głowie może być kilka. Czasem sam swoim działaniem przerzedzasz czuprynę. 

łysienie shutterstock.com

Początki

Faceci nie mają zbyt wielkiego pola do popisu, jeśli chodzi o estetykę wyglądu. Nie stosujemy szminek, pudrów, nie malujemy paznokci... Jedyne, co nam pozostaje, to zadbać o dobrą fryzurę. Kłopot w tym, że trudno o fajną fryzurę, gdy włosy zaczynają wypadać, a może się to zdarzyć nawet przed „20”. 75% z nas w końcu straci włosy. Przyczyną męskiego łysienia jest dihydrotestosteron (DHT), który osłabia mieszki włosowe. Nowe włoski są coraz słabsze i cieńsze, aż w końcu przestają rosnąć.

ZOBACZ: Czy grozi Ci łysienie? Sprawdź

Po mamie

Skłonność do przedwczesnego łysienia można odziedziczyć po mamie. Jeden z genów odpowiedzialnych za łysienie jest bowiem zlokalizowany w chromosomie X, który dziedziczymy po matkach. Jeśli chcesz więc przewidzieć przyszłość swojej czupryny, patrz nie tylko na ojca, ale również na dziadka od strony mamy. Pierwsze oznaki łysienia widać już u około 20% dwudziestoparolatków, po trzydziestce zakola ma około 30%, a po pięćdziesiątce już mniej więcej 50% mężczyzn ma łysinę.

Nie tylko testosteron

Oprócz typowego łysienia męskiego są też inne jego rodzaje. Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, w której mechanizmy obronne organizmu atakują mieszki włosowe. W łysieniu telogenowym przyczyną często jest długotrwały stres albo np. przewlekłe niedosypianie. W obu przypadkach może pomóc zmniejszenie poziomu hormonów stresu, np. uregulowanie czasu snu, medytacje albo umiarkowany wysiłek fizyczny.

PRZECZYTAJ: 7 mitów o męskim łysieniu

Zatrzymaj włosy

Dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś całkiem bezradny. Najskuteczniejszym, choć niepozbawionym wad lekiem powstrzymującym łysienie jest finasteryd. Nieco mniej, ale też całkiem skuteczny, jest minoxidil. Wadą obu tych rozwiązań jest to, że kuracji nie można przerwać – po odstawieniu leku wypadanie włosów gwałtownie przyspiesza. Rozwiązanie ostateczne to przeszczep – niestety, zabieg jest dość kosztowny i raczej nie stosuje się go u ludzi bardzo młodych.

Nie ukrywaj na siłę

Jeśli nic nie pomaga, a na przeszczep nie chcesz lub nie możesz się zdecydować, pozostaje dumnie zgolić głowę. To lepsze niż noszenie czapeczek czy – Boże, broń – peruki. Badania na University of Pennsylvania wykazały, że kobiety postrzegają łysych mężczyzn jako pewnych siebie i atrakcyjnych. Co więcej, badacze odkryli też, że mężczyźni z ogoloną na łyso głową są lepszymi negocjatorami. Jak widzisz, czasami rzeczywiście im mniej, tym lepiej.

Zobacz również:
REKLAMA