Jak kupować leki za granicą? Ból, grypa i przeziębienie [Poradnik]

Ból głowy, katar czy biegunka potrafią doszczętnie zepsuć urlop. Ale po to masz Men’s Health, żeby poradzić sobie również w tej trudnej sytuacji. Zobacz, o co pytać w aptekach na wakacjach.

leki

Ból

  • Polska

Weź paracetamol lub ibuprofen. Ibuprofen ma też działanie przeciwzapalne, więc sprawdzi się lepiej np. przy bólu zęba. Ale bardziej obciąża wątrobę.

  • Francja

Z ibuprofenem – Advil, Brufen, Nurofen. Paracetamol – Claradol, Parcetamol, Dafalgan. Nie popijaj winem – takie połączenie jest groźne dla wątroby.

  • Włochy

Tachipirina (paracetamol) Popij tabletkę doppio espresso: kofeina wzmacnia działanie paracetamolu. Wybierasz ibuprofen? Sięgnij po Nurofen lub Brufen.

  • Bułgaria

Nurofen, Brufen, Ibudolor. Wszystkie zawierają ibuprofen. Zacznij od dawki 200 mg, ale jeśli ból jest ostry, od razu weź 400 mg.

  • Grecja

Z ibuprofenem – Brufen, Advil, Nurofen. Ibuprofen ma również działanie przeciwzapalne. Jeśli wolisz paracetamol, sięgnij po Depon, Apotel, Panadol.

  • Turcja

Parol (z paracetamolem). Popijając go słynną turecką kawą, masz jeszcze większe szanse na pokonanie bólu. Advil dla zwolenników ibupromu.

  • Niemcy

Nurofen. Bujna kelnerka przyniosła za dużo kufli i nie wypadało odmówić? Nurofen następnego dnia złagodzi Weltschmerz.

  • Chorwacja

Efferalgan lub Panadol. Te zawierają paracetamol. Z ibuprofenem dostępne są m.in. Brufen, Ibuprofen i Nurofen.

  • Hiszpania

Paracetamol. Tak po prostu. Tylko zamawiając, trzeba położyć akcent na ostatnią sylabę. Z ibuprofenem weź Ibufen.

Grypa/przeziębienie

  • Polska

Theraflu – paracetamol zmniejszy ból i obniży gorączkę, a pseudoefedryna odetka zatkany nos. Uwaga: ten lek nie leczy, tylko łagodzi objawy.

  • Francja

Actifed Jour et Nuit. Białe tabletki bierz rano, w południe i po południu. A na noc weź niebieską (nie, nie tę na erekcję!). Poczujesz się lepiej.

  • Włochy

Zerinol. Zawiera paracetamol i substancję antyhistaminową. Złagodzi ból i ułatwi oddychanie przez nos.

  • Bułgaria

Influbene. Oprócz przeciwbólowego paracetamolu zawiera też fenylefrynę obkurczającą śluzówkę.

  • Grecja

Panadol Cold & Flu, Lonalgal. Ten drugi, oprócz paracetamolu zawiera też kodeinę, która wzmacnia działanie przeciwbólowe i łagodzi kaszel.

  • Turcja

Tylol Hot. Rozpuść saszetkę w szklance ciepłej wody i czekaj. Dzięki paracetamolowi i pseudoefedrynie grypa minie. A przynajmniej jej objawy.

  • Niemcy

BoxaGrippal. Bierz co sześć godzin, a dzięki ibuprofenowi i pseudoefedrynie złagodzisz ból, gorączkę i katar.

  • Chorwacja

Grippostad C. Paracetamol uśmierzy ból i gorączkę, kofeina wzmocni działanie paracetamolu, a chlorofeniramina odetka nos.

  • Hiszpania

Gripakin, Pharmagrip. Zawierają paracetamol i substancje antyhistaminowe, więc pozwolą przetrwać grypowe rozbicie i udrożnią nos.

REKLAMA