Jak golić brodę [golenie po męsku]

W czasach, gdy co drugi facet wygląda jak drwal, a ten drugi z „codrugich” ma na twarzy kilkudniową szczecinę, dokładnie ogolona Twarz pozwoli Ci się wyróżnić z tłumu. Ogoleni na gładko to dziś rzadkość.

Golenie dla początkujących Shutterstock.com

Wprawdzie wg badań ankietowych współczesne kobiety postrzegają facetów z brodami jako bardziej męskich, jednak wiesz, jak to jest. Wśród bogaczy przestają się liczyć pieniądze.  jeśli Twój zarost dopiero zaczyna rosnąć, albo rośnie tylko kępkami, w całkiem przypadkowych miejscach, lepiej jest nie ryzykować i golić się na gładko. Pytanie tylko, jak to zrobić?

Przygotuj sprzęt

Jasne, jeśli się uprzesz, możesz się ogolić nawet tępą brzytwą na sucho. Tylko po co się męczyć? Naszym zdaniem zestaw minimum to: dobra maszynka, pianka do golenia i płyn po goleniu. Oczywiście ten podstawowy zestaw możesz znacznie rozbudować, jednak tyle w zupełności wystarczy, żeby ogolić sie tak gładko, że nawet po namiętnej nocy Twoja dziewczyna nie będzie miała nigdzie żadnych podrażnień.

A więc, po kolei.

Maszynka do golenia

Okej, faceci przez stulecia golili się brzytwą, a od początku XX wieku, dokładniej od 1904 roku, kiedy to King C. Gilette opatentował maszynkę do golenia z wymiennymi dwustronnymi żyletkami to właśnie żyletki powoli wyparły brzytwy. Miały nad brzytwami tę przewagę, że nie trzeba ich było co chwila ostrzyć na pasku - były na tyle tanie, że gdy któraś się stępiła, można ją było wyrzucić i kupić nową.

Patent Maszynki do golenia F.C. Gilette

Dziś brzytwy i żyletki nadal są w sprzedaży, jednak kupuję je albo ludzie starsi, albo faceci, dla których liczy się nie tylko skuteczność, ale i styl. Cała reszta goli się jednorazowymi nożykami z jednym, dwoma lub wieloma ostrzami.

ZOBACZ TEŻ: 7 patentów na lepsze golenie

Ile ostrzy w maszynce?

To zależy od rodzaju zarostu, od kształtu twarzy i cery. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wypróbuj kilka rodzajów i kilka marek. W trakcie prób zapisuj sobie ceny i czas prawidłowego golenia i wybierz taką, która będzie miała optymalny stosunek ceny do jakości i trwałości. Z nożykami jest dokładnie tak, jak można się spodziewać - te droższe, wieloostrzowe, posłużą Ci dłużej.

Gdy czujesz, że maszynka straciła ostrość, nie oszczędzaj, tylko kup nową. Tępą maszynką łatwiej jest się zaciąć.

Po goleniu dokładnie wypłucz maszynkę pod bieżącą wodą i odłóż w miejscu, gdzie szybko wyschnie. Jeśli zauważysz najmniejsze nawet ślady rdzy na ostrzach, nie uzywaj maszynki - lepiej iść do roboty z zarostem niż z zakażonymi ranami.

Pianka do golenia

Tu jest podobnie jak z brzytwą i żyletkami. Możesz kupić pędzel i mydło do golenia i postawić na eksponowanym miejscu w łazience, żeby żadna dziewczyna, która do niej trafi nie przegapiła Twojej oryginalności, jednak gotowa pianka sprawdza się równie dobrze, a jest o wiele prostsza w użyciu. Testowaliśmy w redakcji wiele pianek i żeli do golenia i chociaż różniły się między sobą zapachem, konsystencją i wydajnością, praktycznie każda spełniała swoje zadanie - zmiękczała zarost na tyle, że golenie było łatwiejsze.

Coś po goleniu

Teoretycznie można się obejść bez niego. Jednak wtedy ryzykujesz podrażnieniem skóry, bo goląc się, ścinasz nie tylko włosy, ale również wszystkie wypukłości - małe pryszcze, zadrapania etc - nawet jeśli krew się nie pojawia, warto skórę odkazić i załagodzić podrażnienia to właśnie jest główne zadanie wody po goleniu czy wody kolońskiej. Jeżeli dodatkowo chcesz zabezpieczyć skórę warstwą ochronną, która uchroni ją przed wysychaniem, sięgnij po balsam -  będzie mniej piekło.

Jak się golić - krok po kroku

Umyj twarz

Wielu facetów zapomina przed goleniem o solidnym umyciu twarzy, bo przecież za chwilę i tak będą ja mydlić. Jednak to jest błąd. Jeśli solidnie umyjesz zarośniętą twarz w ciepłej wodzie, zmyjesz z niej warstwę lipidów, pozbędziesz się części martwego naskórka oraz większości szkodliwych bakterii i wirusów, a więc zmniejszysz ryzyko zakażenia nawet drobnych ranek. Energiczne przetarcie twarzy ‚„wyprostuje” też włoski, które mają tendencje do wrastania. Nie wycieraj twarzy do sucha.

Nałóż piankę

Wstrząśnij puszką i wyciśnij z puszki niewielką porcję na dłoń. Piankę rozprowadź równomiernie po całej twarzy, nie zapominając o szyi. Odczekaj chwilę - minute, może dwie – żeby pianka miała czas zmiękczyć włoski i nawilżyć skórę. To nawilżenie skóry również jest wazne, bo wygładza ją, dzięki czemu, gdy już zaczniesz po niej jeździć ostrym, jak nomen omen brzytwa ostrzem. W tym czasie możesz wyjąć nożyk i przygotować sobie wodę/balsam po goleniu.

ZOBACZ TEŻ: Po co ta pianka?

Użyj maszynki (nożyka)

Zaczynaj zawsze od miejsc, w których włosów nie ma. Tak jakbyś zamierzał skosić kosą pole żyta. W tym momencie pianka zaczyna również pełnić funkcje indykatora - wiesz, że to miejsce już goliłeś, gdy jej nie ma. Za pierwszym ‚przejściem” zawsze przesuwaj nożyk z włosem. Im dłuższy jest zarost, tym częściej opłukuj pod bieżącą wodą. Jeśli nie wypłuczesz włosków spomiędzy ostrzy maszynki, będziesz nią tylko przesuwał po zaroście i nici z golenia.

ZOBACZ TEŻ: Test maszynek do golenia.

Jeśli włosy rosną Ci również na szyi, popatrz, jak się układają, najczęściej odwrotnie niż na twarzy, więc tam zaczynaj golenie od dołu do góry.

Trudne miejsca

Najtrudniejsze miejsca do ogolenia to krawędzie szczęki oraz pod nosem. Tutaj musisz troche pokombinować, zmieniając kierunek ruchów. Nie tylko z góry na dół, ale i z boku na bok. Uniesienie czubka nosa pomaga dostać się z ostrzami do miejsca tuż pod krawędzią nosa. Szczególną ostrożność zachowaj w miejscach, gdzie masz jakieś znamiona lub wypryski. nie dociskaj ostrzy, żeby nie ściąć skóry. Wiele lat takiego podrażniania może spowodować, że znamię będzie się powiększać.

Na gładko

Gdy już nigdzie nie będziesz widział kremu/pianki do golenia, pora na ostateczny szlif. Jesli chcesz, żeby policzki zostały gładkie na dłużej, musisz zlekcewazyć oficjalne zalecenia i golić się pod włos. Rób to szybkimi, pewnymi ruchami, wydymając policzki, żeby pozbyć się włosków również w zmarszczkach. Jesli zauważysz, że po goleniu pod włos masz więcej podrażnień, odpuść tę technikę i pogódź się z tym, że pod wieczór nie będziesz już idealnie gładki.

Czas na płyn po goleniu

Gdy uznasz, że jesteś już gładki jak niemowlak, dokładnie spłucz resztki pianki, przy okazji sprawdzając, czy nic nie przegapiłeś. Najczęściej resztki włosków zostają w okolicy kącika ust, na krawędzi szczęki i wysoko pod oczami. Żeby pozbyć się tych niedobitków nie musisz już używać pianki - wystarczy woda. Uwaga, lepiej jest spłukiwać zimną wodą - pod wpływem zimna pory się zamykają. Zimno powoduje tez skurcz naczyń - drobne ranki będą krwawić mniej.

Całkiem gładko i bez reszek pianki? Osusz twarz ręcznikiem, przykładając go ale nie wycierając. Gdy skóra jest już sucha, pora na odświeżenie. Wodę kolońską, wodę po goleniu czy balsam najpierw wylej/nałóż na dłoń, potem zatrzyj ręce i na koniec dokładnie posmaruj całą twarz. Możesz ja też poklepać - poprawisz ukrwienie,nabierzesz rumieńców i będziesz nie tylko pachniał, ale i wyglądał świeżo.

Zacięcie przy goleniu

Nie wspomnieliśmy o tym na początku, ale do trójcy pianka-maszynka-aftershave warto dołożyć jeszcze ałun. Ałun w sztyfcie to doskonały sposób na tamowanie drobnych zacięć. Wystarczy przyłożyć na chwilę ałun do ranki, a krew przestanie wypływać. Jeśli mimo wszystko nie przestała, zacięcie jest głębokie lub rozległe. W takim wypadku pozostaje plaster. Dobrze mieć pod ręką małe plasterki w kolorze skóry. Będą się mniej rzucać w oczy niż białe.

REKLAMA