Jak faceci dbają o swoje zdrowie [wyniki ankiety MH]

Swego czasu zapytaliśmy na FB, jak my, faceci, o siebie dbamy. Okazało się, że robimy sporo błędów. Sprawdź, czy i Ty nie jesteś trochę nadgorliwy.

facet ból pleców fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Ile razy dziennie myjesz zęby?

REKLAMA
 • 64% Dwa razy dziennie, rano i wieczorem
 • 27% Po każdym posiłku
 • 9% Raz dziennie

No, panowie, wyraźnie odstajecie od przeciętnej. Według danych z ankiety portalu Dentysta.eu, aż 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów. Najwięcej z was myje zęby dwa razy dziennie.

I to jest właśnie najlepsza dawka. Częstsze mycie może bowiem spowodować uszkodzenie warstwy szkliwa, zwłaszcza gdy myjesz zęby po posiłku, w trakcie którego jadłeś lub piłeś coś o odczynie kwaśnym. A uszkodzone szkliwo zwiększa ryzyko próchnicy.

Tak przynajmniej twierdzi prezydent amerykańskiej Academy of General Dentistry, a na czym, jak na czym, ale na zębach to się Amerykanie znają. Zapamiętaj: trzy razy dziennie – za często, raz dziennie – za rzadko. Zapamiętaj zasadę 2 x 2: dwa razy dziennie po dwie minuty, rano i wieczorem. Po obiedzie wystarczy użyć nitki.

Co robisz, gdy się skaleczysz?

 • 44% Przemywam wodą utlenioną
 • 31% Spłukuję, ale daję ranie oddychać
 • 25% Spłukuję wodą i zaklejam plastrem

Brawo! Wszyscy robicie to źle. 31% twardzieli, którzy sądzą, że plastry są dla dzieci i dają ranie oddychać – też. Badacze z Harvard Medical School wykazali, że pozostawienie rany "do wyschnięcia" zamiast zapewnienie jej wilgoci sprzyja procesom zapalnym, co wydłuża czas gojenia się rany i zostawia blizny.

Woda utleniona piecze, więc wydaje się, że czyści, ale – jak wykazały badania na University of Miami – nie usuwa bakterii skuteczniej niż woda z mydłem. Rozwiązanie? Umyj ranę, posmaruj cieniutko wazeliną, żeby utrzymać wilgotność, i zaklej plastrem. Zagoi się najszybciej.

REKLAMA

REKLAMA

Męska rywalizacja shutterstock.com
W ferworze walki naprawdę potrafi my nienawidzić przeciwnika z całego serca, chcemy wyrwać mu serce, wgnieść go w ziemię, ogarnia nas specyficzna ślepota, która nie pozwala nam dostrzec w nim cech ludzkich.

Co robisz, gdy bolą Cię plecy?

REKLAMA
 • 74% Nie zwracam uwagi na ból i próbuję robić to, co zawsze
 • 33% Stosuję zimne lub ciepłe okłady i staram się nie ruszać
 • 10% Biorę pigułkę przeciwbólową

Skoro boli, to wezmę pigułkę przeciwbólową. To zła strategia. Jak donosi pismo "Lancet", łykanie paracetamolu przy bólu pleców jest równie skuteczne, co łykanie cukierków.

Australijscy uczeni wykazali wprawdzie, że rozgrzewanie pleców przynosi ulgę, ale dowodów na skuteczność schładzania nie ma. Najlepszy sposób? Ruszaj się.

"Ból sprawia, że boimy się ruszać, ale to najlepszy sposób powrót do sprawności" – mówi dr Christopher Maher, autor wspomnianego artykułu w "Lancecie". Byle nie przesadzić z obciążeniem. Zacznij od spacerów.

Jak często masz orgazm?

 • 51% Codziennie
 • 41% Mniej więcej dwa razy w tygodniu
 • 8% Kilka razy dziennie

Ci szczęśliwcy, którzy ejakulują co najmniej raz dziennie, mają największe szanse, że na starość nie będą mieli żadnych problemów z prostatą. Epidemiolodzy z Harvard T.H Chan School of Public Health w Bostonie zbadali wyniki 32 tysięcy mężczyzn, którzy brali udział w dużym badaniu medycznym trwającym aż 18 lat.

Okazało się, że spośród tej grupy aż 3839 zachorowało na raka prostaty. Rak prostaty należy bowiem do ścisłej czołówki najczęściej atakujących mężczyzn nowotworów. Ale jest na niego sposób.

Badacze odkryli, że ci uczestnicy, którzy w młodości mieli 21 lub więcej wytrysków w ciągu miesiąca, chorowali aż o 20% rzadziej niż ci, którzy ejakulowali raz-dwa razy w miesiącu. Wniosek? Jeśli na emeryturze nie chcesz mieć problemów z prostatą, dziś nie odmawiaj sobie przyjemności. Nawet jeśli nie masz dziewczyny.

REKLAMA

Kac, skutki picia alkoholu shutterstock.com

Ile wody wypijasz dziennie?

REKLAMA
 • 41% Osiem szklanek, zgodnie z zaleceniami
 • 50% Piję, gdy chce mi się pić
 • 9% Piję różne rzeczy, wodę bardzo rzadko

Woda jest zdrowa, ale całkowicie pozbawiona smaku. Po prostu nudna. Dlatego często, żeby wypijać zalecane 2 litry dziennie, trzeba się zmuszać. Okazuje się jednak, że nie trzeba. "Zasada ośmiu szklanek wody dziennie jest arbitralna. Nie ma badań, które by potwierdzały, że musisz wypijać akurat tyle" – mówi prof. Stavros Kavouras z University of Arkansas.

W zależności od Twojej aktywności, diety i wieku, oraz oczywiście od klimatu, w jakim żyjesz, możesz potrzebować mniej lub więcej niż 2 litry na dobę. Zamiast liczyć szklanki, licz odwiedziny przy pisuarze. Celuj w 5 dziennie.

REKLAMA

REKLAMA