Jak działają sterydy? [reakcja organizmu]

Co się dzieje z Twoim ciałem, gdy próbujesz iść na skróty i sięgasz po sterydy.

sterydy anaboliczne fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Kurs kolizyjny

Wiadomo: gdy chodzisz już na siłownię jakiś czas, a efektów nie widać, pojawia się pokusa, by pójść na skróty i nieco sobie pomóc sterydami anabolicznymi. Jednak niezależnie od tego, czy bierzesz je w tabletkach, czy w zastrzykach, stanowią realne zagrożenie.

Dostają się bowiem z krwią do komórek mięśniowych, gdzie wchodzą w interakcje z Twoim DNA. A gdy już hormony są w krwiobiegu, wywierają wpływ na wszystkie części ciała – od jąder po mózg.

2. Przez sen

O ile naturalne wydzielanie testosteronu można porównać ze stałym strumykiem, o tyle sztuczne uzupełnienie przypomina włożenie laski dynamitu w tamę na rzece.

"Testosteron zwiększa potencjał anaboliczny mięśni, dzięki czemu rosną one większe niż to zapisano w genach" – przestrzega prof. Greg Whyte z Centre for Health and Human Performance. Zamiast "teścia" profesor poleca kłaść się wcześniej spać – mięśnie budują się głównie w nocy.

3. Człowiek śmietnik

Podczas gdy Twoje mięśnie rosną, reszta ciała ma kłopot. "Poziom testosteronu wzrasta powyżej zaplanowanego przez naturę, tego, do którego ciało się przyzwyczaiło" – mówi Whyte. W rezultacie zwiększa się obciążenie systemów usuwania odpadów: wątroby i nerek. Jeśli na dodatek dołożyłeś w weekend pracy wątrobie, zjedz kalafiora. Dzięki temu pomożesz jej usunąć toksyny.

Sprawdź też: HGH - cała prawda o hormonie wzrostu

4. Mała zmiana

Paradoksalnie, sterydy sprawiają, że biologicznie stajesz się bardziej kobiecy. "Efektem ubocznym zażywania sterydów jest wzrost poziomu estrogenu – wyjaśnia Whyte. – A to może doprowadzić do atrofi i jąder i utraty płodności".

Znacznie bezpieczniejszym sposobem przybrania na masie jest jedzenie orzechów brazylijskich. Zawarte w nich tłuszcze i selen zwiększają w naturalny sposób produkcję Twojego własnego testosteronu.

5. Krótka meta

Zapamiętaj, że sięganie po sterydy to rozwiązanie na krótką metę. Owszem, po sterydach szybko nabierzesz masy, wzrośnie też Twoja siła. Ale efekty będą trwały niewiele dłużej niż "terapia".

Gdy tylko odstawisz sterydy, mięśnie zaczną maleć. A szkody, niestety, pozostaną na dłużej. Produkcja Twojego naturalnego hormonu się zmniejszy, szybciej się będziesz męczył, obniży Ci się libido i nastrój. Nie opyla się.

Zobacz również:
REKLAMA