Jak działa wątroba? Zagrożenia i profilaktyka

Nadchodzi trudny okres dla Twojej oczyszczalni. Święta, sylwester, karnawał, piątunie... Zobacz, co jej grozi. I jak ją chronić.

shutterstock.com

1. Cichy bohater

Podwójna whisky? Zadanie dla wątroby. Serniczek, a potem kawałek makowca? To również pole do popisu dla wątroby. Większość ludzi kojarzy, że wątroba rozkłada alkohol, ale tak naprawdę ona musi się męczyć prawie ze wszystkim, co połkniesz. W okresie obżarstwa i opilstwa pracuje więc pełną parą, co sprawia, że ma trochę mniej mocy przerobowych na inne zadania, np. produkcję cholesterolu czy zamianę węglowodanów w glukozę.

2. Pierwszy łyk

Kiedy wypijasz drinka z procentami, Twoja wątroba natychmiast zabiera się do pracy i zaczyna rozkładać alkohol. Najpierw powstaje szkodliwy aldehyd octowy (prawdopodobnie to on przyczynia się do kaca), który w końcu ulega przekształceniu na niegroźne wodę i dwutlenek węgla – wodę wysikujesz, a dwutlenek węgla wydychasz. Metabolizm alkoholu zwiększa jednak ilość trójglicerydów w organizmie. Jeśli się nie przejadasz, to OK, ale mamy wszak koniec grudnia...

ZOBACZ: 6 produktów dla zdrowia wątroby

3. Na drugą nóżkę

Jeśli pijesz regularnie, Twoja wątroba nie ma czasu na regenerację i tym więcej tłuszczu odkłada na kupkę „do załatwienia na później”. Gdy ilość tłuszczu w wątrobie przekracza pewien limit, zaczyna się stan zapalny i tzw. stłuszczenie wątroby, które ostatecznie może wywołać marskość wątroby. A to już jest śmiertelne zagrożenie.

 

4. Nie tylko drinki

Musisz uważać nie tylko na alkohol. Objadanie się nasyconymi tłuszczami, przetworzonymi węglowodanami i czerwonym mięsem także jej szkodzi. Gdy takie właśnie produkty dominują w Twojej diecie, grozi Ci tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD). Z podobnymi konsekwencjami jak w pkt 3. Najgorsze jest to, że NAFLD może się pojawić już po 6 tygodniach obżarstwa.

ZOBACZ TEŻ: A gdyby tak bez mięsa? Wegeburger z ciecierzycy. Pycha!

5. Pomóż jej

Wątroba potrafi się regenerować. Stan zapalny zmniejsza się już po miesiącu abstynencji. Spadek wagi o 5% zmniejsza ilość tłuszczu w wątrobie o 30%. Jeśli czas na przerwę jeszcze nie nadszedł, pij koktajl z nasionami ostropestu plamistego. Zawierają one sylimarynę – substancję, która chroni wątrobę. Przygotowanie zajmie Ci minutkę.

Przepis: pół szklanki mrożonych jagód, jeden banan, łyżka stołowa zmielonych nasion ostropestu, szklanka wody lub mleka i garść liści mięty. Zmiksuj i wypij dzień przed i dzień po. Lepiej byłoby nie pić, ale skoro już pijesz, to zrób przynajmniej tyle dla swojej oczyszczalni.

ZOBACZ TEŻ: Koktajl z selera - szybka dostawa życiowej energii.

Zobacz również:
REKLAMA