Jak działa krew?

W twojej krwi krążą komórki fenomeny: karmią, oczyszczają, dotleniają i nawadniają każdy zakamarek ciała. I na dodatek jako jedyne potrafią się odradzać. Co 120 dni masz szansę na kapitalny remont.

krew Shutterstock.com
Shutterstock.com

Czym są trombocyty?

Czyli płytki krwi są odpowiedzialne za krzepnięcie. Przyczepiają się w miejscu uszkodzenia naczynia krwionośnego i tworzą czop zatykający powstałą rankę. Żyją około 9 dni, w 1 mm3 krwi jest ich około 250 tys. Uwalniają też substancje obkurczające naczynia, co przyspiesza krzepnięcie.

REKLAMA

Czym są leukocyty?

Jest ich ok. 6 tys. w mm3 krwi, ale ich ilość wzrasta, gdy dochodzi do infekcji. Powstają w węzłach chłonnych, szpiku, śledzionie i grasicy. Głównym zadaniem leukocytów jest walka z infekcjami. Dzielą się na trzy grupy komórek. Granulocyty niszczą bakterie, obce białka, a także reagują na substancje uczulające czy pasożyty. Wydzielają też heparynę – czynnik powstrzymujący krzepnięcie krwi wewnątrz ciała. Limfocyty tworzą m.in. przeciwciała dla konkretnych intruzów. Monocyty to grabarze układu – usuwają martwe tkanki i zneutralizowane mikroby.

Zobacz: Czego możesz dowiedzieć się ze swojej grupy krwi?

Czym są erytrocyty?

W 1 mm3 krwi masz ich ok. 5 mln. Powstają w szpiku kostnym, przechodzą do krwi i w niej żyją ok. 120 dni, a następnie przechwytuje je śledziona i rozkłada. Zawierają hemoglobin ę – czerwony barwnik krwi, w którym główną rolę odgrywa atom żelaza. Żelazo łączy się z tlenem i transportuje go do tkanek oraz narządów.

Czym jest osocze?

To płynny składnik krwi, w nim są zawieszone wszystkie krwinki. Zawiera składniki nieorganiczne i organiczne; nieorganiczne to jony chlorkowe, sodowe, potasowe i węglanowe. Organiczne to białka, związki azotowe oraz tłuszcze (lipidy) osocza. Odpowiednie proporcje tych składników zapewniają sprawne funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego, a także stabilizują odczyn (pH) osocza, czyli równowagę kwasowo-zasadową.

Sprawdź: Jak poprawnie zatamować krwawienie i zdezynfekować ranę?

REKLAMA