Jak dożyć 100 lat? Przegląd naukowych patentów

Wprawdzie pieniądze szczęścia nie dają, ale dobrze wydane mogą kupić ci kilka dodatkowych lat.

długie życie shutterstock.com

Wycisz się

Kumpel z pokoju chyba jest przygłuchy? Kup suchawki aktywnie tłumiące hałas. Np. Bose Quiet Comfort – kosztują sporo, ale warto. Uczeni z Royal Holloway University twierdzą, że odcięcie się od hałasu obniża ciśnienie.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak seks wpływa na długość życia?

Zapłać myto

W 2014 roku w wypadkach drogowych zginęły w Polsce 3202 osoby, z czego tylko 58 na autostradach. Na drogach krajowych zginęło ich 1168. Nawet więc jeśli musisz nadłożyć trochę drogi, wybierz autostradę.

Szarp struny

Nauka gry na gitarze rozwija lewą półkulę mózgową. Wg uczonych z St Andrews University, pozwoli Ci to na dłużej zachować pełną sprawność umysłową. Warunek: naucz się czegoś więcej niż intra do „Come As You Are” Nirvany.

Zmień materac

W łóżku spędzasz 1/3 swojego życia. Nie oszczędzaj na materacu – wypoczęty będziesz miał więcej siły na robienie rzeczy, które kochasz, przez pozostałe 2/3. Jaki materac wybrać? Niekoniecznie twardy. Ma być wygodny. Ortopedzi radzą, by przed zakupem poleżeć na materacu co najmniej 10 minut – w krótszym czasie nie da się ocenić, czy jest wygodny, czy nie.

Przeżyj zawał

Często cierpisz na zgagę? Kup gumy do żucia. Jak donosi „International Journal of Cardiology”, żucie gumy po posiłku zmniejsza ryzyko wystąpienia refluksu, dzięki temu zmniejszając ryzyko zawału serca. Przy okazji odświeżysz oddech.

DŁUGOWIECZNOŚĆ: 8 sprawdzonych sposobów

Więcej niż gra

Kup konsolę z czujnikiem ruchu. Wg „American Journal of Preventive Medicine” częste granie w gry aktywne zmniejsza ryzyko kłopotów z pamięcią o 23%. 50 NIE UDUŚ SIĘ Co roku w Polsce około 100 osób umiera wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Ile osób jest regularnie podtruwanych – nie wiadomo. A wystarczy prosty czujnik za ok. 70 złotych, żeby spać spokojnie. I się obudzić.

Dobierz buty

Jasne, można biegać nawet w starych tenisówkach, ale jeśli kupisz porządne buty do biegania, oszczędzisz stawy kolanowe. Im bardziej złagodzisz mikrowstrząsy wywołane zetknięciem z asfaltem, tym dłużej kolana Ci posłużą.

Domek na wsi

Sprzedaj mieszkanie w mieście i kup domek na wsi. Jak donosi pismo „ONS”, mieszkając z dala od miasta, możesz wydłużyć życie o dwa lata.

Licz kalorie

Odżałuj kilka złotych i kup porządną aplikację do mierzenia kalorii. W głowie trudno to zrobić, a schudnięcie wydłuża życie nawet o 22%.

REKLAMA