Jak długo trwa przeciętna erekcja?

Dużo się mówi o kłopotach z osiągnięciem erekcji, ale niewiele o tym, jak długo wzwód powinien trwać, albo inaczej - jak długo trwa erekcja przeciętnie, bo pojęcie „powinien” nie jest tu odpowiednie.

Czas erekcji Shutterstock.com

Wzwód, czyli erekcja, to normalna reakcja na bodźce seksualne. Jej obecność może być krępując, gdy pojawia się w nieodpowiednim momencie, krępujące bywa także, gdy się w odpowiednim momencie nie pojawia. Jako że członek nie jest mięśniem, nie masz bezpośredniego wpływu na to, czy erekcja wystąpi, czy nie - nie możesz jej wywołać siłą woli. Siłą woli nie możesz jej też zakończyć.  

Nasze penisy mogą być w trzech „stanach skupienia”:

  • Kompletnie wiotkie - wtedy członek jest najmniejszy, całkowicie miękki, jakby był sflaczały. To jego stan normalny - przez większą część czasu jest właśnie taki. Żeby to się zmieniło, potrzebna jest jakaś stymulacja - może być fizyczna, może być słuchowa (słyszałeś kiedyś kochających się za ścianą?), wystarczy też do tego wyobraźnia. W tym stanie z penisa odpływa dokładnie tyle samo krwi, ile do niego dopływa.
  • Napompowane - to stan, kiedy penis się powiększa, ale jeszcze nie sztywnieje jak armata. Zazwyczaj jest to stan przejściowy między zwiotczałym, a w erekcji. W tym stadium ilość krwi napływającej do członka jest większa niż tej odpływającej.
  • We wzwodzie - to właśnie jest erekcje - penis robi się sztywny jakby był zbudowany z kości. Usztywnienie członka pozwala na różnego rodzaju zabawy - od penetracji po robótki ręczne. W czasie erekcji krew ulega uwięzieniu w ciałach jamistych - napływa do nich ale prawie w ogóle nie odpływa. Właśnie dlatego organizm ma wbudowany zawór bezpieczeństwa - gdyby erekcja trwała za długo, mogłoby dojść do niedotlenienia struktur wewnątrz członka i trwałego uszkodzenia. Erekcja utrzymujące się powyżej 4 godzin bez stymulacji seksualnej, jest niechciana i bolesna, nosi nazwę priapizmu i jeśli zdarzy Ci się coś takiego, idź do lekarza. Pilnie.   

Ile minut trwa erekcja?

Na to pytanie jest niezwykle trudno odpowiedzieć. Długość trwania erekcji zależy od bardzo wielu czynników. Na przykład nocne erekcje trwają zazwyczaj około 25-30 minut. Natomiast erekcje na jawie, wywołane podnieceniem zazwyczaj około 10 minut, przy czym długość ich trwania może się znacznie różnić.

Ciebie prawdopodobnie najbardziej interesuje, jak długo trwa erekcja w czasie stosunku. I tutaj również rozpiętość jest bardzo duża. Bardzo interesujące badanie przeprowadzili uczeni z Holandii, którzy przebadali 500 par z pięciu krajów: Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i USA. Ochotnicy (wszyscy w stałych związkach) mieli za zadanie zmierzenie czasu trwania czasu od wprowadzenia członka do pochwy aż do ejakulacji, po której normalnie erekcja zanika. Średni czas trwania stosunku wyniósł 5,4 minuty, Dokładniej - tak była mediana, co oznacza, że połowa erekcji trwała krócej, a połowa dłużej. Przy czym rozpiętość była naprawdę duża: od 0,44 minuty do 44,1 minuty.

Mężczyźni obrzezani utrzymywali erekcję średnio o około 10% dłużej, co przekładało się na kilkadziesiąt sekund. Badanie nie wykazało istotnych różnic między stosunkiem z użyciem prezerwatywy i bez niej.


Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16422843/

https://www.nhs.uk/live-well/sexual-health/five-penis-facts/

REKLAMA