Jak dbać o zęby: 12 prawd i mitów odnośnie zdrowych i białych zębów

Wgryźliśmy się dla Ciebie w obiegowe opinie na temat walki o białe i zdrowe zęby. Odsiewając fałszywe informacje od tych prawdziwych, sprawdziliśmy, jak możesz i powinieneś dbać o swoje zęby. Oto porady specjalistów, które pozwolą Ci cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

zęby Shutterstock.com
Shutterstock.com

1. Krwawienie dziąseł to wina twardej szczotki

To mit!

To, co widzisz w lustrze podczas mycia zębów, może wyglądać jak horror z gatunku gore, ale nie bój się szczotkowania do krwi. "Krwawienie dziąseł jest wywoływane przez płytkę nazębną i nagromadzenie resztek pokarmu – mówi James Goolnik, wiceprezes Brytyjskiej Akademii Dentystyki Kosmetycznej.

– Dopóki nie usuniesz całego nalotu, twoje dziąsła będą krwawić. Używaj szczoteczki o małej główce i średnio twardym włosiu, by pozbyć się płytki. A jeśli krwawienie nie ustąpi, po kilku dniach odwiedź swojego dentystę”.

2. Mleko przed snem wzmacnia zęby

To mit!

Jeśli mama dawała Ci szklankę mleka przed snem, mówiąc, że to dla zdrowia Twoich zębów, to w tym jednym przypadku się myliła. Mleko zawiera dużo witaminy D i wapnia, potrzebnych do budowy zębów, ale jest w nim również sporo laktozy, czyli cukru mlecznego.

Pijąc je przed snem, pokrywasz cukrem całe szkliwo. Z czasem doprowadzi to do powstania ubytków. Dlatego jeśli wypijasz szklankę gorącego mleka na sen, po drodze z kuchni wpadnij jeszcze do łazienki i umyj zęby.

Jedz ryby. Ich mięso ułatwia wchłanianie wapnia wzmacniającego Twoje zęby.

3. Uśmiech otwiera drzwi kariery

To jest hit!

Z zaniedbanymi zębami na pewno nie uda Ci się wygryźć konkurencji. Badacze z King’s College w Londynie doszli do wniosku, że lśniący uśmiech powoduje, że Twoje otoczenie odbiera Cię jako człowieka sukcesu i bardziej atrakcyjną osobę.

Osoby o brzydkich zębach postrzegane są jako mniej bystre, mniej popularne i gorzej dostosowane niż właściciele zadbanego uzębienia.

4. Goździki łagodzą ból

To jest hit!

Twoja babcia miała rację. Czasopisma dentystyczne donoszą, że goździki mogą uśmierzać ból równie skutecznie, jak żele anastatyczne. Eugenol, zawarty w goździkach, działa na nerw w zębie.

Przyłóż goździk do bolącego zęba lub nasącz olejem goździkowym kawałek gazy i włóż go do ust. Ale pamiętaj, że nie likwidujesz źródła bólu, a jedynie go maskujesz. Idź szybko do dentysty, bo im później to zrobisz, tym boleśniejsze to będzie – dla zębów i dla portfela.

5. Sok z cytryny wybiela

To jest mit!

Zapomnij o tanich substytutach profesjonalnej terapii wybielającej. Cytryną rozjaśnić możesz herbatę, ale zębom tylko zaszkodzisz. Sok z cytryny jest kwasem.

Dlatego może usuwać plamy, ale razem z nimi usunie część Twojego zęba. Nawet jeśli staną się bielsze i tak wkrótce ozdobią je dziury i wcześniej czy później trafisz do dentysty.

Jeśli chcesz wiedzieć, co możesz, a czego nie powinieneś robić, żeby Twoje zęby były bielsze, zajrzyj do tekstu "Prawdy i mity o wybielaniu zębów".

6. Płucz zęby po każdym myciu

To jest mit!

Alkohol szkodzi zdrowiu – również Twoich ust. Często jest on składnikiem płynów do płukania ust – ze względu na swoje działanie antybakteryjne. W rzeczywistości jednak może on wysuszać jamę ustną, uniemożliwiając wypłukanie bakterii.

Alkohol razem z cukrem może się stać prawdziwą pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego oddechu. Wniosek? Miejsce alkoholu jest w barze. Usta płucz płynem bez procentów albo po prostu użyj nici dentystycznej i zwykłej wody.

7. Cola to największy wróg zębów

To jest mit!

Rozpuszczająca zęby cola to mit, ale naukowcy z University of Birmingham dowiedli, że dwutlenek węgla w napojach gazowanych może uszkadzać szkliwo. Także napoje dla sportowców uszkadzają szkliwo i to o 30 razy mocniej niż woda bez bąbelków. Żeby chronić swoje zęby, pij przez rurkę i w miarę możliwości płucz usta wodą.

8. Owoce szkodzą szkliwu

To jest hit!

To prawda, że kwasy owocowe mogą mieć negatywny wpływ na stan Twojego uśmiechu. Ale na szczęście nie wszystkie owoce szkodzą Twoim siekaczom. Badania uczonych z Colorado State University pokazują, że błonnik zawarty w jabłkach skutecznie pomaga czyścić zęby i dodatkowo masuje dziąsła podczas gryzienia.

Świetna dla Twoich zębów jest również żurawina, która powoduje, że bakterie nie trzymają się zębów. Dzięki temu ilość płytki nazębnej zostaje zredukowana nawet o osiemdziesiąt procent. A po innych owocach po prostu przepłucz usta czystą wodą.

Twoje usta po jedzeniu potrzebują ok. 30 min, by odzyskać neutralny odczyn. Szczotkując zęby w tym czasie, pozbawiasz ich naturalnej ochrony przez działanie kwasów.

9. Używaj nici dentystycznej

To jest hit!

Naukowcy z Boston University odkryli, że czyszczenie zębów nicią dentystyczną może ograniczać ryzyko… chorób serca. Bakterie dostają się do Twojego krwiobiegu przez uszkodzone dziąsła, po czym atakują serce, wywołując tam reakcję zapalną.

Nitkując zęby raz dziennie, pomagasz swojemu najważniejszemu mięśniowi. Zwróć uwagę na to, jakiej nici używasz. Zwykłą nitką krawiecką nic nie zdziałasz, a nawet zrobisz sobie krzywdę. Używaj woskowanej nici dentystycznej.

10. Szczotkuj po jedzeniu

To jest mit!

O śniadaniu nie powinny Ci przypominać resztki płatków zbożowych między zębami, ale szczotkowanie zaraz po wstaniu od stołu też mija się z celem. Twoje usta po jedzeniu potrzebują około pół godziny, by odzyskać neutralny odczyn. Szczotkując zęby w tym czasie, pozbawiasz je ich naturalnej ochrony przez działanie kwasów.

Tak naprawdę najlepiej myć zęby…przed posiłkiem. Dzięki temu pokryjesz szkliwo fluorem, wzmacniając je przed jedzeniem. A po jedzeniu popij wodą, by zneutralizować kwasy w ustach.

11. Żółte zęby są mocniejsze niż białe

To jest hit!

Biały uśmiech pięknie prezentuje się w reklamach, ale "żółte szkliwo jest mocniejsze niż białe – mówi dentysta Peter Vaughan. – Żółtawe zabarwienie pochodzi od zawartych w szkliwie minerałów, które czynią je twardszym i bardziej odpornym".

Zbyt natarczywe wybielanie osłabia szkliwo, a to prosta droga do próchnicy. Aby je wzmocnić, używaj pasty o wysokiej zawartości fluoru. Pamiętaj tylko, żeby po myciu dokładnie wypłukać usta i wszystko wypluć – nadmiar fluoru szkodzi.

Sprawdź: Czym grozi niemycie zębów?

12. Gumą ochronisz zęby

To jest hit!

Guma do żucia ma podwójne działanie. Po pierwsze, żując gumę, usuwasz z zębów płytkę i reszki jedzenia. Badania dowodzą, że codzienne żucie gumy polepsza higienę jamy ustnej nawet o 35 procent.

Po drugie, ksylitol – słodzik używany przy produkcji gumy do życia – redukuje ilość szkodliwych bakterii w Twojej jamie ustnej. Żuj gumę bez cukru. Rób to trzy razy dziennie, przez dwadzieścia minut. 

MH 06/08

REKLAMA