Jak dbać o stopy: 7 najczęstszych problemów

Stopy muszą dźwigać Twój ciężar przez całe życie. Gdy zaczynają szwankować, każdy krok sprawia ból, a wszystko wydaje się trudniejsze. Zadbaj o nie. 

Męskie stopy - pielęgnacja shutterstock.com

Kilka kilogramów nadwagi, stare trampki, zdarte obcasy... Czy Twoje stopy naprawdę zasługują na tak surowe traktowanie? Po zimowym okresie hibernacji w ciężkich buciorach już niedługo wystawisz je na widok publiczny w sandałach. Zrób im wiosenny przegląd. Usuń drobne usterki i śmiało ruszaj przed siebie.

REKLAMA

PRZECZYTAJ: Błędy codziennej rutyny...

Problem 1: Grzybica

Grzybica stóp to nie tylko irytujące swędzenie. To choroba, która potrafi sprawić, że Twoje stopy nie będą się absolutnie nadawały do pokazywania. Grzyby atakują najczęściej przestrzenie między palcami oraz paznokcie, które robią się wówczas żółte i kruche. Nieleczona grzybica może doprowadzić do znacznie poważniejszych infekcji.

Nie daj się: Grzybica stóp bywa uparta, dlatego lepiej jest jej zapobiegać, niż ją leczyć. Grzyby lubią ciepło i wilgoć, a takie warunki panują właśnie w butach treningowych. Raz w tygodniu psiknij je od środka sprayem przeciwgrzybicznym. Jeśli już masz grzybicę, użyj kremu dostępnego w aptekach bez recepty. Przeczytaj instrukcję!

Problem 2: Haluksy

Haluks, zwany także koślawym paluchem, to nienaturalne wykrzywienie dużego palca w stronę pozostałych palców. Przyczyną może być źle dobrane obuwie, za długi paluch albo obciążenie genetyczne. W rezultacie staw wysuwa się na zewnątrz i po pewnym czasie każdy krok sprawi ból.

ZOBACZ TEŻ: Higiena osobista - 6 bolesnych błędów

Nie daj się: Teoretycznie można haluksy leczyć operacyjnie, ale to trudna i bolesna operacja, na dodatek powrót do pełnej sprawności trwa miesiącami. Lepiej więc zapobiegać. Zawsze wybieraj buty, w których możesz swobodnie poruszać wszystkimi palcami, a jeśli zauważysz, że stopa Ci się zniekształca, idź do ortopedy, który poleci Ci specjalne wkładki lub ortezę.

Problem 3: Palce młotkowate

Środkowy staw palca (najczęściej drugiego lub trzeciego) zgina się pod wpływem braku miejsca w bucie lub nieprawidłowości w napięciu mięśni. Z czasem ścięgno odpowiadające za zginanie usztywnia się i palca nie da się już wyprostować, a na górnej powierzchni stawu tworzy się duży nagniotek, który chroni staw przed uciskiem.

Nie daj się: W skrajnych przypadkach schorzenie może wymagać interwencji chirurgicznej, ale możesz uniknąć skalpela, zwiększając elastyczność ścięgna. Połóż na ziemi zwinięty ręcznik i podnoś go palcami nóg. Podnieś, opuść i podnieś znowu. Powtórz 15 razy dwa razy dziennie. A kupując buty, zawsze wybieraj o pół rozmiaru większe. 

REKLAMA

REKLAMA

Problem 4: Zwichnięta kostka

Stopa składa się z 26 kości i 33 stawów. Najważniejszy z nich to staw skokowy. To właśnie on jest narażony na największe przeciążenia: wystarczy źle wylądować po wyskoku, żeby skręcić kostkę. W najlepszym wypadku skręcenie skończy się zapaleniem stawu i lekkim bólem, w najgorszym – rozerwaniem torebki stawowej, solidną opuchlizną i bólem nie do zniesienia.

REKLAMA

Nie daj się: Żeby wzmocnić ścięgna i mięśnie stabilizujące staw skokowy, wykonuj często następujące ćwiczenie: stań na jednej nodze na niestabilnym podłożu (np. na materacu), unieś drugą nogę do przodu i przesuń ją płynnie do tyłu. Następnie wyprostuj ją w bok i wróć do pozycji wyjściowej.

Problem 5: Kurzajki

Masz na nogach odciski? Przyjrzyj się im uważnie, bo mogą to być kurzajki, czyli brodawki stóp spowodowane wirusem HPV. Obok bezbarwnych wypukłości mogą też pojawić się drobne wylewy krwi, widoczne jako czarne plamki. Jeśli brodawka wrasta głęboko, odczuwasz silny ból pod wpływem nacisku, nawet bocznego. Czasami kurzajki tworzą liczne grupy.

Nie daj się: Mama miała rację, każąc Ci zakładać klapki w szatni! Zakładaj je zawsze, a ochronisz się przed kurzajkami na stopach, a przy okazji przed grzybicą. Jeśli już masz brodawki (jedną czy dwie), możesz powalczyć z nimi specyfi kiem na kurzajki (dostępnym bez recepty). Jeśli nie zadziała – idź do dermatologa, który je wypali lub wymrozi.

Problem 6: Płaskostopie

Czasami ból w biodrach albo w dolnym odcinku kręgosłupa ma przyczynę znacznie niżej – w stopach. A dokładniej w stopach, które są zbyt płaskie. Jeśli Twoje stopy nie są w stanie odpowiednio amortyzować każdego kroku albo zakłócają równowagę, pozostałe części układu ruchu muszą to nadrabiać, co często skutkuje właśnie bólem.

Nie daj się: Jeśli cierpisz na dziwne bóle w okolicach bioder, przy najbliższej wizycie u lekarza poproś o sprawdzenie, czy nie masz płaskostopia. Jeśli Twoje przypuszczenie się potwierdzi, będziesz musiał iść do sklepu i dobrać specjalne wkładki do butów niwelujące skutki płaskostopia. Różnica w komforcie Cię zaskoczy.

Problem 7: Ból podeszwy stopy

Gdy każdy krok wywołuje ostry ból w okolicy pięty, a nie masz żadnych odcisków ani kurzajek, może to być zapalenie rozcięgna podeszwowego. Ta kontuzja często prześladuje biegaczy, ale zdarzyć się może każdemu, kto uprawia sport. Ból jest najsilniejszy rano, po wyjściu z łóżka; w dalszej części dnia ustępuje.

Nie daj się: Gdy ból zaatakuje, odpuść sobie treningi na kilka dni. W tym czasie pomóż sobie, rolując stopą butelkę z zamrożoną wodą przez kilka minut dwa razy dziennie. Zimno złagodzi ból. Smaruj podeszwy maścią przeciwzapalną, a jeśli ból nie ustępuje – idź do ortopedy. Zapytaj go o zastrzyki z toksyny botulinowej: wg uczonych z Autonomous University są skuteczniejsze od sterydów. 

REKLAMA