Jak dbać o różne typy włosów?

Twoje włosy nie poddają się dyscyplinie i żyją własnym życiem? Im więcej wysiłku wkładasz w ich pielęgnację, tym marniej się odpłacają? Naucz się z nimi postępować. Podpowiadamy, jak dbać o włosy, by były zdrowe i błyszczące.

facet prze lustrem w łazience Shutterstock.com
fot. g-stockstudio, 2015, shutterstock.com

1. Włosy cienkie

REKLAMA

Jest ich sporo, ale wyglądają jak pierze – są cienkie i słabe, często się elektryzują. Po odżywkach do włosów bez spłukiwania (czytaj: bez marnowania czasu pod prysznicem) i środkach do stylizacji stają się jeszcze bardziej oklapnięte.

Twoja broń. Odwiedzaj swojego fryzjera co 3 tygodnie – im dłuższe włosy, tym wyglądają na słabsze. Używaj dobrych szamponów nawilżających do codziennego mycia i toników do wcierania w skórę głowy, które poprawiają krążenie i wzmacniają cebulki włosa.

2. Włosy kręcone

Im częściej je myjesz i używasz suszarki do włosów, tym bardziej się kręcą. Wystarczy, że wejdziesz do zaparowanej łazienki, a już się puszą.

Twoja broń. Włosy kręcone są najczęściej suche, dlatego musisz im zapewnić odpowiedni poziom wilgoci. Używaj nawilżających szamponów i odżywek bez spłukiwania – one wyregulują skręt i zapobiegną puszeniu się. Jeżeli musisz używać suszarki, to ustaw ją na niezbyt gorący strumień powietrza. W trakcie suszenia przeczesuj włosy palcami, nie grzebieniem.

3. Włosy z łupieżem 

Albo używasz złego szamponu i przesuszyłeś skórę głowy, albo zaraziłeś się gdzieś drożdżakami lub grzybami. Tak czy siak, samo na pewno nie przejdzie.

Twoja broń. Jeżeli łupież jest drobny i suchy, prawdopodobnie wystarczy zmienić szampon. Jeżeli oddzielają Ci się większe płaty skóry, które sprawiają wrażenie tłustych, biegnij do apteki po Nizoral. Myj nim głowę przynajmniej przez tydzień, a potem zmień szampon na łagodniejszy.

4. Włosy niesforne

Każdy w inną stronę. Potraktowane żelem dają efekt latynoskiego kochanka, pozostawione same sobie – wyglądają niechlujnie.

Twoja broń. Zamiast odżywki użyj piwa. Po umyciu spłucz włosy letnią wodą. Jeśli tego nie zrobisz, będą sztywne i wyrzucą Cię z komunikacji miejskiej.

Jaki szampon wybrać?

1. Szampon przeciwłupieżowy

• Nizoral - to szampon leczniczy. Potraktuj go jako kurację.

• Head&Shoulders Classic – uspokoi skórę głowy, i zapobiegnie nawrotom łupieżu.

2. Szampon do włosów cienkich

• Lab Series - zawiera kompleks Rootplex5, który w widoczny sposób wzmacnia włosy. Tonik odżywia cebulki i nie obciąża włosów.

3. Szamapon do włosów kręconych

• Matrix – kontroluje skręt włosa, nawilża odżywia.

4. Szampon do włosów niesfornych

• Kerestase - jeżeli masz przesuszone włosy, potraktuj ten szampon jak kurację.

• L’oreal – nie jesteś przekonany do piwa? Ta pasta ma podobny efekt.

MH 06/12 

REKLAMA