Jak dbać o dłonie? 5 porad

Twoje dłonie to genialne narzędzia: potrafią udźwignąć kilof, dokręcić nakrętkę, odkręcić słoik i pieścić kobietę. Żeby w każdej sytuacji sprawdzały się równie dobrze, a na dodatek dobrze wyglądały, musisz o nie zadbać. Samo mydło może nie wystarczyć.

Jak dbać o dłonie fot. shutterstock.com

1. Sucha skóra

Sucha skóra na dłoniach może być efektem częstego mycia albo (ostatnio) używania płynów do dezynfekcji. Żeby ją ponownie nawilżyć, używaj mydła zawierającego substancje nawilżające i raz dziennie posmaruj dłonie kremem nawilżającym z kwasem hialuronowym albo ceramidami – to tanie i skuteczne rozwiązanie. Jeśli nie pomaga, idź do dermatologa, bo sucha skóra może też być wynikiem egzemy.

ZOBACZ TEŻ: Częste mycie skraca życie? Sprawdzamy, dlaczego gwiazdy z Hollywood nie chcą się kąpać

2. Spękana skóra

Czasami, gdy skóra jest zbyt sucha, zaczyna pękać. To oznacza, że jest naprawdę sucha i straciła elastyczność. Weź tłusty krem, najlepiej z witaminami A i E, nałóż grubo na skórę, załóż rękawiczki i połóż się spać. Powtarzaj ten zabieg co noc – po kilku dniach powinna nastąpić poprawa. Jeśli jej nie ma, idź do dermatologa.

3. Odciski

Odcisków lepiej unikać niż się ich pozbywać, więc jeśli robisz coś powtarzalnego, np. dźwigasz sztangę albo łopatę, zakładaj rękawiczki. I tak Ci się zrobiły? Wymocz dłoń w wodzie z mydłem, posmaruj nagniotek żelem z mocznikiem lub kwasem salicylowym – żel złuszczy martwy naskórek. Później delikatnie usuń nagniotki pumeksem, tak by nie zedrzeć zdrowej skóry.

4. Czarny paznokieć

Gdy przytrzaśniesz sobie palec i paznokieć zrobi się czarny, idź do... podologa. On zazwyczaj ma sprzęt i doświadczenie w odbarczaniu takich krwiaków. Chcesz załatwić to sam? Zrób tak: umyj ręce, przygotuj jałowy gazik i plaster, przetrzyj paznokieć spirytusem. Rozgrzej nad płomieniem metalowy spinacz i, dociskając z wyczuciem (byle nie w tym miejscu, gdzie jest jaśniejszy księżyc), przepal płytkę: w końcu krew wypłynie. Na koniec opłucz palec pod zimną wodą, jeszcze raz przetrzyj spirytusem i zaklej plastrem. Jeśli będzie się brzydko goił, idź do lekarza.

5. Kurzajki

Często trudno je odróżnić od odcisków. Zwykle są bardziej poszarpane na wierzchu i nie mają żółtawego odcienia jak odciski. No i pojawiają się w miejscach innych niż zwykle odciski – często przy paznokciach albo na samym środku wewnętrznej strony dłoni. Nie ma co kombinować na własną rękę. Kurzajki, czyli brodawki, to infekcja wirusowa (HPV) i jeśli będziesz je np. próbował zetrzeć pumeksem, tylko rozniesiesz je po okolicy. Im szybciej trafisz do dermatologa, tym leczenie będzie krótsze. I tańsze.

ZOBACZ TEŻ: Wiemy, jak powstrzymać proces starzenia

REKLAMA