[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Jak chronić skórę latem?

Gdy już dotrzesz na rajską plażę, prędzej chwycisz za drinka niż za krem z filtrem. Jednak ten pierwszy, niestety, nie chroni przed chorobami skóry i oparzeniami słonecznymi. Z wakacyjnym słońcem nie ma żartów, dlatego przedstawiamy zasady ochrony i pielęgnacji skóry latem.

fot. Robert Kneschke 2014/shutterstock.com
Lato nareszcie nadeszło, a promienie słoneczne nie pozwalają o tym zapomnieć. Możesz zrzucić wełniany garnitur i odsłonić wysportowane ciało, nad którym pracowałeś z MH przez długie miesiące. Ta pora roku rządzi się jednak swoimi prawami, które, jeżeli się nie dostosujesz, mogą zmusić Cię do spędzenia wakacji nie na plażowym leżaku, a w łóżku i to niekoniecznie we własnym domu. Oto, co musisz wiedzieć o ochronie skóry, aby sezon letni był bezpieczny dla Twojego zdrowia.

REKLAMA

Oparzenia słoneczne

Odsłonięta skóra + słońce = oparzenie słoneczne. Smaruj skórę kremami z filtrem o wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej od 30 w górę, chroniącymi przed promieniami UVA I UVB. Sprawdź również, czy leki, które aktualnie przyjmujesz lub do niedawna przyjmowałeś, nie zwiększają wrażliwości Twojej skóry na promieniowanie słoneczne.

"Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale niektóre leki mogą bardziej niż inne przyczyniać się do powstawania oparzeń" – wyjaśnia doktor Clifford Perlis, dermatolog z Fox Chale Cancer Center w Filadelfii. Doksycyklina i hydrochlorotiazyd to dobrze znane i wyjątkowo niezawodnie działające fotosensybilizatory (fotouczulacze), czyli substancje uczulające skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Jeśli wybierasz się na plażę, basen lub na wakacje – porozmawiaj z lekarzem o lekach, które przyjmujesz. Niektóre medykamenty mają swoje zamienniki, które nie zadziałają uczulająco. Bądź czujny w temacie ochrony skóry, dopilnuj wszystkiego, aby uniknąć oparzeń, uszkodzeń lub - odpukać w niemalowane - raka skóry.

Jak dopasować filtr w przeciwsłonecznym kremie lub balsamie do swojej skóry? Jaka jest faktyczna wartość filtra SPF deklarowanego na opakowaniu? I dlaczego warto się rozebrać do naga przed dermatologiem? Sprawdź w artykule "Spieczony na raka".

Infekcje grzybicze

Najpierw dobra wiadomość: światło słoneczne może w istocie zmniejszać skalę takich problemów, jak trądzik, łuszczyca i egzema. Terapia światłem jest rzeczywiście jednym ze sposobów na leczenie tych dolegliwości, ponieważ promieniowanie UV hamuje rozwój nadaktywnych komórek, które powodują stan zapalny na skórze.

Jednakże, ciepło i wilgoć mogą prowadzić do innych dolegliwości skórnych – infekcji grzybiczych. Niektóre obszary na ciele, takie jak nogi, pachy i genitalia, zazwyczaj pozostają ciepłe i wilgotne, co sprzyja rozwojowi grzybów i może prowadzić do zakażenia. Dermatolodzy radzą stosowanie przeciwgrzybiczego proszku w tych obszarach codziennie lub co dwa dni po kąpieli.

Sucha skóra

To, że siedzisz w basenie pół dnia, może być jednym z powodów… suchości skóry. Chlor, służący do dezynfekcji wody w basenach, pozbawia skórę warstwy oleistej. Nie możesz temu raczej przeciwdziałać, więc skup się na czynnościach po kąpieli – to, co zrobisz w hotelowym pokoju, może mieć duże znaczenie dla stanu Twojej skóry. Idź do łazienki, zdejmij ubranie i weź pod prysznic. Dokładnie umyj się wodą z mydłem, a następnie na wciąż wilgotną skórę nałóż balsam, aby zastąpić uprzednio zmytą warstwę ochronną.

Potówki

Małe czerwone guzki pojawiają się, gdy jest wilgotno, ciepło, a Ty jesteś spocony. Są całkowicie nieszkodliwe, ale wyglądają nieciekawie i irytująco swędzą. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest zminimalizowanie pocenia. Staraj się unikać nagrzewania skóry, używaj klimatyzacji nawet w domu i noś lekkie ubrania, aby pot mógł swobodnie odparować.

Ugryzienia owadów

"Najczęściej powodują swędzenie i stan zapalny w obszarze ugryzienia, zależnie od toksyny lub reakcji organizmu na nią" – mówi dr Perlis. Posmaruj miejsce odpowiednim środkiem (z małą zawartością sterydów) lub kremem z lidokainą celem zmniejszenia stanu zapalnego i bólu. KIlka wskazówek, jak uniknąć bliskiego spotkania z najbardziej męczącym z owadów, czyli komarem, znajdziesz w tekście "Nie kuś komara". A jeżeli dopadł Cię inny insekt i masz bardziej niepokojące objawy niż swędzący punkt na ciele, na przykład gorączkę, nudności, trudności w oddychaniu lub obrzęk – dzwoń na pogotowie lub leć do lekarza, bo może chodzić o reakcję alergiczną, która zwykle ma dość gwałtowny, nawet zagrażający życiu przebieg.

MH

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij