[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Jak chrapanie może Cię zabić?

Chociaż pozornie nocne "piłowanie" nie ma związku z bezpieczeństwem na drodze, w rzeczywistości ma. I to duży. Zobacz dlaczego. 

facet, chrapanie fot. Shutterstock
1. Zasypiasz

Gdy zaczynasz się obejmować z Morfeuszem, całe ciało ulega stopniowemu rozluźnieniu. W końcu rozluźniają się też mięśnie w tylnej części Twojego podniebienia. To tak zwane podniebienie miękkie. To właśnie ono odgrywa sporą rolę w połykaniu, w mówieniu i w... wypadkach na autostradzie.

2. Zaczynasz chrapać

Gdy mięśnie podniebienia rozluźniają się nadmiernie (bo np. wypiłeś za dużo albo wziąłeś proszki nasenne), drogi oddechowe zwężają się. Dodatkowo, wciągane powietrze zasysa miękkie tkanki i zaczynasz chrapać. Po pewnym czasie rozwija się tzw. bezdech śródsenny. 

3. Mózg się dusi

Normalnie każdy wdech dostarcza Ci odpowiedniej ilości tlenu, a wydech pozwala pozbyć się dwutlenku węgla. Jednak gdy cierpisz na bezdech, sytuacja się zmienia. Poziom tlenu potrafi spaść do 60% normy, a nawet niżej, zabijając wrażliwe na brak O2 komórki mózgu. 

4. Rozpaczliwie szukasz tlenu

Mózg wykrywa niedobór tlenu i wysyła do mięśni odpowiedzialnych za oddychanie sygnał alarmowy. Budzisz się wtedy na chwilę i gorączkowo wciągasz powietrze. Ten proces może się powtórzyć nawet 30 razy na godzinę. Nie ma szans na sen głęboki – budzisz się zmęczony. 

5. Odpływasz za kierownicą

W czasie głębokiego snu organizm pozbywa się odpowiedzialnej za senność adenozyny. Gdy śpisz na raty – adenozyna pozostaje. Na dodatek lata niedotlenienia mózgu osłabiają układ odpowiedzialny za utrzymanie koncentracji. Teraz wystarczy odrobina ciepła, długa prosta i... w końcu sobie zasypiasz. Za kółkiem. Obyś się zbudził. 

Przeczytaj też:

Sposoby na problemy ze snem

MH 12/2015 

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij