[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Jak zachować formę na lata?

Ludzkie ciało to maszyna, której części niestety podlegają zużyciu. Jednak dzięki odpowiedniej konserwacji może pracować na wysokich obrotach dłużej, niż przewiduje gwarancja. Zobacz, na jakie lata Twojego życia przypada szczytowa forma w różnych dziedzinach i co zrobić, aby ten stan rozciągnąć na dłużej.

Jak być w formie przez długie lata? fot. Andrew Lever 2014/shutterstock.com
Najlepszą metodą na zatrzymanie czasu jest wewnętrzne przekonanie, że masz kontrolę nad tym, co się dzieje z Twoim ciałem i umysłem. Dzisiejszy pięćdziesięciolatek może mieć sprawność trzydziestolatka. Dlaczego? Bo wie, że ma na to wpływ poprzez swój styl życia. Rzuć okiem na serial „Czterdziestolatek” z lat 70. ubiegłego wieku i porównaj jego bohatera do dzisiejszych facetów po czterdziestce. Jest różnica?

Zobacz więc, co możesz zrobić, aby zachować młodość dłużej - jak się okazuje, nasze możliwości są całkiem spore.

Libido

Szczyt – 18. rok życia

Przedłuż to!

Raz na tydzień włącz do swojego menu wątrobę wołową – najbogatsze źródło żelaza i witamin B9 i B12. Takie trio ma decydujący wpływ na produkcję czerwonych krwinek i funkcjonowanie układu krwionośnego. A im sprawniejszy układ krwionośny, tym lepsze erekcje i więcej zabawy z seksu. Najprostszy patent na przyrządzenie wątróbki – po oczyszczeniu z błon (koniecznie!) pokrój ją na plastry szerokości ok. 1 cm. Obtocz w mące i smaż po 1 min z każdej strony.

REKLAMA

Rozwiązywanie problemów

Szczyt – 19. rok życia

Przedłuż to!

Umiejętność szybkiej orientacji w nowych sytuacjach, rozwiązywania problemów czy myślenia abstrakcyjnego osiąga najwyższy poziom, kiedy zdajemy maturę. Ale jak twierdzą naukowcy, możemy zachować sprawny umysł do późnej starości, pod warunkiem że będziemy go używać. W sieci znajdziesz specjalny program Brain Workshop – to zestaw ćwiczeń, które poprawiają naszą zdolność rozwiązywania problemów.

Wydolność

Szczyt – 22. rok życia

Przedłuż to!

W tym wieku Twoje tętno maksymalne osiąga swój najwyższy poziom, a następnie zaczyna spadać. Obniża się objętość krwi pompowanej do mięśni, co w konsekwencji skutkuje zmniejszeniem ilości tlenu. Wypróbuj urządzenie w kształcie inhalatora – Powerbreathe (power-breathe.pl), które zwiększa siłę mięśni oddechowych o 28%. Niezły też jest trening wysokościowy, który zwiększa ilość czerwonych ciałek we krwi, a co za tym idzie – ilość tlenu w organizmie.

Pamięć

Szczyt – 28. rok życia

Przedłuż to!

Trening tak samo dobrze wpływa na pamięć, jak i na mięśnie. Trenować możesz wszędzie; wystarczy, że ściągniesz sobie na telefon jedną z aplikacji typu Memory Trainer (np. z Apple Store). Pamięć ćwiczą też tradycyjne, starodawne gry karciane typu brydż. Trenuj pamięć w codziennym życiu, próbując zapamiętać (zamiast zapisywać) listy zakupów, rzeczy do zrobienia czy numery telefonów znajomych. Będzie jak znalazł, gdy zgubisz telefon.

Masa mięśniowa

Szczyt – 30. rok życia

Przedłuż to!

Ćwicz przynajmniej 75 minut tygodniowo, koncentrując się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie tułowia. Koło trzydziestki możesz się poszczycić najlepszą życiową kondycją. Niestety, bez wysiłku z Twojej strony masa mięśniowa będzie się z czasem zmniejszać. Fizjolog, dr Valerie Gladwell, poleca ćwiczenie, które pomoże nam utrzymać mięśnie grzbietu w doskonałej kondycji – w klęku podpartym podnosimy jednocześnie rękę i przeciwstawną nogę. Tyle razy, ile wytrzymasz. Mało efektowne, ale bardzo skuteczne.

Więcej wskazówek, jak trenować, żeby zachować płaski brzuch, twarde mięśnie i świetną formę, niezależnie od daty urodzin w metryce, znajdziesz w artykule "Bądź w formie w każdym wieku". Sprawdź, co i jak warto ćwiczyć, kiedy masz ponad 20, 30, 40 i 50 lat, aby zatrzymać, a może nawet cofnąć czas.

Związki

Szczyt – 32. rok życia

Przedłuż to!

Kobiety, jak wskazują liczne badania, najszczęśliwsze są z facetami, którzy nie mają przerośniętego ego. W wieku ok. 32 lat osiągasz idealny moment równowagi między młodością a doświadczeniem oraz dystansem do siebie. Istotą dobrego związku partnerskiego jest przestawienie się z trybu „JA” na tryb „MY”. Czyli w sytuacjach, gdy Twoje prywatne plany czy potrzeby kolidują z planami i potrzebami partnerki, potraficie obydwoje spokojnie siąść i wynegocjować kompromis dla dobra związku.

Szare komórki

Szczyt – 45. rok życia

Przedłuż to!

Wyeliminuj cukier ze swojej diety. Nadmiar cukru wpływa komórkowe, a jak wiadomo z badań, po 45 roku życia ilość szarych komórek zaczyna się nieuchronnie zmniejszać. Nie  przykładaj do tego ręki. Zadbaj o dietę bogatą w lecytynę, która stanowi podstawowy składnik błon komórek  mózgowych i włókien  nerwowych. Szukaj jej w żółtkach jaj, soi  orzeszkach ziemnych, kiełkach pszenicy. Mózg potrzebuje również  kwasów omega-3 (ryby morskie) oraz witamin z grupy B. I pij dziennie 6-8 szklanek wody – odwodnienie powoduje spadek ciśnienia krwi, co prowadzi do niedotlenienia mózgu.

MH 04/2012

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij