Jak alkohol wpływa na organy wewnętrzne?

Jak procenty działają na poszczególne narządy? Oto analiza eksperta MH. Bonus: dorzucamy Ci 3 sposoby na poranek bez kaca.

alkohol i wpływ na zdrowie Shutterstock.com
Shutterstock.com

Wątroba

Zaczyna neutralizować alkohol już w kilka minut po wypiciu pierwszego kieliszka. Niestety, nie jest w stanie go rozkładać na bieżąco – dlatego upływa kilka godzin, zanim wytrzeźwiejesz po kilku piwach. Jeśli pijesz za często, wątroba może wysiąść.

Pęcherz

Powiedz domownikom, dokąd idziesz i kiedy wrócisz, żeby się nie martwili; zostaw telefon i idź. Nie bój się, nic Ci się nie stanie. Ludzie tak chodzili tysiące lat i jakoś żyli. Fakt, większość z nich dziś już jest w grobie, ale to nie dlatego.

Serce

Serce lubi dwie lampki wina dziennie, ale już większe ilości mu szkodzą: zwężają naczynia krwionośne i zwiększają ciśnienie krwi, zmuszając tym samym serce do większego wysiłku.

Płuca

Z krwią alkohol dostaje się do płuc. Gdy drogówka każe Ci dmuchać, wskazanie nie może być większe niż 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, bo oznacza, że we krwi masz więcej niż 0,2‰, a to jest wykroczenie. Powyżej 0,25 mg/l (0,5‰ we krwi) to już przestępstwo.

Żołądek

Pierwszy przystanek alkoholu po przejściu przez gardło.Około 20% drinka w ciągu 5 minut po wpłynięciu do żołądka dostaje się do krwiobiegu. Im bardziej wypełniony masz żołądek, tym wolniej wchłaniasz procenty.

ZOBACZ TEŻ: Jak wyprać poplamioną koszulę.

Mózg

Już 30 sekund po dostaniu się do krwi alkohol dociera do mózgu i zaczyna zaburzać komunikację między neuronami. U 13% czytelników MH regularnie zaburza pamięć, tak że rano nic nie pamiętają.

Nerki

One też próbują pozbyć się trucizny: usuwają z moczem około 5% alkoholu. Dlatego w klubach zawsze jest kolejka do toalety. Oczywiście w piwiarni dłuższa, bo dochodzą jeszcze hektolitry płynu.

3 sposoby na obudzenie się bez kaca

Bez kaca [Przed]

Mniej więcej do 100 g czystego alkoholu możesz wypić i liczyć na to, że obudzisz się rano w dobrej formie. Po przekroczeniu tego progu ryzyko gwałtownie rośnie.

Bez kaca [Przed]

Jeśli w trakcie picia będziesz przeplatał alkohol z płynami obojętnymi, zmniejszysz ryzyko odwodnienia, a więc i potwornego kaca następnego ranka.

Bez kaca [Po]

Na kacu wypij sok z buraka. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B, które pomogą Ci się pozbyć drżenia rąk, uzupełni zapasy potasu i magnezu, a dzięki biologicznie aktywnym betalainom pomożesz wątrobie rozprawić się z alkoholem. No i oczywiście uzupełni poziom wody. Uwaga: pij zimny!

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze produkty na kaca

REKLAMA