Intensywne ćwiczenia spowalniają rozwój raka

To się dzieje podczas treningu. Wyniki badań zaprezentowane podczas naukowej konferencji The Physiological Society Physiology 2021 wyraźnie sugerują, że w trakcie ćwiczeń uwalniane do krwiobiegu molekuły działają bezpośrednio na komórki rakowe w jelicie grubym, spowalniając ich wzrost.

Crossfit, HIIT, trening shutterstock.com

Wcześniejsze badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, ale wiązano ten fakt głównie z tym, że aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Nowe badania pokazują jednak, że ćwiczenia zmniejszają to ryzyko, nawet jeśli ich efektem nie jest utrata nadprogramowych kilogramów. Głównym celem naukowców po tych wstępnych ustaleniach jest opracowanie takiego programu treningowego, który zapobiegać będzie rozwojowi raka. Celem drugim – jeszcze trudniejszym do osiągnięcia – jest opracowanie leków naśladujących mechanizm spowolnienia rozwoju komórek nowotworowych poprzez trening.

REKLAMA

ZOBACZ: Rak jelita - jak się zabezpieczyć?

Naukowcy podczas konferencji wyrazili również nadzieję, że wyniki ich eksperymentu zaowocują wprowadzeniem ćwiczeń do standardów opieki medycznej wśród osób zagrożonych rakiem jelita.

Badanie przeprowadzono na szesnastu uczestnikach płci męskiej, u których występowały czynniki ryzyka raka jelita związane ze stylem życia (wszyscy badani mieli co najmniej 50 lat, nadwagę lub otyłość i deklarowali brak regularnych treningów). Naukowcy pobrali próbki krwi od uczestników przed i 45 minut po umiarkowanie intensywnej jeździe na rowerze stacjonarnym oraz od niećwiczącej grupy kontrolnej.

Wynik? Ćwiczenia zmieniają stężenie określonych białek we krwi. Naukowcy podali tak przygotowaną surowicę do komórek raka jelita grubego w laboratorium, aby przez następne 48 godzin obserwować ich wzrost.

Krytycy prezentacji wskazują, że guzy nowotworowe u ludzi są bardziej złożone niż te hodowane w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych oraz że wchodzą w interakcje z organizmem – co oznacza, że odkrycie naukowców niekoniecznie musi przełożyć się na rzeczywiste leczenie pacjentów z rakiem jelita grubego.

PRZECZYTAJ: Detoks jelit - jak go przeprowadzić?

Sam Orange, autor badania, stwierdził jednak, że to dopiero początek badań. „Chcemy zrozumieć, które konkretnie cząsteczki we krwi są odpowiedzialne za zmniejszenie wzrostu komórek raka jelita i czy faktycznie bardziej intensywne treningi mają wyraźniejszy na to wpływ.

Tłumacząc na nasze, naukowcy nie są pewni, czy regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz czy – jeśli już do zachorowania dojdzie – spowalniają jego rozwój. Sprawa będzie jeszcze badana, natomiast raz jeszcze warto zaznaczyć, że aktywność fizyczna to samo dobro.

REKLAMA