Inteligencja: co to jest i jak to ćwiczyć?

Jedna z legend głosi, że członkowie międzynarodowej MENSY mają absolutne pierwszeństwo wstępu do schronów atomowych w przypadku wybuchu światowej wojny nuklearnej. Po to, aby potem, po skończeniu działań wojennych i opadnięciu nuklearnej chmury, zajęli się tworzeniem lepszej cywilizacji na gruzach starej. Skoro można podwyższyć sobie IQ, może się załapiemy?

IQ shutterstock.com

Warto być inteligentnym

Definicji inteligencji jest bardzo dużo. Są wśród nich nawet takie zabawne, jak ta: „Inteligencja to jest to, co mierzą testy na inteligencję”. Jednak wszyscy zgadzają się, że jest to właściwość, którą każdy by chciał mieć w stopniu wysokim, bo przydaje się w życiu. Istnieją nawet naukowe dowody.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Edynburgu w lutym tego roku wykazały, że ludzie obdarzeni wysokim IQ żyją dłużej, są zdrowsi i– co pewnie niektórych zaskoczy – są na ogół wyżsi od tych mniej inteligentnych.

„Ludzie z wysokim IQ uczą się szybciej, unikają ryzykownych działań, a także lepiej rozumieją związek pomiędzy zdrowiem a unikaniem szkodliwych nawyków – tłumaczy dr James Thompson z Middlesex Hospital w Londynie.– Inteligentni mają nawet szybszy czas reakcji, co sprzyja unikaniu wypadków”.

Co to jest wysokie IQ?

Szaleństwo testów na inteligencję rozpoczęło się w XX wieku i od tej pory stworzono ich całe mnóstwo. Zasada jest taka, że mają one badać umiejętność kojarzenia faktów, wyciągania wniosków, rozwiązywania zadań i w minimalnym stopniu odwoływać się do posiadanej wiedzy.

Konstruowane są w taki sposób, że przeciętny wynik w danej populacji wynosi ok. 100 punktów. 50% ludzi mieści się w przedziale od 90 do 110 punktów. Kryterium przyjęcia do MENSY stanowi wynik osiągany przez 2% populacji, czyli ok. 140 punktów. Testy zrobiły zawrotną karierę zwłaszcza w USA. Posługiwano się nimi podczas rekrutacji na studia, do wojska i do administracji państwowej.

Na podstawie ich wyników decydowano, kto może się osiedlić w USA. W latach 20. XX wieku dokonano sterylizacji kilkudziesięciu tysięcy osób, które w wyniku testów uznano za ograniczone umysłowo. W latach 60. testy uznano za narzędzie dyskryminacji. Dzisiaj na szczęście o wiele krytyczniej podchodzi się do testów. Uważa się, że do sukcesu życiowego oprócz inteligencji potrzebne są też inne cechy, takie jak motywacja, umiejętność współpracy z innymi, empatia. 

 

IQ shutterstock.com

Wszystko jest możliwe

Jednym z optymistów, rzeczników idei, że inteligencję można poprawić jest dr Mark Lythgoe, dyrektor nowo otwartego Biomedical Imaging Centre na University College w Londynie.Ten neurofizjolog, ekspert od ukrwienia mózgu uważa, że dzięki ćwiczeniom umysłowym można stać się mądrzejszym.

„Kiedy zaczynałem swoją karierę, sądzono, że mózg jest niezmienny jak kość – wyjaśnia dr Lythgoe. – Ale kilka ostatnich lat badań pokazało, że wcale tak nie jest. Badania UCL pokazują, że taksówkarzom, którzy musieli opanować skomplikowany układ ulic, wzrosła liczba neuronów w obszarze odpowiedzialnym za pamięć – ich mózgi po prostu urosły”. Lythgoe przekonuje, że powinieneś pracować równie mocno nad głową, co nad mięśniami. Obok znajdziesz wskazówki, jak pracować nad swoimi szarymi komórkami.  

W 5 dni do formy intelektualnej

Oto program przygotowany przez neurofizjologa dra Marka Lythgoe z University College w Londynie.

1. Naucz się na pamięć 10 rzeczy (lub więcej), które masz zrobić w drodze np. do pracy czy siłowni. Spróbuj połączyć w umyśle każdą rzecz z miejscem wykonywania: kupowanie gazety w kiosku, zanoszenie rzeczy do pralni, telefon do domu sprzed kawiarni itd.

2. Gdy zapamiętasz już listę, odpowiedz: – Co następuje po kupieniu gazety? – Co poprzedza telefon do domu? – Drugie zadanie na liście to? – Gdzie na liście jest pralnia? Następnego dnia przygotuj nową listę i zwiększ liczbę punktów do dwudziestu.

3. Spróbuj przemierzyć drogę wokół domu na ślepo (najlepiej z asekuracją). Teraz usiądź na krześle i przemierz ten sam dystans jeszcze raz, ale w głowie. Spróbuj przypomnieć sobie każdy swój ruch. Albo zagraj w taką grę: połóż 12 rzeczy na tacy i zapamiętaj ich położenie. Teraz poproś kogoś, żeby poprzekładał przedmioty. Spójrz znowu na tacę i zgadnij, co zostało zmienione.

4. Rachuj codziennie: podlicz swoje zakupy, zanim jeszcze zrobi to kasjerka; zapamiętuj ceny produktów, szacuj wagę i wartość rzeczy, które brałeś. Utrzymanie umysłu w zwinności i koncentracji za pomocą liczb zwiększy Twoje umiejętności matematyczne.

5. Poszerzaj słownik, naucz się codziennie nowego słówka i często go używaj; spędzaj czas na zabawie w adwokata diabła w każdej możliwej sytuacji. Te ćwiczenia pomagają rozwinąć inteligencję werbalną. 

MH 10/2006

 

REKLAMA