1. Odwadnianie
W ciągu doby normalnie wypacamy około litra wody. Jednak w upały, zwłaszcza podczas wysiłku, potrafimy wypocić nawet 0,5 litra na godzinę, a w ekstremalnych warunkach nawet 2,5 litra na godzinę. Około 0,3 litra wody tracimy, wydychając jej parę, a z moczem wydalamy z siebie od 1 do 2 litrów.
2. Nawadnianie
Według zaleceń WHO dorosły mężczyzna powinien wypijać dziennie ok. 3 litrów wody. Podczas wysiłku w upalne dni – aż 4,5 litra. To nie znaczy, że musisz koniecznie wlewać w siebie trzy duże butelki wody mineralnej. Pamiętaj, że około 1/3 standardowego zapotrzebowania na wodę dostarczasz sobie wraz z pożywieniem.
ZOBACZ TEŻ: Czy mleko nawadnia lepiej niż woda?
Najlepszy sposobem uzupełnienia płynów w przypadku niewielkiego odwodnienia są napoje izotoniczne. Jeśli chory ma zaburzenia świadomości, szukaj lekarza, gdyż lepiej nawodnić pacjenta kroplówką. Lepiej nic nie jeść, póki nie uzupełnisz wody, bo do trawienia woda też jest potrzebna.
Poziom spada o...
1-2%
Już tak niewielki spadek może wywołać zauważalne objawy. Zaczynasz odczuwać pragnienie, zmniejsza się apetyt, a skóra robi się sucha.
3-4%
U sportowców utrata 4% wody może spowodować spadek wydolności o 50%. U wszystkich pojawiają się fale gorąca, przyspieszone bicie serca. Temperatura się podnosi, a ciśnienie spada. Mocz robi się ciemnożółty. Zaczyna boleć głowa, a czasami zdarzają się również zawroty głowy i omdlenia. W związku z zaburzoną równowagą elektrolityczną często łapią Cię też skurcze mięśni.
5-9%
Sytuacja robi się poważna. Robisz się senny, pojawiają się też drżenia kończyn. Język jest suchy jak wiór, wydzielanie śliny praktycznie zanika.
10-15%
Pojawiają się drgawki, język puchnie, a Ty masz poważne zaburzenia świadomości. Delirium.
>15%
To już koniec.