Jak zachować zdrowie? Sposoby na zdrowe życie

Nie chodzi o to, by żyć długo, ale o to, być żyć długo w świetnej formie. By ten plan zrealizować, musisz ustrzec się problemów, które pozbawiają facetów radości życia. Oto 5 groźnych przeciwników męskiego zdrowia i strategie walki z nimi.

Yuri Arcurs 2009/shutterstock.com
fot. Yuri Arcurs 2009/shutterstock.com

Długowieczność jest nieco przereklamowana. Nie chodzi przecież o to, żeby przeżyć jak najwięcej lat, tyko żeby żyć jak najdłużej w przyzwoitej kondycji i w dobrym zdrowiu. Nie próbuj więc za wszelką cenę dogonić kobiet w średniej długości życia, ale bierz z nich przykład. One częściowo zawdzięczają to swoim genom, częściowo innemu trybowi życia. Genów sobie nie zmienisz, ale tryb życia – i owszem, to jest do zrobienia. Skup się na tym, co możesz zrobić, żeby te lata, które masz, przeżyć tak, by chciało Ci się żyć jak najdłużej.

Oto pieć zdrowotnych zagrożeń, które częściej dotykają facetów niż kobiety, a zlekceważone mogą zamienić Twoje życie w pasmo problemów:

Problem: grzybica stóp

Jak wynika z badań statystycznych brytyjskich uczonych, faceci dwa razy częściej niż kobiety cierpią na tę wkurzającą chorobę.  

Winowajca:
Podłoga szatni, gdzie mężczyźni spędzają więcej czasu i gdzie grzyb odpowiedzialny za świąd i grzybicę ma dobre warunki rozwoju. Raz podłapany nie daje się łatwo wypędzić – zagnieżdża się w skarpetkach, butach i bieliźnie.  

Strategia:
Dokładnie osuszaj stopy, nawet suszarką, i wkładaj skarpetki przed majtkami, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się grzyba – radzi doktor John Wolf. Używaj talku i odkażaj stopy i buty sprejem przeciwgrzybicznym.

Problem: przepuklina

Przepuklina pachwinowa jest jedną z najbardziej męskich przypadłości – cierpi na nią 25% mężczyzn i tylko 2% kobiet.

Winowajca:
Twoje jądra. Przed urodzeniem jądra zstępują przez otwór w ścianie jamy brzusznej. Jeśli z czasem ta droga poszerzy się pod wpływem działania tłoczni brzusznej, np. gdy coś dźwigasz, jelito może się przez tę szczelinę przecisnąć. 

Strategia:
Przepuklina pachwinowa jest dziedziczna – jeśli Twój ojciec lub dziadek cierpiał na tę chorobę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pójdziesz w ich ślady. Gdy zauważysz w okolicy pachwiny wystającą gulkę – czym prędzej idź do chirurga.

Problem: wypadający dysk

Bóle dolnej części kręgosłupa dają się we znaki 61% mężczyzn u 51% kobiet - alarmuje amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom

Winowajca:
Homo erectus. Mężczyźni mają prostsze kręgosłupy niż kobiety, co powoduje większe obciążenie dysków w dolnej części kręgosłupa. Sporty dla twardzieli, długie godziny w biurze, brak elastyczności mogą tylko pogorszyć sprawę.

Strategia:
Biegaj. Ćwiczenia aerobowe wykonywane w pozycji wyprostowanej wzmacniają mięśnie podtrzymujące kręgosłup. I rozciągaj się. Faceci z przykurczonymi ścięgnami podkolanowymi są szczególnie narażeni na wypadanie dysku.

Problem: kamica nerkowa

Według niedawnych badań, mężczyźni są dwa razy bardziej niż kobiety narażeni na cierpienia związane z kamieniami nerkowymi.

Winowajca:
Hormony. Estrogen powstrzymuje wapń i związek chemiczny zwany szczawianem od wiązania się i tworzenia kamieni w nerkach – wyjaśnia doktor Marshall Stoller. Kobiety go mają, my nie.

Strategia:
Dużo pij. 10 szklanek wody każdego dnia powinno rozcieńczyć mocz, dzięki czemu nie będzie nadmiaru soli, które mogłyby wytrącić się w nerkach. 

Problem: rak jamy ustnej

W porównaniu z kobietami, mężczyźni zapadają dwa razy częściej na różne złośliwe nowotwory jamy ustnej.

Winowajca:
Tytoń. Dwa razy więcej facetów niż kobiet pali fajki. No właśnie. A w połączeniu z piciem i niechęcią do dentystów ryzyko raka jamy ustnej rośnie zdecydowanie.

Strategia:
Jedz pomarańcze. Miłośnicy tych najbardziej napakowanych witaminą C owoców zmniejszają ryzyko stanów przed rakowych w jamie ustnej aż o jedną trzecią.

Men's Health 09/2007

REKLAMA