[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.8

Jak walczyć z bólem? Środki przeciwbólowe czy wizyta u lekarza?

Gdy coś Cię boli, nie próbuj za wszelką cenę leczyć się samodzielnie. Jeśli leki dostępne bez recepty nie pomagają, idź do lekarza i razem spróbujcie znaleźć skuteczniejsze środki. Zobacz, jak fachowcy pomogą Ci wygrać z niepotrzebnym cierpieniem.

Chyba mi nie do twarzy w tej fikuśnej czapce... (fot. AVAVA 2010/shutterstock.com)
Po co ten ból?

Kiedy coś Cię boli, zazwyczaj jesteś wściekły i rozdrażniony. W takich momentach zastanawiasz się, po co ktoś w ogóle wymyślił ból? Odpowiedź jest oczywista - ból, podobnie jak gorączka, świąd czy zaczerwienienie, to sygnał, że coś jest nie w porządku z Twoim ciałem. Gdyby nie było bólu, mógłbyś np. nadepnąć na gwóźdź i iść dalej, nic nie czując, aż w końcu byś się wykrwawił.

Ale czy musi boleć aż tak? I czy nie powinien zniknąć, kiedy już zwrócisz uwag ę na bolące miejsce? Czy nie można by wyłączyć go jak - nie przymierzając - budzika? W naturalny sposób niestety nie, ale dzięki medycynie potrafimy sobie poradzić z niemal każdym bólem, nawet z tym najgorszym.

REKLAMA

Skala bólu

Ból bólowi nierówny. Niestety, nie ma obiektywnej skali, na której można by zaznaczyć, czy ból zęba jest gorszy niż ból jąder po ciosie kolanem. Kiedy poproszono kiedyś ludzi cierpiących o wskazanie na skali od 1 do 10 jak bardzo ich boli, żaden z pacjentów nie wskazał na 10. Jak wyjaśniali to później psychologowie, każdy ma nadzieję, że nie spotkał go właśnie najgorszy z możliwych. Nawet jednak ból z zakresu 1-3, potocznie określany jako ćmienie, potrafi zatruć życie, jeśli się go nie zlikwiduje. Pozostaje tylko pytanie, czym.

Nie tyko paracetamol

Kiedy coś Cię boli, np. głowa, idziesz do kiosku lub apteki i kupujesz jeden z powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych, np. paracetamol, aspirynę czy ibuprofen. Zazwyczaj są one skuteczne, ale nie zawsze. Czasami ból jest zbyt silny, i one jedynie go lekko tłumią, a czasami nie działają wcale. Uważaj, bo te trzy podstawowe lekarstwa mają wiele nazw handlowych. I jeśli wziąłeś już dozwoloną dawkę jednego środka, a dalej boli, zanim sięgniesz po inny środek, sprawdź, czy nie zawiera tej samej substancji aktywnej.

A najlepiej idź do lekarza. Oprócz tych najprostszych środków jest bowiem sporo innych leków, które są silniejsze albo działają skuteczniej w określonych rodzajach bólu. Zawsze w odwodzie pozostają leki narkotyczne.

Morfina nie taka straszna

Morfina niestety cieszy się złą sławą. Po pierwsze, ludzie obawiają się, że zażywając morfinę, uzależnią się od niej, po drugie, jednoznacznie kojarzy się z chorobami nowotworowymi. Oba te poglądy są nieco przesadzone. Istotnie, można się uzależnić od morfiny, badania wskazują jednak, że nawet długotrwałe przyjmowanie morfiny, kiedy jest ona stosowana jako lekarstwo, bardzo rzadko prowadzi do uzależnienia. Po prostu, kiedy pacjenta przestaje boleć, przestaje potrzebować morfiny. Po drugie, opioidy stosuje się nie tylko w leczeniu bólu związanego z chorobą nowotworową. Jeżeli więc lekarz proponuje Ci morfinę, nie musi to wcale oznaczać, że jesteś chory na raka.

Inne metody

Środki farmakologiczne to nie jedyna metoda walki z bólem. W niektórch schorzeniach pomaga fizjoterapia, leczenie temperaturą (zimne i gorące okłady), masaże. Jeżeli Twój lekarz pierwszego kontaktu nie potrafi poradzić sobie z Twoim bólem, poszukaj tzw. poradni bólu. Pracujący tam lekarze, w przeciwieństwie do wielu innych, traktują ból pacjenta poważnie i potrafią dobrać najlepsze leczenie.

Tego nigdy nie lekceważ

Nie każdy ból można próbować leczyć samodzielnie. Jeżeli czujesz ostry, gwałtowny ból za mostkiem, może to być zawał serca. Wszelkie silne bóle brzucha, którym nie towarzyszy biegunka, też powinny być skonsultowane z lekarzem. Nie próbuj leczyć środkami przeciwbólowymi bólu okolic kręgosłupa. A najlepiej niech Cię nigdy nic nie boli!

MH 02/2006

Komentarze

 (20)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij