Jak walczyć z bólem? Środki przeciwbólowe czy wizyta u lekarza?

Gdy coś Cię boli, nie próbuj za wszelką cenę leczyć się samodzielnie. Jeśli leki dostępne bez recepty nie pomagają, idź do lekarza i razem spróbujcie znaleźć skuteczniejsze środki. Zobacz, jak fachowcy pomogą Ci wygrać z niepotrzebnym cierpieniem.

AVAVA 2010/shutterstock.com
Chyba mi nie do twarzy w tej fikuśnej czapce... (fot. AVAVA 2010/shutterstock.com)

Po co ten ból?

REKLAMA

Kiedy coś Cię boli, zazwyczaj jesteś wściekły i rozdrażniony. W takich momentach zastanawiasz się, po co ktoś w ogóle wymyślił ból? Odpowiedź jest oczywista - ból, podobnie jak gorączka, świąd czy zaczerwienienie, to sygnał, że coś jest nie w porządku z Twoim ciałem. Gdyby nie było bólu, mógłbyś np. nadepnąć na gwóźdź i iść dalej, nic nie czując, aż w końcu byś się wykrwawił.

Ale czy musi boleć aż tak? I czy nie powinien zniknąć, kiedy już zwrócisz uwag ę na bolące miejsce? Czy nie można by wyłączyć go jak - nie przymierzając - budzika? W naturalny sposób niestety nie, ale dzięki medycynie potrafimy sobie poradzić z niemal każdym bólem, nawet z tym najgorszym.

Skala bólu

Ból bólowi nierówny. Niestety, nie ma obiektywnej skali, na której można by zaznaczyć, czy ból zęba jest gorszy niż ból jąder po ciosie kolanem. Kiedy poproszono kiedyś ludzi cierpiących o wskazanie na skali od 1 do 10 jak bardzo ich boli, żaden z pacjentów nie wskazał na 10. Jak wyjaśniali to później psychologowie, każdy ma nadzieję, że nie spotkał go właśnie najgorszy z możliwych. Nawet jednak ból z zakresu 1-3, potocznie określany jako ćmienie, potrafi zatruć życie, jeśli się go nie zlikwiduje. Pozostaje tylko pytanie, czym.

Nie tyko paracetamol

Kiedy coś Cię boli, np. głowa, idziesz do kiosku lub apteki i kupujesz jeden z powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych, np. paracetamol, aspirynę czy ibuprofen. Zazwyczaj są one skuteczne, ale nie zawsze. Czasami ból jest zbyt silny, i one jedynie go lekko tłumią, a czasami nie działają wcale. Uważaj, bo te trzy podstawowe lekarstwa mają wiele nazw handlowych. I jeśli wziąłeś już dozwoloną dawkę jednego środka, a dalej boli, zanim sięgniesz po inny środek, sprawdź, czy nie zawiera tej samej substancji aktywnej.

A najlepiej idź do lekarza. Oprócz tych najprostszych środków jest bowiem sporo innych leków, które są silniejsze albo działają skuteczniej w określonych rodzajach bólu. Zawsze w odwodzie pozostają leki narkotyczne.

Morfina nie taka straszna

Morfina niestety cieszy się złą sławą. Po pierwsze, ludzie obawiają się, że zażywając morfinę, uzależnią się od niej, po drugie, jednoznacznie kojarzy się z chorobami nowotworowymi. Oba te poglądy są nieco przesadzone. Istotnie, można się uzależnić od morfiny, badania wskazują jednak, że nawet długotrwałe przyjmowanie morfiny, kiedy jest ona stosowana jako lekarstwo, bardzo rzadko prowadzi do uzależnienia. Po prostu, kiedy pacjenta przestaje boleć, przestaje potrzebować morfiny. Po drugie, opioidy stosuje się nie tylko w leczeniu bólu związanego z chorobą nowotworową. Jeżeli więc lekarz proponuje Ci morfinę, nie musi to wcale oznaczać, że jesteś chory na raka.

Inne metody

Środki farmakologiczne to nie jedyna metoda walki z bólem. W niektórch schorzeniach pomaga fizjoterapia, leczenie temperaturą (zimne i gorące okłady), masaże. Jeżeli Twój lekarz pierwszego kontaktu nie potrafi poradzić sobie z Twoim bólem, poszukaj tzw. poradni bólu. Pracujący tam lekarze, w przeciwieństwie do wielu innych, traktują ból pacjenta poważnie i potrafią dobrać najlepsze leczenie.

Tego nigdy nie lekceważ

Nie każdy ból można próbować leczyć samodzielnie. Jeżeli czujesz ostry, gwałtowny ból za mostkiem, może to być zawał serca. Wszelkie silne bóle brzucha, którym nie towarzyszy biegunka, też powinny być skonsultowane z lekarzem. Nie próbuj leczyć środkami przeciwbólowymi bólu okolic kręgosłupa. A najlepiej niech Cię nigdy nic nie boli!

MH 02/2006

REKLAMA