Hydrożel - nowa antykoncepcja dla mężczyn? [Paka newsów]

Uczeni, zainspirowani warstwowym drinkiem, wpadli na pomysł, jak zrobić antykoncepcję dla facetów, która byłaby na dłużej niż raz i w pełni odwracalna. Najwyższy czas pożegnać gumki.

shutterstock.com

Jak donosi pismo „American Chemical Society Nano”, uczeni zauważyli, że w kolorowych drinkach poszczególne warstwy są dla siebie nieprzenikalne tak długo, dopóki napoju nie zamiesza się lub nie podgrzeje. Uznali, że to może być dobry sposób na średnioterminowe zamknięcie nasieniowodów. Do nasieniowodów szczurów wstrzyknęli warstwę hydrożelu stanowiącego fizyczną zaporę dla nasienia, potem warstwę cząsteczek złota, później warstwę środka plemnikobójczego, i znów warstwę nanocząstek złota.

ZOBACZ TEŻ: Męska antykoncepcja - wskaźnik Pearla

Taki warstwowy korek rzeczywiście nie przepuścił plemników z jąder do cewki moczowej, więc szczury nie mogły zapłodnić samic. Po dwóch miesiącach, za pomocą promieniowania podczerwonego, podgrzali cząsteczki złota, które rozpuściły hydrożel i udrożniły nasieniowód. Teraz czas na dwunożnych śmiałków.

Co jeszcze słychać o zdrowiu?

1. Szczepionka na COVID? Bez pospiechu

Spieszmy się powoli – przestrzega immunolog i wicenaczelny pisma „Science Advances” dr Douglas R. Green tych, którzy nalegają, by w obliczu pandemii przyspieszyć prace nad szczepionką przeciwko COVID-19. „Szybka ścieżka”, czyli np. skrócenie poszczególnych faz badań klinicznych lub wręcz wprowadzenie szczepionki na rynek przed ukończeniem III fazy może mieć katastrofalne skutki, nawet gorsze niż brak szczepionki. Po coś te procedury wymyślono” – twierdzi Green.

2. Dystans społeczny działa

Opublikowana w „Lancecie” metaanaliza dostępnych badań potwierdza, że zachowanie dystansu skutecznie zmniejsza ilość zarażeń koronawirusem. Na obszarach, gdzie obowiązywała zasada zachowania co najmniej metra odległości, wskaźnik zakażeń wynosił 2,6%. Tam, gdzie nie było dystansowania – 12,8%. Każdy dodatkowy metr dystansu zmniejsza ryzyko zakażenia dwukrotnie.

3. Rowerem do pracy – ochronisz serce

Brytyjscy uczeni przez 25 lat monitorowali zwyczaje i zdrowie 300 000 ludzi. Okazało się, że ci, którzy dojeżdżali do pracy rowerem, o 24% rzadziej umierali na serce. Rzadziej też chorowali i umierali na raka.

Zobacz również:
REKLAMA