Higiena osobista: 6 bolesnych błędów

Pośpiech jest złym doradcą. Również w łazience. Gdy się spieszysz, łatwo popełnisz drobne, ale bolesne w skutkach błędy. Co prawda, faceci MH to twardziele i nie straszne im takie błahostki, ale po co utrudniać sobie życie? Zobacz, czego lepiej unikać. 

Higiena osobista 275847 fot 2014/Shutterstock
fot. 275847 fot 2014/Shutterstock

1. Próbujesz się tam ogolić na szybko

REKLAMA

Jeśli golisz tylko włosy nad penisem, da się to zrobić nawet w pośpiechu. Jeśli jednak chcesz ogolić również jądra, pośpiech nie jest najlepszym doradcą. Jak bezpiecznie ogolić klejnoty? Najpierw przytnij włosy trymerem do brody (lub nożyczkami, jeśli masz pewną rękę).

 

Następnie zwilż mosznę zimną wodą – skóra się skurczy i będzie Ci łatwiej. Nie używaj nadmiaru kremu, bo będziesz słabo widział. Gól się tylko nowym nożykiem i krótkimi ruchami. Gdy już będzie po wszystkim, użyj płynu po goleniu. Tylko wybierz taki bez alkoholu!

W Polsce nie prowadzi się takich badań, ale australijscy uczeni sprawdzili nawet i to. Okazało się, że aż 66% facetów przynajmniej raz ogoliło sobie klejnoty.

2. Cały dzień chodzisz w butach do treningu

Owszem, sportowe buty są wygodne, jednak taka strategia może sprawić, że nie będziesz mógł nigdy zdjąć butów przy ludziach. Podeszwa stopy ma bardzo dużo gruczołów potowych.

Podczas ćwiczeń stopa obficie się poci. Jeśli po treningu i przed nim chodzisz w tych samych butach, stwarzasz w butach idealne warunki do rozwoju bakterii (one wręcz uwielbiają ciepłe, wilgotne miejsca), podobnie zresztą jak grzybów. Na trening bierz zawsze suche buty. Jeśli nie nadążają wyschnąć, kup drugą parę i noś zamiennie.

3. Wyciskasz sobie sam pryszcze na twarzy

Nawet jeśli na pięć minut przed wyjściem na randkę zauważysz, że znowu coś Ci wyskoczyło na brodzie, nie ulegaj pokusie. Wyciskając taki wykwit, możesz tylko wtłoczyć bakterie głębiej pod skórę lub roznieść je po twarzy. Poza tym takie wyciśnięcie nic Ci nie da.

Po krótkiej chwili pryszcz wróci, często jeszcze większy. Jeśli jest naprawdę duży i wygląda słabo, zaklej go plastrem w kolorze skóry. Czerwone wypryski możesz też zamaskować korektorem. Spytaj dziewczynę lub – jeśli to przed nią chcesz go ukryć – koleżankę.

4. Za krótko obcinasz paznokcie u nóg

Obcinanie paznokci zbyt krótko, zwłaszcza zaś zaokrąglanie ich na bokach, może powodować ich wrastanie. Wrastające paznokcie to bardzo bolesny problem, dlatego lepiej (i łatwiej) mu zapobiegać, niż leczyć.

Już za późno na porady, bo właśnie paluch Cię boli jak cholera? Nie kombinuj sam, tylko wybierz się do podologa lub kosmetyczki. Pomaga założenie specjalnej klamry, która unosi płytkę paznokcia i zapobiega wrastaniu w ciało. Koszt jednej klamry to 100-150 zł i problem powinien być z głowy.

5. Zapominasz o wieczornym myciu zębów

Gdybyś wylądował na bezludnej wyspie z niewielkim zapasem pasty i mógł szorować zęby tylko raz dziennie, lepiej żebyś to robił wieczorem niż rano. Nie tylko dlatego, że na bezludnej wyspie nie musiałbyś się martwić o nieświeży oddech.

W ciągu dnia Twoja jama ustna jest stale przepłukiwana przez ślinę, która chroni zęby przed niekorzystnym wpływem bakterii. W nocy wydzielasz mniej śliny i resztki jedzenia z całego dnia stanowią doskonałą pożywkę dla odpowiedzialnych za próchnicę mikrobów.

6. Bawisz się smartfonem w toalecie

Jeśli masz zwyczaj pisania esemesów albo przeglądania Facebooka na swoim smartfonie w toalecie, lepiej z tego zrezygnuj. Z badań instytutu Nielsena wynika, że nawet 40% młodych ludzi bawi się smarfonami podczas załatwiania się.

Brytyjscy uczeni natomiast odkryli bakterie występujące w kale na co szóstym smartfonie. Takim samym, jaki przecież często przykładasz do twarzy. Epidemiolodzy radzą: idąc do WC, nie bierz telefonu. 

MH 04/2014

Zobacz również:
Suplementacja azotanami zawartymi na przykład w soku z buraka ma już uznaną renomę, jako sposób na poprawę wydolności. Nowe badanie pozwala do zalet czerwonego nektaru dodać kolejną korzyść: zwiększenie siły mięśni. I to całkiem konkretne.  
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA