Grzany cydr a ryzyko zawału [News MH]

Gdybyś się zastanawiał, jak zadbać o swoje serce, mamy bardzo dobry plan. Zacznij od wstąpienia do baru.

cydr, alkohol, zdrowe serce Shutterstock.com
Do grzańca koniecznie dodaj goździki i cynamon. Goździki działają przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie, a cynamon to bomba przeciwutleniaczy.

W miesiącach zimowych ryzyko zawału serca jest o 31% wyższe niż w lecie. Częściowo przez niskie temperatury. Twoje ciało reaguje na nie zwężeniem naczyń krwionośnych, co chwilowo podnosi ciśnienie, a taki skok ciśnienia może spowodować właśnie zawał serca lub udar mózgu. Jeśli więc zmarzłeś, albo wstąp do baru na grzane czerwone wino, albo – jeśli nie przepadasz za winem – poproś o grzany cydr.

Przeczytaj też: Wino - co warto o nim wiedzieć

Po pierwsze, natychmiast Cię rozgrzeją i spowodują, że ciśnienie spadnie. Po drugie zaś – jak ustalili uczeni z Institute of Food Research w Norwich – cydr zawiera tyle samo chroniących układ krwionośny przeciwutleniaczy, co czerwone wino. Połączenie przyjemnego z pożytecznym to coś, co w Men's Health lubimy najbardziej.

Patrz w lustro

Wielu ludzi myje zęby w pośpiechu, załatwiając przy okazji różne pilne sprawy. Jeśli i Tobie się to zdarza, o ile nie chcesz mieć niebawem sztucznej szczęki, lepiej przyjmij zasadę, że zęby myjesz zawsze przed lustrem. „Odchodząc od umywalki i lustra, mamy tendencję do mycia jedynie zębów z przodu.

Biegając ze szczoteczką po domu, możemy przeoczyć także pęknięcia, powstające ubytki czy krwawienie podczas mycia, a więc sygnały, które powinny nas zaniepokoić” - przestrzega stomatolog, dr Tomasz Łukasik z Dentim Clinic w Katowicach.

Uspokój się wreszcie

68 - Według uczonych z University of Sussex o tyle procent zredukujesz stres, czytając książkę. Słuchanie muzyki zmniejsza stres o 61%, a spacer o 42%.

Zobacz również:
REKLAMA