Grypa: domowe sposoby na jej pokonanie

Grypy nie da się wyleczyć. Organizm musi sobie poradzić z nią sam. Twoje zadanie to zapewnić mu jak najbardziej komfortowe warunki do walki z wirusami. Jemu, czyli również sobie. Oto krótka instrukcja obsługi grypy i przeziębienia.

facet grypa fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Zostań w domu

Nie zwracaj uwagi na reklamy, w których chory facet budzi się z zapchanym nosem i podpuchniętymi oczami, łyka cudowną tabletkę i rześko maszeruje do roboty. Traktuj to jak ostateczność.

"Najważniejszym elementem procesu walki z infekcją jest odpoczynek – mówi prof. Rob Eccles z Cardiff University - Odpocznij w domu, a zobaczysz, że wyzdrowiejesz wcześniej” – dodaje. I nie zarazisz kolegów – dodajemy my.

2. Nie smarkaj

A raczej – smarkaj, ale bez przesady. Gwałtowne wydmuchiwanie kataru z nosa może bowiem sprawić, że część wydzieliny wtłoczysz do zatok. A kiedy już tam się dostanie, bardzo trudno jej się pozbyć. Pamiętaj więc, żeby wydmuchiwać wydzielinę z każdej dziurki oddzielnie i z wyczuciem, nie na siłę.

3. Jedz, gdy brak gorączki

Nie daj się zwieść starym porzekadłom, że przeziębienie trzeba przegłodzić. To nieprawda. Jak wykazały badania lekarzy z Academic Medical Centre w Amsterdamie, gdy jesteś najedzony, Twój organizm wytwarza więcej białek (interferon gamma), które zwiększają Twoją odporność.

Głodówka przyda Ci się natomiast, gdy masz gorączkę. Te same badania wykazały, że głód zwiększa poziom interleukin 4, które zwiększają ilość limfocytów B, które z kolei walczą z ostrą infekcją. Trudne? Wystarczy, że zapamiętasz, że gdy czujesz się tak sobie – jedz. Gdy masz wysoką gorączkę – głównie pij.

4. Zbij gorączkę

Nawet wysoka nie musi oznaczać, że choroba jest poważna, podobnie jak niewysoka niekoniecznie znaczy, że to błahostka. Ale gdy temperatura zaczyna Ci dokuczać i sięga powyżej 38,5°C, dla własnego samopoczucia lepiej ją obniż. Skutecznie pomoże Ci w tym paracetamol i aspiryna. Gdy nie mija po 3 dniach – idź do lekarza.

MH+

Jeśli przyjmujesz lekarstwa w płynie, korzystaj z miarki ze skalą, a nie z łyżeczki. Obecne łyżeczki mają od 2 do 16 ml pojemności. Niekoniecznie 5, jak się zwyczajowo przyjmuje.

REKLAMA