Nie ma chyba choroby, która byłaby popularniejsza niż grypa. W zasadzie każdy ją miał, ma lub będzie kiedyś miał. Jednak to, że jest tak powszechna, wcale nie oznacza, że można ja zlekceważyć. Bo, po pierwsze, grypa potrafi zrobić poważną krzywdę, w niektórych przypadkach nawet zabić; po drugie, może Cię kosztować sporo pieniędzy, jeśli wyłączy Cię z życia zawodowego na kilka tygodni.
Żeby zminimalizować straty, przygotowaliśmy krótką odprawę przed bitwą. Poznaj zagrożenia, silne i słabe punkty wroga, a następnie – uzbrojony w informacje – ruszaj na wojnę. Jeśli zastosujesz nasze strategie, możesz przegrać bitwę, ale wojnę z grypą wygrasz.
Objawy grypy oraz jej powikłania
Czyli czego możesz spodziewać się po grypie.
1. Nos - brama dla wirusów
Dotykając śluzówki w nosie palcami, na których znajdują się wirusy zebrane np. z klamki w sklepie czy poręczy w autobusie, narażasz się na zakażenie. W sezonie grypowym noś rękawiczki.
2. Gardło i krtań - objawy: ból gardła i kaszel
Ból, drapanie, chrypka i kaszel. Ból gardła i suchy kaszel to klasyczny objaw grypy. Podrażniona śluzówka staje się wrażliwa i nawet proste przełknięcie kęsu chleba staje się katorgą. W pierwszej fazie wydzielina z nosa jest rzadka. Kaszel również jest męczący – ciągle drapie Cię w gardle, a nie możesz odkaszlnąć. Sytuacja zmienia się po dwóch, trzech dniach – wydzieliny gęstnieją i nos robi się zapchany, a kaszel mokry.
3. Oskrzela - powikłania: zapalenie oskrzeli
Duszność, świszczący oddech, ból w piersiach. Często w przebiegu grypy zaatakowane są również oskrzela, czyli system cieniutkich rurek doprowadzających powietrze do płuc. Gdy dochodzi do ich zapalenia, oddycha Ci się trudniej, bardzo często masz też napady niemożliwego do opanowania kaszlu, zwłaszcza podczas wysiłku i przy zmianie temperatury (np. gdy wychodzisz na zimne powietrze).
W takim wypadku zdecydowanie zrezygnuj z palenia. Ulgę przyniesie Ci wejście do zaparowanej łazienki lub inhalacja.
4. Przepona - objawy: ból w dole klatki piersiowej, wywołany nadmiernym wysiłkiem przepony
Przepona to mięsień, dzięki któremu możemy oddychać. To głównie ona właśnie rozpręża i spręża płuca, zasysając i wypychając z nich powietrze. Gdy dręczy Cię kaszel, przepona pracuje ciężej niż zazwyczaj, dlatego po pewnym czasie może zacząć boleć. Dokładnie tak samo, jak każdy inny mięsień, który zmusisz do nadmiernego wysiłku.
5. Mięśnie - objawy: bóle mięśni
Ból pojawia się w pierwszym dniu. Najczęściej bolą plecy i kończyny. To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów grypy – wędrujący, trudny do precyzyjnego zlokalizowania ból mięśni. Występuje głównie podczas pierwszych dwóch dni grypy.
Ciekawostką jest to, że często bolą nas te miejsca, w których w przeszłości mieliśmy jakiś uraz. Z bólami mięśniowymi w przebiegu grypy bardzo skutecznie radzą sobie dostępne bez recepty preparaty typu Teraflu czy Gripex.