Gry komputerowe: trening zdrowia

Gry komputerowe podobno mają fatalny wpływ na zdrowie. Podobno. W rzeczywistości, jeśli grasz z głową, Twoje zdrowie może na tym zyskać. Gotowy? Start! 

Gry komputerowe shutterstock.com
Teraz już wiesz, co odpowiedzieć, gdy ktoś zarzuci Ci, że znowu grasz w te "głupie gry". (fot. shutterstock.com)

W autobusie

Nawet proste gierki na telefon mają swoje zalety. Badacze z East Carolina University odkryli, że 30 minut grania w łatwe gierki typu „Candy Crush Saga” zmniejszają ryzyko depresji i redukują poziom lęku. Jednak najpierw ustaw w telefonie timer. Ukończenie każdego etapu uruchamia ośrodek nagrody w mózgu i chcesz to poczuć jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze... To już droga do uzależnienia. I przegapienia przystanku.

ZOBACZ: Czy strzelanki są niebezpieczne?

Headshot!

Jak donosi pismo „Vision Research”, jeśli grasz regularnie, ale nie przesadzasz, tzn. nie przekraczasz dawki 5 godzin tygodniowo, zyskują na tym trzy obszary Twojego mózgu: płat ciemieniowy, płat czołowy oraz przednia część zakrętu obręczy, co sprawia, że potrafisz się lepiej skoncentrować, lepiej planować, oceniać działania i podejmować decyzje.

SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze strzelanki na Androida

Mieszaj

W życiu dobrze zbilansowana może być nie tylko dieta. Pismo „Molecular Psychiatry” donosi, że platformówki, jak słynny „Mario”, poprawiają orientację przestrzenną, planowanie i pamięć krótkotrwałą. Z kolei „Tetris” zmniejsza uczucie głodu – zarówno tego zwykłego, jak i narkotykowego. Układanie spadających klocków łagodzi też objawy stresu pourazowego.

Dawka i czas

Traktuj gry jak wino. Trzeba ich kosztować, a nie gasić nimi pragnienie. Wg psychologów idealną dawką jest lampka GTA o pojemności 40 minut, i raczej nie bezpośrednio przed snem. No i lepiej nie mieszaj tych dwóch przyjemności. Emocje w walce mogą sprawić, że poleje się nie tylko wirtualna krew, ale i realne wino. Na dywan lub, co gorsza, na klawiaturę.

Trening oka

Wbrew temu, co mówili Ci rodzice, gry wideo mogą korzystnie wpływać na wzrok. Uczeni z Rochester University odkryli, że zapaleni gracze, grający w FPS-y pięć godzin tygodniowo, lepiej radzili sobie z wychwytywaniem szczegółów z chaotycznego tła i rozróżniali więcej odcieni szarości. Podziękuj „Call of Duty”, gdy następnym razem będziesz musiał jechać autem we mgle. 

ZOBACZ TEŻ: Zawodowi gracze

REKLAMA