Gry komputerowe - 5 korzyści dla zdrowia

Gry komputerowe podobno mają fatalny wpływ na zdrowie. Podobno. W rzeczywistości, jeśli grasz z głową, Twoje zdrowie może na tym zyskać.

Gry PC, gry na konsole shutterstock.com
Od teraz będziesz miał kilka argumentów, gdy dziewczyna znów zarzuci Ci "granie w głupie gry".

1. Trening oka

Wbrew temu, co mówili Ci rodzice, gry wideo mogą korzystnie wpływać na wzrok. Uczeni z Rochester University odkryli, że zapaleni gracze, grający w FPS-y pięć godzin tygodniowo, lepiej radzili sobie z wychwytywaniem szczegółów z chaotycznego tła i rozróżniali więcej odcieni szarości. Podziękuj "Call of Duty", gdy następnym razem będziesz musiał jechać autem we mgle. 

2. Headshot!

Jak donosi pismo "Vision Research", jeśli grasz regularnie, ale nie przesadzasz, tzn. nie przekraczasz dawki 5 godzin tygodniowo, zyskują na tym trzy obszary Twojego mózgu: płat ciemieniowy, płat czołowy oraz przednia część zakrętu obręczy, co sprawia, że potrafisz się lepiej skoncentrować, lepiej planować, oceniać działania i podejmować decyzje. 

NAUKA A GRY: Czy strzelanki są niebezpieczne?

3. Dawka i czas

Traktuj gry jak wino. Trzeba ich kosztować, a nie gasić nimi pragnienie. Wg psychologów idealną dawką jest lampka GTA o pojemności 40 minut, i raczej nie bezpośrednio przed snem. No i lepiej nie mieszaj tych dwóch przyjemności. Emocje w walce mogą sprawić, że poleje się nie tylko wirtualna krew, ale i realne wino. Na dywan lub, co gorsza, na klawiaturę.

4. W autobusie

Nawet proste gierki na telefon mają swoje zalety. Badacze z East Carolina University odkryli, że 30 minut grania w łatwe gierki typu "Candy Crush Saga" zmniejszają ryzyko depresji i redukują poziom lęku. Jednak najpierw ustaw w telefonie timer.

Ukończenie każdego etapu uruchamia ośrodek nagrody w mózgu i chcesz to poczuć jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze... To już droga do uzależnienia. I przegapienia przystanku.

5. Mieszaj

W życiu dobrze zbilansowana może być nie tylko dieta. Pismo "Molecular Psychiatry" donosi, że platformówki, jak słynny "Mario", poprawiają orientację przestrzenną, planowanie i pamięć krótkotrwałą. Z kolei "Tetris" zmniejsza uczucie głodu – zarówno tego zwykłego, jak i narkotykowego. Układanie spadających klocków łagodzi też objawy stresu pourazowego. 

 

Zobacz również:
REKLAMA