Grupa krwi: czego możesz się z niej dowiedzieć?

Prawdopodobnie albo nie wiesz, albo już nie pamiętasz, jaką masz grupę krwi. A to błąd, bo od tej wiedzy może dużo zależeć.

badanie krwi fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Nie tylko to, kto powinien być dawcą dla Ciebie. Grupa krwi może też posłużyć jako coś w rodzaju kryształowej kuli, w której da się wyczytać przyszłość swojego zdrowia. Zobacz, co Twoja krew mówi o Tobie. Zacznij od oznaczenia swojej grupy. Szczegóły poniżej.

REKLAMA

A Występuje najczęściej. Chińscy uczeni odkryli, że ludzie z grupą krwi A są o 40% bardziej narażeni na raka przewodu pokarmowego.

0 Według duńskich badań, „zerowcy” mają skłonność do solenia i alkoholu. Częściej niż przeciętnie chorują też na raka płuc. Uniwersalni dawcy. Grupa 0 Rh - może być w razie awarii podana każdemu.

B Według japońskich uczonych masz długowieczność we krwi. Wśród stulatków i starszych najwięcej jest właśnie ludzi z grupą krwi B.

AB W Twoim osoczu nie ma przeciwciał grup A i B, więc w razie niebezpieczeństwa może być Ci podana każda krew. Dobrze jest mieć przy sobie legitymację krwiodawcy.

(Zobacz też: Krew - źródło zdrowia i najdoskonalszy płyn natury)

Wyrób ID swojej krwi - Dlaczego warto?

1. Będziesz w końcu znał swoją grupę krwi.

2. Będziesz wiedział, czy starając się o dziecko, będziesz musiał liczyć się z wystąpieniem konfliktu serologicznego.

3. W razie wypadku karta krwi skraca czas oczekiwania na transfuzję o ponad pół godziny. Czasami może Ci to uratować życie.

Jak to zrobić?

Zgłoś się do regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Tam Twoja krew zostanie przebadana, a jeżeli masz wcześniejsze badania, dane zostaną zweryfikowane i umieszczone na specjalnej karcie, która jest wiarygodnym źródłem informacji dla ratowników medycznych). Koszt badania i wydania karty – od 30 do 50 zł.

REKLAMA

REKLAMA

Podziel się

REKLAMA

Co minuta w Polsce potrzebna jest komuś krew.Jeden dawca obdarowuje średnio trzy osoby. Poświęcając godzinę swojego czasu, możesz ocalić komuś życie. Możesz to zrobić. Procedura jest prosta:

1. Rejestracja

W dniu oddania krwi zjedz lekki posiłek i nie pal na pół godziny przed badaniem. Weź ze sobą dowód osobisty – jest niezbędny.

2. Badanie wstępne

Zanim krew zostanie pobrana, lekarz zbada, czy nie masz przeciwwskazań do pobrania. Pobierze próbki krwi i da Ci do wypełnienia ankietę. Jeżeli wszystko będzie w porządku, skieruje Cię do pokoju pobrań.

3. Zabieg

Tuż przed zabiegiem dostajesz napój, który ma uzupełnić poziom płynów. Następnie musisz dokładnie umyć zgięcie łokcia, gdzie (po ponownym odkażeniu) personel wbija igłę. Samo pobieranie krwi trwa około 8 minut i w tym czasie oddaje się 450 ml krwi. Po zabiegu musisz odczekać 15 minut pod okiem lekarzy – na wypadek, gdybyś zemdlał.

4. To wszystko

Właśnie uratowałeś komuś życie.

(Sprawdź też: Jak zatamować krwotok?)

REKLAMA