Gdzie biegać, gdy na dworze smog?

Ruch na świeżym powietrzu –przepis na zdrowie zalecany od lat przez lekarzy. Problem w tym, że ostatnio to powietrze wcale nie jest świeże. Rozwiązaniem może być… bieżnia mechaniczna. W domu lub w fitness klubie.

Bieganie w smogu Shutterstock.com
Bieganie w smogu

Smog to nie wymysł szalonych ekologów

Raporty dotyczące jakości powietrza napawają niepokojem. Od kilku lat Polska znajduje się w czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w na Starym Kontynencie znajduje się w naszym kraju. Rankingu wsi nikt nie prowadzi, ale tam wcale nie jest lepiej. Wcale nie wystarczy wyjechać z centrum, żeby móc bezpiecznie oddychać pełną piersią. Wszędzie oddychamy bardzo złej jakości powietrzem. Najsilniej  na nasze zdrowie oddziaływają tzw. pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Pierwszy z nich jest szkodliwy m.in. dla oczu (w szczególności dla spojówki) i dla układu oddechowego – może wywoływać kaszel, zadyszkę i trudności z oddychaniem.

Jeszcze niebezpieczniejsze są cząsteczki PM2,5. Są naprawdę maleńkie (mają zaledwie 2,5 mikrona średnicy), więc wnikają głębiej do organizmu – z płuc przedostają się do krwi, a z nią praktycznie do wszystkich narządów wewnętrznych. Lista chorób spowodowanych lub potęgowanych smogiem jest bardzo długa. Wystarczy powiedzieć, że wg epidemiologów w Polsce w ciągu roku zanieczyszczone powietrze przyczynia się do 50 tysięcy przedwczesnych zgonów, a większość z nich przypisuje się właśnie drobnym pyłom PM2,5.

Wysiłek potęguje ryzyko

Paradoksalnie szczególnie narażeni na negatywne konsekwencje smogu są ludzie uprawiający sport pod gołym niebem. Dzieje się tak dlatego, że w czasie wysiłku wdychamy znacznie więcej powietrza.

Bieganie w smogu
Michał Bukraba z CityFit 

- W ciągu godziny przez nasze płuca przepływa ok. 480 litrów powietrza. Podczas wysiłku biegowego w tym samym czasie ta liczba może wahać się od 7 200 do nawet 12 000 litrów! To sprawia, że w ciągu godzinnej przebieżki w smogu wdychamy do organizmu naprawdę gigantyczne ilości szkodliwych pyłów. – mówi Michał Bukraba, akredytowany trener personalny sieci klubów fitness CityFit.

Jest alternatywa

Jeżeli zatem nie chcemy rezygnować z biegania i aktywności fizycznej w dni, kiedy jakość powietrza jest zła (aktualny stan powietrza znajdziesz na tej stronie), warto używać dobrej jakości masek antysmogowych. Jeszcze bezpieczniej będzie ćwiczyć w domu lub przenieść się do klubu fitness. W tych dobrych powietrze jest czyste nawet w najtrudniejsze dni.

Bieganie w smogu
Wyniki pomiarów czystości powietrza

- Samo schronienie się pod dachem nie zawsze rozwiązuje problem. Szkodliwe substancje mogą znaleźć się również w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego wybierajmy miejsca przestronne, z dobrą wentylacją i cyrkulacją powietrza. Dokonaliśmy pomiaru jakości powietrza w jednym z naszych klubów: CityFit Warszawa Rondo ONZ – czyli samo centrum stolicy. Wyniki były bardzo dobre. W dniu kiedy na zewnątrz współczynniki PM10 i PM2,5 wynosiły odpowiednio 52,5 mg/m3 oraz 49,5 mg/m3*, w naszym klubie ich wartości zatrzymały się na poziomie 6 mg/m3 oraz 2 mg/m3, który zgodnie z normami europejskimi uważany jest za bardzo bezpieczny. – mówi trener CityFit.

Nie lekceważ smogu. Zawieszone w powietrzy cząsteczki trujących substancji i pył są wprawdzie trudne do zauważenia, więc łatwo je zbagatelizować, pamiętaj jednak, że jeszcze nie tak dawno nawet najtęższe umysły medycyny wątpiły w istnienie bakterii. To, że czegoś nie widać gołym okiem, nie znaczy, że nie jest groźne.

REKLAMA