[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Jak zatamować krwotok? Instrukcja krok po kroku

Gdy się skaleczysz, masz dwa zadania: zatamować krwotok i zabezpieczyć ranę przed zarazkami. Dosyć proste.

krwotok fot. Shutterstock
Uciśnij mocno obiema dłońmi krwawiące miejsce. Uciskanie żył i tętnic poniżej (w przypadku żył) i powyżej (tętnice) rany nie jest już zalecane. Przytrzymaj kilka minut.

Owiń ranę bandażem, gazą lub czymkolwiek, co nie jest uwalane błotem. Nawet noszona drugi dzień koszulka jest OK. Opatrunek ma chronić ranę przed dalszymi urazami i przedostaniem się bakterii z zewnątrz.

Kolor i ciśnienie 

Jasna krew tryskająca pod ciśnieniem – to krew tętnicza. Przecięcie tętnicy jest niebezpieczniejsze niż przecięcie żyły. Ucisk musi być mocniejszy i trwać dłużej – właściwie tak długo, aż raną nie zajmie się lekarz.

Wezwij pogotowie albo sam jedź/idź do lekarza. Co jakiś czas sprawdź opatrunek, bo pod wpływem wstrząsów zebrana w ranie krew może zacząć znowu wypływać i trzeba ponownie ją tamować.

Litr krwi

Strata takiej ilości krwi u dorosłego człowieka (u kobiet i dzieci mniej) może doprowadzić do wstrząsu – wtedy ranny wyraźnie blednie, a czasami traci przytomność. Połóż go na plecach i unieś mu nogi i ręce.

Zapomnij o opasce uciskowej, bo może doprowadzić do martwicy i amputacji. Opaski stosuje się tylko w przypadkach drastycznych, na przykład gdy piła tarczowa utnie pół ręki. Wtedy nie trzeba się już martwić martwicą.

Zobacz też: 13 sposobów na kontuzje, choroby i urazy

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij