Jak zatamować krwotok? Instrukcja krok po kroku

Gdy się skaleczysz, masz dwa zadania: zatamować krwotok i zabezpieczyć ranę przed zarazkami. Dosyć proste.

krwotok fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Uciśnij mocno obiema dłońmi krwawiące miejsce. Uciskanie żył i tętnic poniżej (w przypadku żył) i powyżej (tętnice) rany nie jest już zalecane. Przytrzymaj kilka minut.

Owiń ranę bandażem, gazą lub czymkolwiek, co nie jest uwalane błotem. Nawet noszona drugi dzień koszulka jest OK. Opatrunek ma chronić ranę przed dalszymi urazami i przedostaniem się bakterii z zewnątrz.

Kolor i ciśnienie 

Jasna krew tryskająca pod ciśnieniem – to krew tętnicza. Przecięcie tętnicy jest niebezpieczniejsze niż przecięcie żyły. Ucisk musi być mocniejszy i trwać dłużej – właściwie tak długo, aż raną nie zajmie się lekarz.

Wezwij pogotowie albo sam jedź/idź do lekarza. Co jakiś czas sprawdź opatrunek, bo pod wpływem wstrząsów zebrana w ranie krew może zacząć znowu wypływać i trzeba ponownie ją tamować.

Litr krwi

Strata takiej ilości krwi u dorosłego człowieka (u kobiet i dzieci mniej) może doprowadzić do wstrząsu – wtedy ranny wyraźnie blednie, a czasami traci przytomność. Połóż go na plecach i unieś mu nogi i ręce.

Zapomnij o opasce uciskowej, bo może doprowadzić do martwicy i amputacji. Opaski stosuje się tylko w przypadkach drastycznych, na przykład gdy piła tarczowa utnie pół ręki. Wtedy nie trzeba się już martwić martwicą.

Zobacz też: 13 sposobów na kontuzje, choroby i urazy

REKLAMA