Owiń ranę bandażem, gazą lub czymkolwiek, co nie jest uwalane błotem. Nawet noszona drugi dzień koszulka jest OK. Opatrunek ma chronić ranę przed dalszymi urazami i przedostaniem się bakterii z zewnątrz.
Kolor i ciśnienie
Jasna krew tryskająca pod ciśnieniem – to krew tętnicza. Przecięcie tętnicy jest niebezpieczniejsze niż przecięcie żyły. Ucisk musi być mocniejszy i trwać dłużej – właściwie tak długo, aż raną nie zajmie się lekarz.
Wezwij pogotowie albo sam jedź/idź do lekarza. Co jakiś czas sprawdź opatrunek, bo pod wpływem wstrząsów zebrana w ranie krew może zacząć znowu wypływać i trzeba ponownie ją tamować.
Litr krwi
Strata takiej ilości krwi u dorosłego człowieka (u kobiet i dzieci mniej) może doprowadzić do wstrząsu – wtedy ranny wyraźnie blednie, a czasami traci przytomność. Połóż go na plecach i unieś mu nogi i ręce.
Zapomnij o opasce uciskowej, bo może doprowadzić do martwicy i amputacji. Opaski stosuje się tylko w przypadkach drastycznych, na przykład gdy piła tarczowa utnie pół ręki. Wtedy nie trzeba się już martwić martwicą.
Zobacz też: 13 sposobów na kontuzje, choroby i urazy
Komentarze