Forma umysłowa - 6 patentów na lepszą pracę mózgu

Zapomnij o testach IQ dostępnych w sieci. Prawdziwa inteligencja przejawia się w tym, jak szybko – w razie potrzeby – potrafisz skorzystać z zasobów umysłu. Sprawdź, jak w prosty i szybki sposób możesz podnieść sprawność swojego umysłu.

forma mózgu, IQ, lepsze myślenie
Jeśli na ćwiczenia mózgu poświęcisz choć 1/10 czasu, jaki spędzasz na siłce, Mensa Polska może szykować się na rządy nowego prezesa.

1. Pij sok pomarańczowy

„Praca umysłowa sprawia, że w Twoim mózgu pojawia się mnóstwo wolnych rodników, które, mówiąc w dużym skrócie, blokują dostęp do pewnych części szarej materii” – mówi biochemik Calvin Davies. Przetrzyj mózgowe szlaki szklanką świeżego soku z pomarańczy i marchwi, który zawiera wit. A i C – skuteczne wymiatacze wolnych rodników.

2. Pogadaj z kolegą

Nawet pięciominutowa rozmowa z inteligentnym kolegą wystarczy, aby podnieść Twoją umysłową sprawność. Szczególnie jest to przydatne podczas popołudniowego spadku energii. Jak czytamy w „Social Psychology and Personality Science”, taka błyskotliwa wymiana myśli poprawi Ci zwłaszcza zdolność podejmowania szybkich decyzji.

3. Zjedz sushi na lunch

Zamów na lunch sushi: Twój mózg potrzebuje jodu zawartego w morskich rybach i wodorostach. Badania wykazały, że istnieje związek między poziomem jodu w organizmie a inteligencją. Nie lubisz sushi? Sięgnij po suplement z wyciągiem z alg morskich (np. Kelp).

DLA BYSTRZAKÓW: Popraw swoją kreatywność

4. Graj w strzelanki

Badacze z Rochester University odkryli, że regularne granie w strzelanki typu FPS pozytywnie wpływa na naszą wyobraźnię przestrzenną, która z kolei jest istotnym składnikiem inteligencji ogólnej. Tylko uwaga – nie rób tego w godzinach pracy.

5. Na śniadanie - jajko na miękko i bawarka

Zapamiętaj to słowo – fosfolipidy. Znajdziesz je w żółtkach jaj i w mleku. Aż 25% suchej masy mózgu składa się z fosfolipidów, które odgrywają kluczową rolę w przewodzeniu bodźców nerwowych, czyli sprawności umysłu, a zwłaszcza pamięci. Na śniadanie zaserwuj sobie jajko na miękko i herbatę z mlekiem.

6. Zmień prasę

Jeżeli czytasz wyłącznie swoją ulubioną gazetę albo stronę internetową, pora na zmiany. Naukowcy z Vanderbilt University wykazali, że warto co najmniej raz w miesiącu zmieniać źródła informacji, po które sięgamy. Może to podwyższyć nasze wyniki w testach inteligencji nawet o 3 punkty.

MH 06/2013

Zobacz również:
REKLAMA