Forma i zdrowie na lata: jak to osiągnąć?

Każdy numer to dziesiątki patentów na dobrą formę i jeszcze lepsze życie. Przejrzeliśmy wszystkie MH i wybraliśmy najciekawsze. Sprawdziły się wtedy, sprawdzają się teraz i będą również sprawdzać się w przyszłości.

szczęśliwy facet fot. Shutterstock
Facet w formie = szczęśliwy facet. (fot. Shutterstock)

Kariera w rytmie om

Medytacja może nie jest tak popularna, jak bieganie, ale najwięksi ludzie świata poświęcają na nią przynajmniej kilkanaście minut dziennie. Dlaczego? Bo przyspiesza umysł i pozwala dłużej się koncentrować. Jeśli jeszcze nie próbowałeś, czas najwyższy dać jej szansę. Może czeka Cię kariera na najwyższych szczeblach? 

Rozgrzej masę

Zamiast rzucić się od razu w wir treningu, zrób krótką rozgrzewkę. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko kontuzji, rozgrzejesz mięśnie i zwiększysz elastyczność stawów. Ach, prawie zapomnieliśmy o najważniejszym – zwiększysz także o 13% masę mięśniową w porównaniu z osobami, które przed treningiem się nie rozgrzewają.  

Pnij się do góry

Bieganie to dobry pomysł na zrzucenie kilku kilogramów, szczególnie bieganie po górach. Ponieważ większość kraju jest płaska, wykorzystuj wszystkie schody i podjazdy. Dzięki temu podczas godzinnego treningu spalisz nawet od 800 do 1100 kcal – 2 razy więcej niż w trakcie truchtania po chodniku.

 

Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Wciągnij brzuch

Nie na chwilę, tylko na zawsze. Faceci z płaskim brzuchem mają 50% mniejszą szansę na doświadczenie problemów z erekcją. Poza tym są znacznie mniej narażeni na kamienie nerkowe i raka wątroby. Gra warta świeczki.

Smaczne i zdrowe jedzenie treningowe

Po treningu serwuj sobie posiłek z następujących składników: ryż, bo odbudowuje zapasy glikogenu; tuńczyk, ponieważ regeneruje mięśnie; czerwona fasola (proteiny, błonnik); awokado (tłuszcze, witamina E); zielona papryka (witamina C). Poza tym pomidor (likopen) i papryczka chili (kapsaicyna). Smacznego! 

Mocna, parzona

Kawa, kiedyś uważana za przyczynę wszystkich nieszczęść, już dawno wróciła do łask. Warto wiedzieć, że sięgając po nią, zmniejszasz ryzyko udaru mózgu i cukrzycy, a nawet przyspieszasz metabolizm. Nowe badania sugerują, że dwie filiżanki dziennie zmniejszają o połowę ryzyko zachorowania na raka wątroby. 

 

UFC shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zjedz śniadanie

Śniadania nie zostały wymyślone po to, żeby je omijać. Wierzymy w to od samego początku naszego istnienia. Jak wynika z analiz American Heart Association osoby, które jedzą niedługo po przebudzeniu się, są aż o 40% mniej narażone na otyłość. Dzieje się tak, ponieważ szybciej uaktywniają swój metabolizm i lepiej spalają kalorie. 

Trenuj, bystrzaku

Już 30 minut treningu aerobowego może poprawić umiejętność przyswajania i przetwarzania informacji nawet o 68%. Do takich wyników doszli badacze z Uniwersytetu Purdue. Dlatego pamiętaj, że walka toczy się nie tylko o formę, ale i o bystrość umysłu. 

Misja: sixpack

Rób pompki z jedną nogą uniesioną. Zmieniaj nogi po każdym powtórzeniu. Wykonaj 5 x 10 powtórzeń, wstań i spróbuj powiedzieć, że to łatwizna. 

MH 01/2014

 

Zobacz również:
REKLAMA