Fobia: jak pokonać męskie strachy?

Fobie nie tylko mogą zepsuć Ci życie towarzyskie. Mogą także zrujnować Twoje zdrowie. Wyjście? Uzbrojony w wiedzę staw im czoła! Oto 4 typowo męskie fobie i sposoby walki z nimi. Przekonasz się, że nie takie nasze strachy straszne, jak je malują.

Fobia: jak pokonać swój strach Cranach 2014/shutterstock
fot. Cranach 2014/shutterstock

Ludzie boją się różnych rzeczy. Jeśli zagrożenie jest realne, nazywamy to uzasadnionym strachem, ale jeżeli ktoś boi się czegoś, co w rzeczywistości nie jest groźne, nazywamy to fobią. Ktoś cierpiący na fobię często bywa wyśmiewany przez otoczenie, nazywany lalusiem etc. Jednak szydercy najprawdopodobniej nie zdają sobie sprawy, że ludzie cierpiący na fobię nie mają wpływu na swoje reakcje.

Ot, zwyczajnie miękną im nogi albo wręcz tracą przytomność na widok igły, krwi albo gdy są wysoko. Zamiast więc śmiać się z kolegi, który mdleje na widok igły, pokaż mu ten artykuł. Oto cztery fobie, które odpychają od wizyt u lekarza. I cztery sposoby, jak przezwyciężyć strach.

 

1. Strach przed igłami (trypanofobia)

Myślisz, że tylko Ty panicznie boisz się tego czy owego? Nieprawda. Różne fobie przytrafiają się co dziesiątemu człowiekowi w jakimś okresie życia.

Według badań University of Toronto trypanofobicy często się nie szczepią i stają się podatni na choroby zakaźne. Co więcej, unikają badań krwi i zastrzyków. Niby nic wielkiego, ale problem staje się poważny, gdy fobia odcina Cię od możliwości zastrzyku z penicyliną.

Rozwiązanie: Spróbuj odwrócić uwagę od czekającego Cię zastrzyku. Na 5-10 minut przed wejściem do gabinetu skoncentruj wzrok na jakimś punkcie na ścianie i staraj się oddychać równo i miarowo, używając przepony, nie mięśni klatki. Taka prosta technika medytacyjna pomoże Ci się zrelaksować i obniży poziom lęku.

2. Strach przed lekarzem (jatrofobia)

Jeśli już w poczekalni czujesz przyspieszone bicie serca, pomiar ciśnienia może być zawyżony, i w rezultacie możesz dostać leki na schorzenie, którego w ogóle nie masz. Lekarze nazywają to efektem białego fartucha, który byłby co najwyżej anegdotą, gdyby nie fakt, że tureckie badania wykazały zależność między takimi reakcjami a początkiem tzw. syndromu metabolicznego. Generalnie strach mężczyzn przed szeroko pojętą medycyną ma znacznie większe oczy - zobacz, dlaczego faceci boją się lekarza.

Rozwiązanie: Powiedz lekarzowi, że stresuje Cię wizyta, a wtedy na pewno zmierzy ciśnienie co najmniej dwa razy. Jeśli za drugim razem też będzie wysokie, spróbuj powtórzyć pomiar w domu, siedząc na kanapie.

3. Boję się widoku krwi (hemofobia)

Proste badanie krwi potrafi wykryć wiele chorób, które w inny sposób są nie do wykrycia w tak wczesnym stadium. Jeśli ze względu na fobię notorycznie unikasz takich badań, ryzykujesz niepotrzebnie.

Rozwiązanie: Jest bardzo proste: nie udawaj bohatera i nie patrz na krew. Gdy pielęgniarka przygotowuje igłę, po prostu odwróć wzrok. Faceci nie lubią przyznawać się nawet przed sobą, że się czegoś boją, więc zmuszają się do patrzenia, jak igła wbija się w żyłę. I później mdleją, a lęk się pogłębia i na następne badanie już nie idą, bo „ostatnio coś poszło nie tak”.

4. Boję się zabiegu (odmiana trypanofobii)

Lęk przed zabiegiem chirurgicznym to nic dziwnego, ale jeśli poziom lęku sprawia, że rezygnujesz z zaplanowanego zabiegu, to już może być zagrożenie życia – o wiele większe niż ryzyko niewybudzenia z narkozy, bo tego właśnie najczęściej obawiają się pacjenci.

Rozwiązanie: Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że zagrożenie jest ekstremalnie niskie. Zdarza się zaledwie w pięciu przypadkach na milion. Czyli jest dużo mniejsze niż podczas przechodzenia przez ulicę w dużym mieście, a przecież przed przejściem dla pieszych nie panikujesz, prawda?

Jak walczyć z innymi fobiami?

Najbardziej znane fobie to klaustrofobia – lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami, agorafobia – lęk przed otwartą przestrzenią i tłumem oraz akrofobia, czyli słynny lęk wysokości. Cierpisz na którąś z nich? Mamy dobrą wiadomość. Wszystkie fobie można skutecznie leczyć. Najlepsze efekty daje psychoterapia polegająca na stopniowym „odczulaniu”, czyli ekspozycji na coraz mocniejsze bodźce.

MH 09/2013

REKLAMA