Festiwal KultURO leczy sztuką, oswaja nauką i łamie urologiczne tabu

W dniach 22-29 września Festiwal KultURO już po raz 3. połączy badania naukowe i profilaktykę zdrowotną ze sztuką. Najlepsi specjaliści w dziedzinach urologii, geriatrii i medycyny rodzinnej przemówią jednym głosem w trakcie konferencji naukowej. 

KultURO

W ramach Dni Otwartych Kliniki Urologii CM UJ na pacjentów czekają bezpłatne badania, a na deser, podczas koncertu „EndoPower i Przyjaciele”, obok żywiołowych profesorów urologii zagrają gwiazdy - Olek Klepacz i Janusz Grzywacz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. 

Festiwal KultURO to w tym roku już nie tylko urologia, ale medycyna rozumiana znaczenie szerzej. Lekarze innych specjalizacji włączają się w festiwal nie tylko merytorycznie, ale też muzycznie – do Krakowa przyjedzie zespół, w którego składzie są dwaj chirurdzy, ortopeda traumatolog i traumatolog z kliniki w Wolfenbuettel.

Co więcej, krakowskie wydarzenie zainauguruje tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Urologii (Urology Week), a gościnny wykład wygłosi profesor z Uniwersytetu Stambulskiego. Okazuje się więc, że Festiwal KultURO z kameralnego koncertu w 2015 roku rozwinął się do dużego, międzynarodowego wydarzenia podejmującego jakże ważną problematykę chorób, które występują w starzejących się społeczeństwach.

Od trzech lat przyświeca nam ta sama idea - festiwal KultURO zwraca uwagę na profilaktykę z pomocą sztuki muzycznej i malarskiej. W tym roku line-up festiwalowego koncertu jest imponujący, bo nasze zaproszenie przyjęły gwiazdy polskiej sceny muzycznej – mówi prof.Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego i pomysłodawca Festiwalu KultURO, który w wolnym czasie jest gitarzystą zespołu EndoPower.

22 września w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca, w ramach koncertu „EndoPower i przyjaciele”, zagrają znany z Formacji Nieżywych SchabuffOlek Klepacz (z zespołem OZD), a także Janusz Grzywacz, założyciel legendarnego Laboratorium. Wcześniej na scenie pojawią się Pro.k (dawniej Prokoncepcja), Frei Warschau, Kurtyna Siemiradzkiego i MIXTAPE z Niemiec.

Gospodarze wieczoru, czyli występujący pod szyldem EndoPower rockmani-profesorowie urologii, zaskoczą publiczność nowymi utworami, do których teksty napisali Jacek Cygan i Rafał Bryndal. Wieczór uświetni wystawa prac urologa-artysty Tomasza Wiatra.

W bogatym programie festiwalu ważne miejsce zajmuje profilaktyka. W dniach 25-29 września organizatorzy zapraszają na bezpłatne badania w ramach Dni Otwartych Katedry i Kliniki Urologii CM UJ w Krakowie. W zeszłym roku, w podobnej akcji, tylko jednego dnia udało się przebadać niemal 100 osób. Wynik był piorunujący:

Spośród setki pacjentów aż u 15 osób wykryliśmy zmiany nowotworowe. Ten wynik obrazuje, jak wielka jest potrzeba badań profilaktycznych – komentuje profesor Chłosta.

22 września odbędzie się też III Jagielloński Dzień Urologii, Geriatrii i Medycyny Rodzinnej. Po raz pierwszy najlepsi naukowcy odpowiadający za trzy odrębne specjalizacje: urologię, geriatrię i medycynę rodzinną, poprowadzą wspólne wykłady kierowane zarówno do lekarzy jak i pacjentów.

Festiwal KultURO zainauguruje tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Urologii (Urology Week) - cykl imprez odbywających się na całym świecie i promujących profilaktykę urologiczną, który w tym roku przypada na dni 25-29 września.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu KultURO jest bezpłatny. 

REKLAMA