[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Erytropoetyna (EPO): czym jest i jak działa

Profesor Julien Baker z University of the West of Scotland wyjaśnia, jak działa jeden z najczęściej stosowanych środków dopingujących. 

strzykawka, epo fot. Shutterstock
Co to jest?

Erytropoetyna, czyli EPO, jest hormonem wydzielanym przez nerki i wątrobę, którego zadaniem jest regulowanie produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów).

Jak działa?

EPO stymuluje szpik kostny do produkcji większej liczby erytrocytów, przez co zwiększa się ilość hemoglobiny. To z kolei oznacza lepszy transport tlenu przez krew i większą wydolność aerobową. 

W jaki sposób EPO poprawia wyniki sportowe?

Im lepsza wydolność aerobowa, tym dłużej można utrzymać wysiłek o wysokiej intensywności bez przekraczania progu, w którym zaczyna się produkcja kwasu mlekowego.

Jak zawodnicy ukrywają, że biorą EPO?

Najpopularniejszym sposobem jest włożenie przed oddaniem moczu do kieszeni torebki z proszkiem zawierającym proteazy. Następnie sportowiec nakłada proszek na palce i sika po nich, tym samym zacierając ślady epo. 

Jakie są efekty uboczne?

Jednym z nich jest podwyższona lepkość krwi. Sportowcy przez całą noc po transfuzji muszą podtrzymywać intensywne krążenie krwi (np. pedałując na trenażerze), by zapobiegać zakrzepom, powodującym udary i ataki serca. Inne to gorączka, senność lub stany lękowe. 

MH 08/2016

REKLAMA
 

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij