Erytropoetyna (EPO): czym jest i jak działa

Profesor Julien Baker z University of the West of Scotland wyjaśnia, jak działa jeden z najczęściej stosowanych środków dopingujących. 

strzykawka, epo fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Co to jest?

Erytropoetyna, czyli EPO, jest hormonem wydzielanym przez nerki i wątrobę, którego zadaniem jest regulowanie produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów).

Jak działa?

EPO stymuluje szpik kostny do produkcji większej liczby erytrocytów, przez co zwiększa się ilość hemoglobiny. To z kolei oznacza lepszy transport tlenu przez krew i większą wydolność aerobową. 

W jaki sposób EPO poprawia wyniki sportowe?

Im lepsza wydolność aerobowa, tym dłużej można utrzymać wysiłek o wysokiej intensywności bez przekraczania progu, w którym zaczyna się produkcja kwasu mlekowego.

Jak zawodnicy ukrywają, że biorą EPO?

Najpopularniejszym sposobem jest włożenie przed oddaniem moczu do kieszeni torebki z proszkiem zawierającym proteazy. Następnie sportowiec nakłada proszek na palce i sika po nich, tym samym zacierając ślady epo. 

Jakie są efekty uboczne?

Jednym z nich jest podwyższona lepkość krwi. Sportowcy przez całą noc po transfuzji muszą podtrzymywać intensywne krążenie krwi (np. pedałując na trenażerze), by zapobiegać zakrzepom, powodującym udary i ataki serca. Inne to gorączka, senność lub stany lękowe. 

MH 08/2016

 

Zobacz również:
REKLAMA