Erekcja: jak to działa?

Kiedy mężczyzna widzi atrakcyjną kobietę, zachodzi w nim prawdziwie magiczny proces. Ciało zamienia się w stal. Prof. Dariusz Paduch, urolog i seksuolog z Weill Cornell Medical College, wyjaśnia, jak to się dzieje, że tak ochoczo reagujemy na kobiece wdzięki. 

Płodność shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Twoje kresomózgowie głosuje na tak

W momencie kiedy przed Twoimi oczami pojawia się jej skąpo odziane ciało, miliony receptorów rejestrują ten obraz i wysyłają go do kresomózgowia, kluczowego dla percepcji i emocji obszaru mózgu. Kiedy obraz tam dotrze, Twój mózg automatycznie ocenia Twoje szanse na erotyczne zbliżenie. 

2. Dopamina naciska przycisk pożądania

Mózg odpowiada na impuls z kresomózgowia i wydziela dopaminę - neuroprzekaźnik odpowiedzialny za pożądanie. Ale jeśli jesteś zestresowany, może spotkać Cię biochemiczny zimny prysznic: Twoje nadnercza wydzielą hormony stresu, które stłumią efekt dopaminy.

3. Pada rozkaz „powstań!”

Dzięki dopaminie sygnał jest przesyłany w dół rdzenia kręgowego i dalej aż do penisa. Tutaj, w kwaterze głównej erekcji, nerwy rejestrują ten sygnał i wydzielają acetylocholinę, która zmusza naczynia krwionośne do pompowania tlenku azotu. 

 

Penis, wzwód, erekcja shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Krew uderza do głowy

Penis zbudowany jest z dwóch komór wypełnionych gąbczastą tkanką. Tlenek azotu rozluźnia tę tkankę i rozszerza naczynia krwionośne dostarczające krew do ciał jamistych. Krew napływa ponad osiem razy szybciej niż normalnie, czego efektem jest robiące wrażenie i zaprzeczające grawitacji przekrwienie.

5. Mięczak zamienia się w twardziela

W miarę jak ciała jamiste rozszerzają się, napierają na okoliczne żyły, dzięki czemu krew nie odpływa z penisa. Twój narząd może pomieścić ćwierć kubka krwi. Oczywiście pozbawisz się tego nadmiaru, gdy pani zniknie z pola widzenia lub gdy się zbliży dużo, dużo bardziej i osiągniesz orgazm

 

MH 01/2016

Zobacz również:
REKLAMA