[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Epidemia otyłości: tłusta apokalipsa nadchodzi!

Uczeni alarmują: świat nie przetrwa epidemii otyłości, która nieuchronnie nadciąga. Nie tylko zrujnuje ona nasze zdrowie i zabije wielu z nas, ale stworzy nowe podziały społeczne i zniszczy gospodarkę. Oto plan MH ratowania siebie i świata przed tłustą apokalipsą.

fot. Peter Crowther Associates
A ty, gruby, stajesz na bramce

Ilu grubych kolegów miałeś w klasie? To zależy od tego, kiedy chodziłeś do podstawówki. W mojej był jeden i pewnie do dziś chodzi biedak na terapię z powodu złośliwości, których doznał z naszej strony. Kilka dziesięcioleci później takich jak on jest więcej. Wychowujemy "generację tłuściochów", z której około 90% osobników będzie miało nadwagę w roku 2050.

Tak przewidują światowe raporty. Dzień, w którym te szacunki staną się rzeczywistością, będzie początkiem katastrofy otyłości, punktem krytycznym, po przekroczeniu którego nasz ZUS (o ile jeszcze będzie istniał) i ekonomia nie będą już w stanie udźwignąć takiego obciążenia.

REKLAMA
Niektórzy unijni politycy już teraz wzywają do wprowadzenia progów wysokości ubezpieczenia społecznego w zależności od prowadzonego trybu życia. Czytelnicy MH zapłacą więc najmniej.

Chyba że zaczniemy działać już teraz. Nie chodzi tylko o dzieci. Otyłość wśród dorosłych w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła trzykrotnie. Dlatego też eksperci ostrzegają, że zajadamy się "na śmierć". Według wszystkich badań dietetyków ludzie otyli żyją średnio aż o 9 lat krócej.

Tłusta bomba zegarowa

Nie potrzebujemy maszyny do przemieszczania się w czasie, żeby przewidzieć, co się stanie w przyszłości. Może wystarczyć wycieczka w Podlaskie lub Warmińsko-Mazurskie. Według Pracowni Badań Społecznych w tym pierwszym województwie mieszka najwięcej w Polsce mężczyzn z nadwagą. Cierpi na nią aż 43,9% facetów - dla porównania najmniej jest ich w Wielkopolsce: 34,6%. Jeszcze większe różnice dotyczą otyłości. Warmińsko-Mazurskie osiąga 22,3%, a województwo małopolskie 8,9%.

Jeszcze wprawdzie trochę nam brakuje do okręgu Lanarkshire, gdzie żyją najgrubsi Brytyjczycy, i władze, dla bezpieczeństwa, wprowadziły ograniczenie pasażerów w taksówkach do dwóch, ale już powinniśmy bić na alarm. Jeżeli nie zaczniemy działać, katastrofa związana z otyłością stanie się faktem.

Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka, to osobiste konsekwencje mogą okazać się poważne. The British Dietetic Association ostrzega, że ryzyko chorób śmiertelnych wzrasta o 1% wraz z każdą połową kilograma ponad normę ustaloną przez wskaźnik BMI. Otyłość zwiększa ryzyko chorób serca o 82%, podwaja ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II przy BMI wyższym niż 25, a badanie przeprowadzone ostatnio przez University of Aberdeen wykazało, że wraz z każdymi dodatkowymi 9 kg Twoje szanse na zostanie ojcem spadają o 10%.

Patrząc na ten problem w dużej skali, będzie on kosztował nasze społeczeństwa krocie. Raport Foresight - poważne badanie zrealizowane na potrzeby Unii Europejskiej - przewiduje, że do 2050 roku dotknie nas kryzys ekonomiczno-zdrowotny, jeśli obecne trendy się utrzymają.

Już teraz aż 6% europejskich wydatków na zdrowie przeznaczonych jest na leczenie chorób u dorosłych wywołanych otyłością. Nieco poprawia humor wiadomość, że za oceanem mają gorzej (otyłość w USA kosztuje rocznie samych pracodawców 45 mld dolarów), ale to fałszywe odczucie. W ogromnym tempie rośnie bowiem kolejne pokolenie otyłych, które szybko dołączy do swych "braci w tuszy".

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij