Energia dla mózgu - jak przetrwać trudny dzień w pracy?

Mózg stanowi zaledwie 2% masy ciała, ale zużywa 20% Energii. Zobacz, jak zasilać tego energochłonnego potwora.

energia, mózg shutterstock.com

Poranna rozgrzewka

Według Kennetha Wrighta, fizjologa z Colorado University, po dobrze przespanej nocy jesteśmy tak ospali, że fizjologicznie można ten stan przyrównać do upojenia alkoholowego. „Niemoc po przebudzeniu jest najgorsza w pierwszych 10 minutach” – twierdzi Wright. Pobudź szare komórki pełnoziarnistymi płatkami, mlekiem i bananem. „Białko w mleku pobudza mózg, węglowodany zaś dostarczą mu szybkiej energii”.

PRZECZYTAJ TEŻ: 5 produktów, które lubi Twój mąż

Reset w trakcie spotkania

„Bazgranie pomaga w koncentracji” – twierdzi Jackie Andrade, psycholog z Uniwersytetu Plymouth. Jackie odkryła, że bezwiedne rysowanie wspomaga proces zapamiętywania. Poza tym takie rysowanie może być początkiem fajnego hobby.

Doładowanie w porze lunchu

Mózg potrzebuje stałych dostaw glukozy. Niestety, nie potrafi jej magazynować, więc krew musi stale dostarczać cukier. Węglowodany złożone długo się rozkładają, dlatego glukoza dostarczana jest do mózgu stopniowo. Cukry proste są więc źródłem szybkiej, ale za to krótkotrwałej dostawy. Lepiej więc wymienić białe pieczywo na pełnoziarniste.

ZOBACZ: Jak zwiększyć moc mózgu?

Moc twoich rąk

Badacze z University of Michigan twierdzą, że energii może też dodać odpowiednio wykonana akupresura. Spróbuj automasażu głowy. Połóż kciuki na uszach i wyciągnij dłonie, tak by opuszki palców spotkały się na czubku głowy. Opukuj to miejsce lekko przez kilka minut i jednocześnie głęboko oddychaj. Metoda nie jest polecana za kierownicą.

Popołudniowy defibrylator

Zdaniem naukowców z Wheeling Jesuit University w zachodniej Virginii zapach mięty pieprzowej zmniejsza zmęczenie nawet o 25%. „Zapach mięty budzi Cię podobnie jak sole trzeźwiące” – mówi Alan Hirsch, szef Smell and Taste Treatment and Research Foundation w Chicago. Dodatkowo pomoże Ci zrzucić parę kilo.

Zobacz również:
REKLAMA