E-papierosy: szkodliwe jak papierosy?

E-papierosy cieszą się rosnącą popularnością. Mówi się o ich mniejszej, w porównaniu z tradycyjnymi papierosami, szkodliwości oraz  wygodzie użytkowania. Czy e-palenie to zdrowsza alternatywa dla palenia klasycznych fajek? Poznaj opinię naukowców.

E-papierosy: zdrowsze od klasycznych papierosów? patrisyu 2014/shutterstock.com
fot. patrisyu 2014/shutterstock.com

Ładnych kilka lat temu udało się wygnać z barów papierosowy odór. W restauracjach i klubach powstały specjalne strefy dla palących, palacze często też wychodzą na zewnątrz lokalu, aby wypełnić płuca tytoniowym dymem.

Papierosy jednak kontratakują. W nowej formie – elektronicznej. E-papierosy podgrzewają płynny wkład (tzw. liquid zawierający nikotynę) do temperatury, w której przechodzi on w stan lotny i może być wdychany. Bezdymne elektroniczne papierosy pojawiają się wokół nas coraz częściej, również w miejscach niedostępnych dla miłośników zaspokajania nikotynowego głodu w klasyczny sposób, ponieważ to, co wydychają palacze, to para z substancjami smakowymi i zapachowymi, więc teoretycznie nie szkodzą innym.

Skutki palenie e-papierosów

Znamy skutki biernego palenia w przypadku tradycyjnych papierosów. Są one potwierdzone i wiadomo dobrze, aby trzymać się z dala od dymu z palącego się papierosa i wydychanego przez palaczy. Czy jednak para z e-papierosów jest naprawdę bezpieczna?

"Tego jeszcze nikt nie wie na pewno. Jasnym jest, że są bezpieczniejsze niż dym ze zwyczajnych papierosów. Palacze zwykłych fajek narażają Cię na wdychanie dymu z tlącego się papierosa oraz dymu przez nich wydychanego. W przypadku e-papierosów wdychasz jedynie opary wydychane przez palaczy" - tłumaczy doktor John Spangler, profesor medycyny z Wake Forest Baptist Health.

Elektroniczne papierosy to jednak nowość na rynku. Większość ustaw ich nie obejmuje, a jakiekolwiek regulacje dopiero wchodzą w życie. Na dobrą sprawę skład i właściwa formuła tworzenia produktu nie są znane, ponieważ wciąż ulegają one zmianom. Producenci nie są też skłonni ujawniać dokładnych list składników.

Co dokładnie dostaje się do Twoich płuc, gdy przebywasz w towarzystwie palacza elektronicznego papierosa? Sprawdź, czego się spodziewać.

Nikotyna

Mowa tu o zaledwie jednej dziesiątej tego, co wdychamy przy palaczach zwykłych papierosów. Pomimo jej uzależniających właściwości, naukowcy nigdy nie powiązali nikotyny z występowaniem nowotworów. Dodatkowo taka niewielka ilość nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowych dorosłych ludzi. Mimo to uważaj. Jeśli sam niedawno rzuciłeś palenie, taki powiew pachnącego nikotyną dymka może spowodować, że wrócisz do nałogu.

Glikol propylenowy i gliceryna pochodzenia roślinnego

Ciecz, której używa się do tworzenia płynnego wkładu, zawiera zazwyczaj oba te składniki. Glikol propylenowy powoduje, że płyn przekształca się w mgiełkę przypominającą wyglądem dym tytoniowy, a dodatek gliceryny potęguje ten efekt.

"Glikol propylenowy jest często używany w maszynach przeciwmgielnych, które działają drażniąco na oczy i drogi oddechowe. Gliceryną słodzi się żywność oraz jest stosowana jako składnik do produkcji kosmetyków. Eksperci określają obie te substancje jako potencjalnie bezpieczne dla zdrowia, lecz naukowcy wciąż nie są pewni, czy wdychanie ich przez wiele lat na pewno nie odbije się na zdrowiu e-palacza lub kogoś, kto przebywa w jego otoczeniu" - mówi doktor Maciej Goniewicz z Roswell Park Center Institute w Buffalo.

Śladowe ilości lotnych związków karbonylowych, w tym znanych z właściwości rakotwórczych: aldehydu octowego i formaldehydu

Goniewicz był zaskoczony, gdy odkrył te substancje w dymie z elektronicznych papierosów, ponieważ w płynnym wkładzie do e-papierosa ich nie znalazł. Doktor podejrzewa, że podczas nagrzewania liquidu następują reakcje chemiczne, których produktami są małe ilości tych właśnie niebezpiecznych substancji.

AKTUALIZACJA Z 25.01.2020

 

Zobacz również:
REKLAMA