E-papierosy pomagają rzucić palenie

Wielu ludzi sięga po papierosy elektroniczne w nadziei, że pomogą im one rzucić palenie. Do tej pory nie było jednak solidnych badań, które potwierdzałyby skuteczność  tej metody. Ale już mamy pierwsze wyniki.

e-papierosy pomagają rzucić palenie Shutterstock.com

Uczeni z Massachusetts General Hospital's (MGH) Tobacco Research and Treatment Center opublikowali w piśmie Nicotine and Tobacco Research rezultaty dużego badania na próbie reprezentatywnej dla ludności Stanów Zjednoczonych. Do analizy wykorzystali dane z trwającego trzy lata programu Population Assessment of Tobacco and Health (PATH), w którym co roku tym samym ludziom te same pytania, co pozwoliło zaobserwować wzorce palenia papierosów oraz długofalowe efekty prób rzucenia palenia na różne sposoby.

REKLAMA

Wykorzystując ankiety ponad 8000 dorosłych palaczy uczeni sprawdzili, jaki wpływ na wyrwanie się z nałogu ma palenie papierosów elektronicznych, porównując tych, którzy palili e-papierosy codziennie i sporadycznie, z tymi, którzy palili wyłącznie tzw. analogi (czyli papierosy tradycyjne, takie w których dochodzi do procesu spalania. W e-papierosach bowiem nie ma procesu spalania - wdycha się jedynie opary podgrzanego płynu zawierające nikotynę.

E-papierosy pomagają rzucić zwykłe fajki

Po sprawdzeniu wyników, okazało się, że użytkownikom e-papierosów częściej udawało się przestać palić tradycyjne papierosy. Na początku badania 3,6% uczestników korzystało z e-papierosów codziennie, 18% od czasu do czasu, a 78% palaczy nie korzystało z e-papierosów wcale. W drugim i trzecim roku badania okazało się, że 11% z tych, którzy używali e-papierosów codziennie udało się na dłuższy czas całkowicie zrezygnować z tradycyjnych fajek. Wśród tych, którzy wcześniej w ogóle nie sięgali po e-papierosy odsetek zwycięzców nad nałogiem był niemal o połowę mniejszy, bo na dłuższy czas udało się zerwać z dymem jedynie 6% z nich.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje z Twoim organizmem, gdy przestajesz palić

Jak już używać e-papierosów, to codziennie

Co ciekawe, okazało się, sporadyczne używanie e-papierosów nie zwiększało szans na rzucenie palenia tradycyjnych papierosów. Wniosek z tego taki, że "palacze, którzy decydują się na e-papierosy, żeby uwolnić się od nałogu, powinni to robić regularnie - codziennie - wtedy są ona rzeczywiście pomocne" - wyjaśnia autorka badania, prof. Sara Kalkhoran z Harvard Medical School.

Wiadomo, że najlepiej jest w ogóle nie palić, ale jeśli nie potrafisz całkowicie zrezygnować z nałogu, wybór e-papierosów wydaje się dobrym rozwiązaniem. Mimo wątpliwości, co do dokładnego składu oparów z tzw. liquidów, mimo braku badań odległych skutków "wapowania" (nie ma tych badań, bo to zjawisko wciąż relatywnie nowe), wszystko wskazuje na to, że szkodzą one mniej niż tradycyjne papierosy. Zawierają o wiele mniej substancji szkodliwych dla zdrowia właśnie dlatego, że nie zachodzi w nich chemiczna reakcja spalania. Niedawno uczeni ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przebadali aerozol wdychany przez użytkowników e-papierosów i ustalili, że zawiera on zdecydowanie mniej kadmu i ołowiu. Uwaga! Uczeni zauważyli, że spadek poziomu tych dwóch szkodliwych substancji wystąpił jedynie u tych uczestników badania, którzy całkowicie przerzucili się z papierosów tradycyjnych na te bez spalania. Kolejny dowód na to, że półśrodki nie działają.

Źródło: Electronic Cigarette Use and Cigarette Abstinence Over 2 Years Among U.S. Smokers in the Population Assessment of Tobacco and Health Study: https://academic.oup.com/ntr/advance-article-abstract/doi/10.1093/ntr/ntz114/5531618?redirectedFrom=fulltext

REKLAMA