Dziwny ból - 6 dolegliwości, które mają ukrytą przyczynę

Ból jest sygnałem, że coś jest nie tak. Ale nie zawsze boli tam, gdzie leży źródło problemu. Wprawdzie ból głowy zazwyczaj jest po prostu bólem głowy, ale bywa i tak, że sygnalizuje np. chorobę nerek. Oto pięć bólów, które mogą być sygnałem poważniejszego problemu. Odkoduj je.

ból Shutterstock.com
Shutterstock.com

Boli: Szyja i kark

Objaw towarzyszący: Silne bóle głowy

Ukryta przyczyna: Borelioza

Diagnoza: Ryzyko zakażenia przenoszoną przez kleszcze boreliozą nie jest duże, ale sama choroba poważna. Szczyt zachorowań przypada na lato, kiedy atakują nas małe i trudne do zauważenia nimfy kleszczy. Pierwsze objawy boreliozy to zarumienienie wokół miejsca ukąszenia oraz bóle głowy i stawów.

Chroń się: Spryskaj ubranie środkiem odstraszającym. Najskuteczniejsze są te z permetryną i DEET. Sprawdź, co zrobić już w przypadku ukąszenia.

Boli: Biceps

Objaw towarzyszący: Zaburzenia równowagi

Ukryta przyczyna: Choroba Parkinsona

Diagnoza: Statystycznie ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona jest małe, ale pamiętaj, że jednym z najczęstszych wczesnych objawów jest właśnie przewlekły ból bicepsów.

Chroń się: Zapisz się na siłownię. Badania wykazały, że regularny trening zmniejsza ryzyko parkinsona o 40%.

Boli: Udo

Objaw towarzyszący: Gdy boli, skóra na nodze blednie

Ukryta przyczyna: Chromanie przystankowe

Diagnoza: Piekący ból, pojawiający się podczas chodzenia. Jeśli czasem widzisz starszych ludzi idących „na raty”, od wystawy sklepowej do wystawy, nie zawsze świadczy to o tym, że są na zakupach. To objaw niedokrwienia mięśni, wynikający ze zwężenia tętnic. Mięśnie pozbawione tlenu dają o sobie znać. Chwila odpoczynku wystarcza, żeby krew dopłynęła, i można iść dalej.

Chroń się: Więcej witaminy E – np. z orzechów. Wystarczy garść orzechów włoskich dziennie, żeby zmniejszyć ryzyko.

Boli: Łydka

Objaw towarzyszący: Opuchlizna i zaczerwienienie

Ukryta przyczyna: Zakrzepica żył głębokich

Diagnoza: To bardzo niebezpieczna, potencjalnie śmiertelna choroba (oderwany zakrzep może zablokować tętnicę płucną). Wbrew pozorom, zdarza się również młodym mężczyznom.

Chroń się: Pij wodę. Zwłaszcza gdy długo siedzisz. Odpowiednie nawodnienie ułatwia krążenie krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów.

Boli: Stopa

Objaw towarzyszący: Lekki ból tyłu uda

Ukryta przyczyna: Przepuklina dysku

Diagnoza: Nawet jeśli nie bolą Cię plecy, ból w łydce może świadczyć o ucisku wysuniętego dysku na nerw kulszowy, biegnący od dolnej części kręgosłupa do stopy. Często towarzyszy tej dolegliwości kłucie i mrowienie w nodze.

Chroń się: Ćwicz mięśnie brzucha. Im masz je mocniejsze, tym mniej obciążony jest kręgosłup podczas zginania.

REKLAMA