[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Dyskopatia i trening siłowy: jak ćwiczyć? [odpowiedź eksperta]

Mam dyskopatię. Jak ćwiczyć w siłowni, aby nie wyrządzić sobie krzywdy?

silne plecy fot. Shutterstock
Dyskopatia jest schorzeniem krążka międzykręgowego, polegającym na wypukleniu jądra miażdżystego, które powoduje nacisk na rdzeń kręgowy, a to wywołuje ból. Nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do treningu siłowego. Jej ostra postać, klasyfikowana do operacji, wyklucza z ćwiczeń, ale dotyczy tylko 1% chorych.

Dyskopatia występuje u około 90% ludzi i spowodowana jest głównie siedzącym trybem życia oraz wrodzonymi i nabytymi wadami postawy. Jednak z dyskopatią można, a nawet trzeba ćwiczyć. Pierwszym zaleceniem jest wizyta u fizjoterapeuty, żeby określić stopień dyskopatii. Drugim, o ile fizjoterapeuta uzna, że można ćwiczyć, nauka poprawnego ustawienia kręgosłupa (tzw. pozycja neutralna).

Przy tym zadaniu, poza usunięciem napięć mięśniowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, obręczy miedniczej i barkowej, ważna będzie praca mięśniowa nad wzmacnianiem stabilizacji centralnej, czyli core. Najlepiej zacząć od pozycji odciążonej. Leżąc tyłem, gdy lędźwia będą ułożone płasko na podłożu, wykonuj ćwiczenia izometryczne: będą wzmacniać mięśnie brzucha.

Dodatkowo możesz wykonać wypychanie bioder w pozycji leżąc na ziemi, żeby wzmocnić mięśnie pośladkowe, które dbają o odpowiednie ułożenie odcinka lędźwiowego. Kolejne ćwiczenie to wznosy ramion w przód w opadzie tułowia, wzmacniające mięśnie pleców, w celu utrzymania łopatek w retrakcji. Będzie to stabilizować odcinek piersiowy kręgosłupa. Gdy nauczysz się poprawnego ułożenia kręgosłupa, możesz przejść do bardziej złożonych ruchów.

Niech to będą przysiady z kettlem trzymanym przed klatką w ugiętych rękach, martwe ciągi, zginanie nóg na maszynie, wyciskanie sztangi nad głowę, wiosłowanie hantlami w oparciu o ławkę skośną, wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia czy wyciskanie sztangi na ławce prostej. Dzięki temu wiele grup mięśniowych będzie współpracować ze sobą, tworząc stabilniejsze rusztowanie dla kręgosłupa. Pamiętaj: ciężary nie mogą być duże.

Ekspert: Łukasz Gliszczyński, instruktor kulturystyki i ćwiczeń siłowych

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij