Dr Palec, czyli zbadaj się sam

Pocałujcie nas w nos z waszymi reformami zdrowia i ministrami od siedmiu boleści. Sami się przebadamy. Wystarczy bowiem 10 własnych palców i wiedza, czego szukać, aby właściwie zinterpretować zmiany w swoim organizmie.

Frederic Lewis (Rodale Images)
To nie jest diagnoza wyssana z palca, proszę pana! (fot. Frederic Lewis)

Mały chirurg

REKLAMA

Podlizałeś się bogatej ciotce. Wniosłeś jej komodę z piwnicy na drugie piętro. Od tej pory czujesz piekący ból w okolicy pachwiny. Przepuklina? Zbadaj to: połóż się na plecach i wymacaj w pachwinie wybrzuszenie pod skórą, które pod naciskiem palców przesuwa się w stronę brzucha - to przepuklina pachwinowa. Z kolei przepuklinę pępkową wytropisz, obmacując pępek - wyczujesz w nim piłeczkę różnej wielkości, nawet pomarańczy.

"Wiele przypadków przepukliny można zbadać samemu - mówi dr Robert Starzec, specjalista chirurg.- Jeśli je wyczujesz, powinieneś natychmiast iść do lekarza. To samo nie przejdzie, co gorsza, będzie się powiększało i może dojść do niebezpiecznej sytuacji, gdy jelito zaklinuje się w otworze jamy brzusznej i nastąpi martwica jego fragmentu. Operacja chirurgiczna jest niezbędna. I to jak najszybciej".

Laryngolog

Od kilku dni boli Cię głowa i czujesz się osłabiony. Masz gęsty katar i całkowicie zatkany nos. Postukaj się palcami po twarzy - pod i między brwiami, pod oczami, na policzkach. Jeśli takie lekkie klepnięcie wywoła ból, prawdopodobnie masz zapalenie zatok.

"Ból głowy towarzyszący chorym zatokom jest dokuczliwy, nasila się przy pochylaniu głowy. Jeżeli dodatkowo ostukiwanie palcami okolic oczu sprawia ból, możemy być raczej pewni diagnozy" - potwierdza dr Robert Starzec.

Przede wszystkim trzeba iść do lekarza, gdyż nie leczone zatoki grożą komplikacjami. Natomiast doraźnie warto sobie pomóc, biorąc środki przeciwbólowe (Apap, Nurofen, Ibuprom) i udrażniające drogi oddechowe (Sudafed, Marimer, Afrin).

Kardiolog

Twoje serce pracuje nieprzerwanie 24 godziny na dobę. Dziennie przepompowuje 8 tysięcy litrów krwi. Od czasu do czasu należy mu się prosty przegląd.

"Zbadanie pulsu to łatwy sposób, aby się przekonać, czy z sercem jest wszystko w porządku -mówi dr Małgorzata Zierkiewicz, kardiolog. Wyraźne podwyższenie lub obniżenie liczby uderzeń może wskazywać na schorzenia serca lub tarczycy. Także niemiarowe tempo tętna powinno skłonić nas do szybkiej wizyty u lekarza. Zmiany rytmu i prędkości tętna to pierwsze sygnały chorób serca i wymagają konsultacji lekarskiej".

Aby zbadać puls, złóż palec wskazujący i środkowy i połóż na nadgarstku drugiej ręki, po jej wewnętrznej stronie. Licz uderzenia przez 60 sekund. Zwróć też uwagę, czy puls jest miarowy. Tętno u większości mężczyzn mieści się w zakresie od 50 do 90 uderzeń na minutę.

Stomatolog

Jak zwiać przed próchnicą? To proste: po umyciu zębów podrap paznokciem ich powierzchnię, zwłaszcza na ich granicy z dziąsłami. Jeśli znajdziesz białawą maź, to osad nazębny, niedobrze.

"Osad nazębny przekształca się w kamień, a to powoduje, że tworzy się stan zapalny, dziąsła nie przylegają należycie do zębów, obniżają się i odsłaniają wrażliwą szyjkę zębów - mówi dr Anna Moszczyńska, lek. stomatolog. Wtedy bakterie mają lepszy dostęp do odsłoniętych miejsc na zębach i łatwiej o chorobę próchniczą".

Osad może oznaczać także, że albo źle (lub za rzadko) myjesz zęby, albo Twoja szczoteczka jest zużyta i nie czyści należycie. Używaj past zapobiegających osadzaniu się płytki nazębnej, łagodnych dla szkliwa, dostępnych w aptece. A szczoteczkę zmieniaj raz na 4-6 tygodni.

1 2 3
STRONA 2 z 3
Zobacz również:
Trening z ciężarami ma przynosić efekty nie tylko wizualne. Oto trening w superseriach, który sprawi, że Twoje mięśnie będą gotowe na każde wyzwanie, w każdych warunkach, na każdym boisku.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA