[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Dr Palec, czyli zbadaj się sam

Pocałujcie nas w nos z waszymi reformami zdrowia i ministrami od siedmiu boleści. Sami się przebadamy. Wystarczy bowiem 10 własnych palców i wiedza, czego szukać, aby właściwie zinterpretować zmiany w swoim organizmie.

To nie jest diagnoza wyssana z palca, proszę pana! (fot. Frederic Lewis)
Żegnajcie poczekalnie pełne kichających nieszczęśników i kilometrowe kolejki, panie w rejestracji patrzące na człowieka jak na zbiega, książeczki ubezpieczeniowe, które giną wtedy, gdy są potrzebne - dr Palec przyjmuje w moim własnym pokoju i wydaje wstępną diagnozę. Na dodatek za darmo. Teraz pozostaje, w razie czego, udać się prosto do specjalisty.

Onkolog

Rak jądra jest jedynym nowotworem, który atakuje mężczyzn przed 30. rokiem życia. Wykrycie choroby nie jest łatwe, bo rak nie boli, póki nie jest tak duży, że uciska nerw. Ale wówczas potrzebna już jest operacja. Jedynym wyjściem jest regularne samobadanie jąder. Powinieneś powtarzać je raz w miesiącu, najlepiej w trakcie ciepłej kąpieli lub pod prysznicem - wtedy napięcie moszny jest mniejsze. Kontroluj jądra, obracając je między kciukiem a palcami. Uciskaj delikatnie, sprawdzając ich spoistość i obecność guzków.

Dr med. Piotr Chłosta, urolog: "Prawidłowe jądro jest gładkie, elastyczne, o średnich wymiarach 4x3x2,5 cm, od strony tylnobocznej bezpośrednio związane z najądrzem. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, np. bezbolesnego powiększenia i stwardnienia jądra, nierówności i grudek, należy zgłosić się do lekarza. Konsultacja urologiczna może także okazać się niezbędna, jeśli pojawi się ból jąder".

Dobra wiadomość: rak jądra należy do chorób o najwyższej wyleczalności, szansę na całkowity powrót do zdrowia ma 90% mężczyzn. Warunek: wczesne stadium rozwoju raka. Dlatego jeszcze dzisiaj wieczorem weź ważne sprawy w swoje ręce.

REKLAMA

Dermatolog

Przesadziłeś z opalaniem w solarium. Po powrocie do domu czujesz, że skóra Cię piecze i jest silnie zaczerwieniona. Żeby sprawdzić, czy się nie poparzyłeś, naciśnij mocno palcem wskazującym najbardziej zaognione miejsce.

Dr Michał Włodarczyk, specjalista dermatolog: "Jeżeli pod dotknięciem punkt na skórze zblednie, a następnie mocno poczerwienieje, to znaczy, że naczynia krwionośne tuż pod nią zbytnio się rozszerzyły, a to dowód podrażnienia przez promienie. W ten sposób skóra broni się przed nadmiernym przegrzaniem".

Co powinieneś zrobić? Posmaruj się Bepanthenem lub Panthenolem, lub zwykłym kwaśnym mlekiem - to przyniesie ulgę. Zrezygnuj z opalania przez co najmniej tydzień i na wszelki wypadek łykaj tabletki z beta-karotenem i witaminą E (dostaniesz w każdej aptece), które chronią skórę przed szkodliwym wpływem słońca i solarium.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij