Domowe sposoby na kaszel mokry i schy

Domowe sposoby na kaszel potrafią być równie skuteczne jak syropy z apteki. Nie ważne czy masz kaszel suchy, kaszel mokry czy duszący - w każdym przypadku możesz skorzystać z jednego z tych 8 domowych sposobów na złagodzenie kaszlu.

Domowe sposoby na kaszel Shutterstock.com

Jednym z nielicznych pozytywnych skutków pandemii jest to, że nauczyliśmy się chyba w końcu zasłaniać usta, gdy kaszlemy i kichamy, i prawdopodobnie częściej myjemy ręce. Jednak jak doskonale wiemy, nawet te nowe nawyki nie zapewniają całkowitej ochrony przed wirusami przeziębienia i grypy, więc  podpowiadamy, jak sobie poradzić z kaszlem, który nie daje żyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest kaszel?

Kaszel to odruch gwałtownego wydechu powietrza z dolnych dróg oddechowych. Kaszel może być mimowolny, odruchowy właśnie, można też wywołać go świadomie. Zadaniem kaszlu jest usunięcie nadmiaru wydzieliny lub ciała obcego z oskrzeli lub tchawicy. Odruch kaszlowy składa się z trzech faz, trochę jak w prostym silniku spalinowym - wdechu, sprężania i gwałtownego wydechu.

Chociaż nie lubimy kaszlu, pełni on bardzo ważną funkcję - pomaga uchronić nasze drogi oddechowe przed różnego rodzaju intruzami - od pyłu przez drobne okruszki jedzenia, aż po np wodę, którą się zachłyśniemy podczas pływania.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak zwiększyć pojemność płuc w 5 krokach

Przyczyny kaszlu

Najczęstsza przyczyną kaszlu jest infekcja górnych dróg oddechowych i/lub reakcje alergiczne, ale może też być objawem zapalenia ucha, zatok, przy wadzie serca albo w przebiegu choroby refluksowej przełyku, bo receptory kaszlu są zlokalizowane nie tylko w drogach oddechowych, tylko również w sercu, przełyku, żołądku czy uchu. O tym ostatnim łatwo się przekonać, kiedy czyścisz sobie wacikiem ucho. Gdy wsadzisz wacik trochę za głęboko, natychmiast zaczynasz kaszleć, prawda? To właśnie podrażnienie receptora kaszlu i wywołuje ten odruch.

ZOBACZ TEŻ: Skąd się bierze kaszel?

Jak długo trwa kaszel?

W zależności od długości trwania kaszel dzielimy na:

  • ostry - do 3 tygodni
  • podostry - od 3 do 8 tygodni
  • przewlekły - trwając ponad dwa miesiące.

W znakomitej większości przypadków kaszel mija sam z siebie po kilku, kilkunastu dniach. Jeżeli jednak kaszlowi towarzyszy gorączka, w wykrztuszonej plwocinie pojawia się krew, kaszel jest bardzo silny, duszący lub trwa ponad 8 tygodni- koniecznie idź do lekarza.

Kaszel suchy i kaszel mokry

Kaszel może mieć dwie podstawowe formy:

  • kaszel suchy, zwany nieproduktywnym kaszlesz jakby na sucho, nic Ci się nie odrywa "w płucach", nic nie musisz wypluwać.
  • kaszel mokry, tzw. produktywny - atak kaszlu powoduje wykrzytuszenie flegmy, co na pewien czasu przynosi ulgę.

Długo panowało przekonanie, że rodzaj kaszlu )mokry czy suchy) może mieć znaczenie diagnostyczne, tzn może ułatwić postawienie rozpoznania, jednak ostatnio odchodzi się od tego rozróżnienia, gdyż rodzaj kaszlu jest mniej specyficzny niż się wcześniej wydawało. Jeśli zamierzasz wybrać się do lekarza z niepokojącym Cię kaszlem, spróbuj zanotować, kiedy ataki zdarzają się najczęściej:

  • o jakiej porze doby
  • w jakiej pozycji
  • w jakim miejscu
  • podczas wykonywania jakich czynności

Domowe sposoby na kaszel

Chociaż kaszel jest odruchem obronnym organizmu, często jest tak uciążliwy, że dobrze jest go złagodzić lub przynajmniej zmniejszyć częstotliwość ataków. Nie musisz wcale lecieć do apteki, w wielu przypadkach ulgę może przynieść wykorzystanie jednego z tych domowych sposobów na kaszel;

Miód na kaszel

Od tego zacznij, bo prawdopodobnie masz w domu słoiczek, a badania uczonych z Pennsylvania State University wykazały, że miód jest skutecznym sposobem na złagodzenie kaszlu, skuteczniejszy nawet niż syrop zawierający dekstrometorfan - stosowany w medycynie supresant kaszlu. 

Zaparz sobie herbatę i dodaj do kubka dwie łyżeczki miodu. Tylko poczekaj chwilkę aż ostygnie, bo wysoka temperatura zmniejsza przeciwzapalne właściwości miodu. Jeśli do herbaty dodasz soku z cytryny, dodatkowo złagodzisz uczucie zapchanego nosa, które - tak się jakoś składa - często pojawia się mniej więcej w tym samym czasie.

Jeśli nie lubisz herbatki z miodem, możesz po prostu zjeść dwie łyżki, albo kanapkę z masłem i miodem. Tylko wybierz chleb z miękką skórką, żeby nie podrażnić delikatnej śluzówki przełyku. 

Bonus: Gdy już kaszel minie, nie rozstawaj się z miodem. Żyjemy w kraju, w którym powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a badania uczonych z Malezji wykazały, że u ludzi, którzy przez trzy miesiące codziennie spożywali półtorej łyżki miodu, poziom markerów stresu oksydacyjnego zmniejszył się aż o 38%.

Para wodna czyli inhalacje na kaszel

Bardzo prostym, niemal całkowicie darmowym sposobem na uciążliwy kaszel jest nawilżenie dróg oddechowych. Najprostszy sposób - zamknij się w kabinie prysznicowej i weź gorący prysznic, taki, żeby aż lustro było zaparowane. Para wodna, którą będziesz wdychał, nawilży drogi oddechowe. Po około 10 minutach poczujesz wyraźną ulgę. Ten sposób sprawdza się najlepiej w przypadku suchego, nieproduktywnego kaszlu.

Wersja wypas - przygotuj sobie miskę, wrzątek, olejek eukaliptusowy albo tymianek  (olejek tymiankowy też może być) i duży ręcznik. Wlej gorącą wodę do miski, dodaj kilka kropel olejku eterycznego albo garść tymianku. Pochyl głowę nad parującą miską, przykryj ją ręcznikiem, żeby para nie uciekała, i powoli oddychaj, wciągając powietrze przez usta i wypuszczając nosem. Po kilku minutach, gdy woda przestanie parować, wylej wodę i ciesz się życiem bez kaszlu. 

Sposób na kaszel - więcej pij

Gdy kaszel nie daje Ci żyć, zacznij pić więcej niż zwykle - oczywiście mowa tu o płynach obojętnych.  Świetnie sprawdzi się ciepła woda, herbatki ziołowe (np. rumianek albo mięta), a najlepiej chyba rosołek, bo tłuszcz z rosołu dodatkowo złagodzi podrażnione gardło. Badanie brytyjskich uczonych z Cardiff University wykazało, że w łagodzeniu kaszlu świetnie sprawdzają się napoje ciepłe, nie gorące, ale jeśli kaszlowi towarzyszą inne objawy - gorączka, dreszcze, ból głowy - gorący napój złagodzi też pozostałe objawy. Uwaga - z kawą ostrożnie, bo może nasilić kaszel. 

Napar z tymianku na kaszel

Tymianek jest stosowany od wieków w leczeniu wielu dolegliwości - od kaszlu przez niestrawność aż po opatrywanie ran. Jednak nas najbardziej interesuje jego działanie przeciwkaszlowe i przeciwskurczowe. Dlaczego przeciwskurczowe? Bo skurcz oskrzeli powoduje właśnie odruch kaszlu. Jeśli więc zmniejszysz skurcz, odzyskasz możliwość swobodnego oddychania. 

Jak zrobić napar z tymianku na kaszel? Dwie łyżeczki pokruszonych liści tymianku wsyp do filiżanki, zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem mniej więcej 10 minut. Później popijaj napar powoli małymi łykami póki jest ciepły. Tymianek ma również właściwości wykrztuśne, więc jeśli czujesz, że coś Ci zalega w drogach oddechowych, po takim naparze łatwiej Ci będzie w końcu się tego pozbyć. Uwaga! Tymianek ma właściwości moczopędne, więc jeśli jest bardzo gorąco, albo wczoraj przesadziłeś z alkoholem, musisz pamiętać o dodatkowej porcji płynów, bo gdy się odwodnisz, kaszel się może nasilić. 

Oczywiście ziół, które pomagają złagodzić kaszel jest więcej, my jednak wybraliśmy te najprostsze, a jednocześnie skuteczne. Czyli takie, które faceci lubią najbardziej, prawda?

ZOBACZ TEŻ: Domowe sposoby na inne drobne dolegliwości: podbite oko, wrastające paznokcie, wysypkę, krwotok z nosa i wiele innych.

ŹRÓDŁA:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18056558/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19145994/
https://www.karger.com/article/fulltext/442111
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17063641/
https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2020/09/Rekomendacje-postepowania-diagnostyczno-terapeutycznego-w-kaszlu-u-dzieci-dla-lekarzy-POZ-2016.pdf
https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2020/09/Postepowanie-w-kaszlu-u-osob-doroslych-–-rekomendacje-dla-lekarzy-rodzinnych-2018.pdf

 

REKLAMA